Skrajne emocje i przerażające myśli opiekunów osób chorych na Alzheimera albo inne postaci demencji. Opiekunowie, czyli najczęściej krewni: córka, syn, mąż, żona, bardzo często obciążeni stresem, ciągłymi decyzjami, zmianami sytuacji, doświadczają emocji od miłości po niechęć do chorego.
Stale towarzyszące myśli „jeszcze chwila i oszaleję”, „czy ona musi tyle gadać”, „kiedy to się skończy”, „chciałbym się gdzieś schować, żeby nikt mnie nie znalazł”, „chciałabym trzasnąć drzwiami i już nie wrócić” potęgują poczucie winy. Opiekunowie wstydzą się, że takie myśli miewają. Mówią, że nie powinni, że nigdy wcześniej nie posądziliby siebie o takie myśli: „przecież to moja mama”, „przecież przysięgałam w zdrowiu i chorobie”.
Dlaczego to temat tabu? Bo nikt, nie mówi o tym głośno z powodu wstydu przed samym sobą, z powodu lęku przed tym, co innymi powiedzą. Takie osoby, nie mają wsparcia a wręcz społeczeństwo pogłębia ten beznadziejny stan słowami „nie powinnaś nawet tak myśleć przecież to twój ojciec”, „Matka całe życie dla ciebie poświęciła, a ty tak się odpłacasz”. Osoby słysząc takie komunikaty mają jedną myśl w głowie „jestem złym dzieckiem/żoną/mężem”, „Jestem złym człowiekiem”.
Właśnie dlatego, by wyciągać opiekunów z koszmarnego poczucia winy napisałam książkę „Idealny opiekun nie istnieje poznaj demencję oraz inne kwestie, o których warto wiedzieć, żeby nie zwariować”. Jest to książka dająca wiedzę, otuchę, nadzieję. Nazywam w niej rzeczy po imieniu dając opiekunom ogrom akceptacji i miłości. Wierzę, że jest to poradnik inny niż wszystkie i będzie początkiem do głośnego mówienia o przerażających emocjach i myślach opiekunów. Chcę tym wszystkim opiekunom powiedzieć, że to normalne i nadal są dobrymi ludźmi, a to co robią jest ważne. Więcej informacji o książce w linku: https://idealnyopiekunnieistnieje.pl
Stworzyłam pierwszy w Polsce eksperyment dla opiekunów na potrzeby którego zaprojektowałam specjalne gogle pozwalające wejść w świat osoby chorej i nakręciłam film „Zrozumieć Alzheimera”, o którym mowa jest w video na serwisie YouTube. Zapraszam na swój fun page https://www.facebook.com/poznajdemencje oraz na blog www.poznajdemencje.pl
Karolina Junga