Po raz pierwszy zebrał się komitet wsparcia inicjatywy wpisania sześciu zabytkowych młynów papierniczych z Europy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Komitet powołany 21 czerwca 2021 roku ma być organem doradczym i konsultacyjnym działającym przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego.
Do grupy zabiegającej o wpis na listę UNESCO należy sześć historycznych obiektów z pięciu krajów Europy. Są to dusznicki młyn papierniczy sprzed 1562 roku, młyn papierniczy z lat 90. XVI wieku znajdujący się w Czechach w miejscowości Velke Losiny, dwa niemieckie obiekty, w tym młyn z 1807 roku znajdujący się w Homburgu i papiernia założona w XVI wieku znajdująca się w miejscowości Niederzwonitz koło Chemnitz, młyn papierniczy z XVIII wieku znajdujący się w Pietrabuona koło Pescii we Włoszech oraz hiszpański młyn papierniczy, który znajduje się w Capellades koło Barcelony.
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano już grubo ponad tysiąc obiektów z różnych krajów i około połowy z nich to kraje z Europy. Coraz trudniej jest wpisać jakiekolwiek obiekty z naszego kontynentu, dlatego także coraz częściej tworzy się obiekty seryjne, często transgraniczne, które pozwalają przy okazji jednego wpisu objąć ochroną więcej obiektów – tłumaczy zasadność wspólnej listy kilku krajów dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju Maciej Szymczyk.
Proces wpisu może potrwać nawet kilka lat. Obiekt może obecnie przyjąć między 70 a 80 tysięcy turystów rocznie, ale wpis na listę UNESCO może spowodować w krótkiej perspektywie nawet podwojenie tej liczby. Potrzebne będą więc nowe parkingi, rozbudowa zaplecza sanitarnego i nowego centrum obsługi turystycznej. Gminę Duszniki Zdrój i Muzeum Papiernictwa będą więc czekać nowe inwestycje.
W skład komitetu weszli doradca ministra Michała Dworczyka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Artur Fiołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Katarzyna Pałubska, przedstawiciel Wojewody Dolnośląskiego dyrektor Wydziału Infrastruktury Małgorzata Majcher, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr Paulina Florianowicz, członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Olga Chrebor; starosta powiatu kłodzkiego Maciej Awiżeń wraz z wicestarostą Małgorzatą Jędrzejewską-Skrzypczyk, burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski, sekretarz gminy Duszniki-Zdrój Karolina Łuszczki, przedstawiciele władz konserwatorskich – Wojewódzki Konserwator Zabytków Daniel Gibski i kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu Anna Nowakowska, przedstawiciele Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS – prof. Krystyna Kirszke z Katedry Konserwacji Architektury i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego Politechniki Wrocławskiej, prof. Ewa Łużyniecka z Katedry Konserwacji Architektury i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego Politechniki Wrocławskiej oraz przedstawiciele Muzeum Papiernictwa – dyrektor Muzeum Papiernictwa dr hab. Maciej Szymczyk wraz wicedyrektorem muzeum Joanną Seredyńską.
Podczas pierwszego posiedzenia komitetu, które odbyło się 17 marca br. przyjęto jednogłośnie uchwałę, w której podkreślono uznanie dla idei projektu oraz zaapelowano do władz państwowych i samorządowych każdego szczebla, o stałe wsparcie Muzeum Papiernictwa w realizowaniu tego ważnego międzynarodowego projektu.
RELACJA/FOTO: Maciej Sergel