„Pamięć o przyszłości nakazuje nam spotkać się w tym miejscu, aby przypomnieć o bohaterstwie osób walczących o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Przed trzema tygodniami obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia odległego w czasie, a jednak ciągle żywego w pamięci uczestników tamtych dni, których jest coraz mniej wśród nas. Wydarzenia te są równie żywe dla pokoleń, które tamte czasy znają jedynie z opowieści przodków czy lekcji historii.”
Tak napisał wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk do uczestników obchodzonej w ubiegły piątek w Ziębicach – zapowiadanej przez nasz portal – Uroczystości Kombatanckiej. Objął on specjalnym patronatem to wydarzenie i ze względu na odbywające się w tym samym czasie centralne obchody rocznicy powstania Samodzielnej Brygady Spadochronowej, nie mógł być obecny w Ziębicach.
Właśnie w klimacie szacunku dla bohaterów polskiej historii, wyrażającej się modlitwą i wdzięcznością wobec tych, którzy odeszli, i żyjących pomiędzy nami, przebiegło tegoroczne spotkanie. Szczególnie podniosłego charakteru nadawała im obecność Kompanii Honorowej Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Uroczystość Kombatancka rozpoczęła się Mszą św. za Ojczyznę celebrowaną pod przewodnictwem ks. dr Bogusław Konopka. W Bazylice Św. Jerzego obecne były poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji powiatowych i gminnych oraz młodzież szkolna. W okolicznościowej homilii przewijał się wątek patriotyzmu rozumianego jako wiernej służby na rzecz dobra wspólnego. Kaznodzieja podkreślał powinność wdzięczności wobec ludzi, którzy w czasie wojennym gotowi byli do bezgranicznego poświęcenia na rzecz ojczyzny.
Po wyjściu z kościoła, miał miejsce przemarsz rynkiem i ulicami Ziębic. Charakterystyczne brzmienie wojskowej orkiestry i idąca w szyku kompania, w której było kilka żołnierek, wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców. Przyglądali się maszerującym, fotografowali ich szpaler, a nawet bili brawo. Pochód minął po drodze trzy symboliczne pomniki ofiar Zbrodni Katyńskiej, przy których stała warta honorowa uczniów ziębickich szkół. Umundurowani i cywilni uczestnicy święta dotarli na szczyt Góry Parkowej, gdzie znajduje się największy w Polsce ceramiczny monument – Pomnik Orła Piastowskiego. Tam odbyła się druga część uroczystości.
Ceremoniał, który relacjonowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz , rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt.
https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/915792681906727/
Przybyłych powitała burmistrz Ziębic Alicja Bira. Swoje wystąpienie włodarzyni skierowała przede wszystkim do kombatantów. Powiedziała m.in.: „Polska niezmiennie dziękuje wam wszystkim, którzy poświęciliście życie i zdrowie dla walki o niepodległość i godność narodu polskiego”. Głos zabrał następnie starosta ząbkowicki Roman Fester, który również zwrócił się do najważniejszych uczestników uroczystości, mówiąc m.in.: „Mimo waszego wieku, ciężkich przeżyć, często niedyspozycji jesteście tutaj jako ostatni prawdziwi świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń. To wy, drodzy kombatanci, tworzyliście historię pisaną krwią.” W imieniu wiceministra obrony narodowej Michała Dworczyka, jego – cytowany na wstępie list – odczytał asystent ministra Tomasz Krzeszowiec. Poruszające było przemówienie przedstawiciela środowiska kombatanckiego. Konstanty Ignaczak – prezes dolnośląskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wyznał m.in.: „Broniąc wolności ojczyzny na wszystkich frontach drugiej wojny światowej i budując ją na nowo, podnosząc wszystko to, co było w ruinach po wojnie, spełniliśmy swój żołnierski i cywilny obowiązek”. Wręczył później wyróżnienia za szczególną pomoc udzielaną ziębickim kombatantom. Otrzymali je burmistrz Alicja Bira oraz ks. dr Bogusław Konopka, który również dziękował za pomoc wszystkim współorganizatorom corocznego spotkania. Krótkie wystąpienia mieli ponadto posłanka Ilona Kołacz-Leszczyńska i poseł Wojciech Murdzek. Uczennice jednej z ziębickich szkół recytowały wzruszające wiersze ukazujące bohaterstwo polskich żołnierzy.
W tej części ziębickich uroczystości dopełniony został ceremoniał wojskowy Sił Zbrojnych RP. Oficer odczytał Apel Poległych, którego wszyscy (z wyjątkiem wójta gminy Stoszowice, który opuścił miejsce w trakcie odczytywania apelu) wysłuchali w postawie stojącej i milczeniu przerywanym okrzykami Kompanii Honorowej: „Polegli na polu chwały!”, „Chwała bohaterom!”, „Zginęli śmiercią męczeńską!” Na końcu trębacz zagrał sygnał „Śpij Kolego…” To ogniwo ceremonii zamknęła trzykrotna salwa honorowa (za zdjęcia z tej chwili dziękujemy Danielowi Ciepierskiemu ze Starostwa Powiatowego). Delegacje składały następnie wieńce i wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Orła Piastowskiego, gdzie znajdują się prochy z pól bitewnych II wojny światowej.
https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/915815145237814/
Na zakończenie oficjalnego programu Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych zagrała kilka melodii nawiązujących do znaczenia uroczystości. Przez moment do śpiewu włączali się nastolatkowie uczestniczący w obchodach kombatanckiego święta.
https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/915820528570609/
Obchodzona od szeregu lat Uroczystość Kombatancka w Ziębicach to niewątpliwie ważne wydarzenie w kalendarzu naszej małej ojczyzny – Ziemi Ząbkowickiej. Za kultywowanie tej dobrej tradycji należą się słowa uznania wobec kustosza ziębickiej Bazyliki oraz samorządowców gminy Ziębice i powiatu ząbkowickiego. Waga tego spotkania została też doceniona przez Ministerstwo Obrony Narodowej i zapewne tam również utrwalona będzie w kalendarium ważnych państwowych obchodów. Dwa filary tego dnia: liturgia mszalna i ceremoniał wojskowy wskazują na szczególną rangę spotkania, którego postaciami najważniejszymi są bohaterowie najnowszej historii Polski – oddani bez reszty dla jej wolności i niepodległości. Brakowało wprawdzie delegacji z wszystkich gmin naszego powiatu, ale były za to poczty sztandarowe szkół i ich dyrektorzy. Ci, którzy byli obecni od początku do końca i nie wyszli w ich trakcie, z pewnością potwierdzą, iż Uroczystość Kombatancka w Ziębicach była przeżyciem cennym nie tylko ze względu na pamięć o historii, ale i ze względu na kształtowanie postaw ku przyszłości.