Podczas wczorajszej sesji Sejmiku radni Koalicji Obywatelskiej i Nowa PL zagłosowali przeciwko zmianom z budżecie województwa, które miały zagwarantować środki na realizację wielu zadań, w tym działań na rzecz dzieci i młodzieży oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu.
Wczoraj odbyło się głosowanie w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Województwa Dolnośląskiego za rok 2022 jak i głosowanie w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa. Zakończyło się wynikiem 18 „za” i 18 „przeciw”. Warto przy tym podkreślić, że Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa oraz Regionalna Izba Obrachunkowa wydały pozytywną opinię dotyczącą sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Województwa Dolnośląskiego za rok 2022. Sejmik może odwołać zarząd województwa większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu, w głosowaniu tajnym. To oznacza, że aby odwołać Zarząd Województwa na kolejnej sesji, opozycja potrzebuje 22 głosów, a dysponuje tylko 18 głosami. Wynika z tego, iż Zarząd będzie funkcjonował w tym samym składzie.
Przekraczanie granic, które wprowadzają destrukcje jest niedopuszczalne. Dlatego wzywamy do pewnego opamiętania. Oczekujemy szacunku do dobrej polityki rozumianej jako polityka w interesie dobra wspólnego, która nie narusza dóbr naszych wyborców. Do tej pory Radni Województwa tego właśnie się trzymali, a teraz zostało to złamane – skomentował sytuację przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch.
Trwa posiedzenie Sejmik Województwa Dolnośląskiego, a szef klubu Platformy Obywatelskiej Marek Łapiński analizuje umowę koalicyjną Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami i grzmi, że pomimo naszego politycznego porozumienia nie została wybudowana droga ekspresowa S8 z Wrocławia na południe województwa. Mówi to w dniu… ogłoszenia przetargu na budowę drogi S8 – odniósł się do sytuacji wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.
Opozycja złożona z radnych pod przewodnictwem Marka Łapińskiej z Koalicji Obywatelskiej oraz Magdaleny Piaseckiej z Nowa PL, głosami 18 radnych w 36-osobowym Sejmiku, zagłosowała wczoraj za odebraniem środków na opiekę zdrowotną, projekty dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych. Wśród głosujących „przeciw” byli między innymi radni z subregionu wałbrzyskiego: Jacek Iwancz, Stanisław Jurcewicz, Mirosław Lubiński, Zbigniew Szczygieł i Patryk Wild.
Zmiany, które w wyniku oporu opozycyjnych radnych nie zostały wprowadzone to:
- dokapitalizowanie Spółki Nowy Szpital Wojewódzki na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu – 5,75 mln zł – kredyt ten został zaciągnięty, gdy marszałkiem województwa dolnośląskiego był Marek Łapiński, obecnie szef klubu Koalicji Obywatelskiej, który zagłosował przeciwko planowanym zmianom w budżecie. Oznacza to, że szpital nie będzie miał pieniędzy na spłatę kredytu i jego funkcjonowanie jest zagrożone;
- poprawa bazy sportowej z przeznaczeniem na dofinansowanie remontów obiektów sportowych dla organizacji pożytku publicznego – 1 mln zł;
- szkolenie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo – środki dla organizacji pożytku publicznego – 400 tys. zł;
- realizacja programu Upright dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i zapobiegania problemom psychicznym – 220 tys. zł;
- organizacja integracyjnego Dnia Dziecka przy Operze Wrocławskiej w dniu 1 czerwca – 30 tys. zł;
- utrzymanie ciągłości działania Punktów Informacji o Funduszach Europejskich – 350 tys. zł;
- realizacja programu szkolenia sportowego młodzieży w dyscyplinie saneczkarstwo lodowe – środki z Polskiego Związku Sportów Saneczkowych dla Zespołu Szkół w Karpaczu – 117 tys. zł;
- realizacja warsztatów ekologicznych dla dzieci (w tym: pobyt, dojazd i wyżywienie) – środki dla Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – 317 tys. zł.
Była to tylko i wyłącznie decyzja polityczna opozycji, gdyż sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Rewizyjną i Regionalną Izbę Obrachunkową. Mimo, że jest to najlepszy budżet województwa od wielu lat to największym zarzutem kierowanym w stronę Marszałka Cezarego Przybylskiego był zarzut koalicji z PiS – ocenia radna klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Małgorzata Calińska-Mayer.
Radni opozycji uderzyli w bieżące funkcjonowanie Samorządu Województwa poprzez zablokowanie technicznych zmian, które miały zostać wprowadzone w budżecie na rok 2023. Do tej pory taka sytuacja w historii Sejmiku Województwa nie miała miejsca. Nie zdarzyło się wcześniej, żeby opozycja zachowała się w tak destrukcyjny sposób. Nie rozumiem, jak można będąc Radnym w taki sposób działać na szkodę mieszkańców Dolnego Śląska – mówił wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.