To pierwszy z czterech tego typu nowoczesnych obiektów, które są budowane obecnie przez Wody Polskie w Kotlinie Kłodzkiej. Dzisiaj w miejscowości Roztoki (gmina Międzylesie) oddano do użytku zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki.
Obiekt zlokalizowany jest na potoku Goworówka, stanowiącym dopływ Nysy Kłodzkiej. Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki ma pojemność 2,7 mln metrów sześciennych. Powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 48,7 ha, a maksymalna wysokość piętrzenia 15,5 m. Zapora zbiornika ma długość 756 m. Polder ma chronić bezpośrednio ok. 1200 mieszkańców okolicznych miejscowości. Niemal 85% czaszy zbiornika pozostawiono w stanie naturalnym, zaś konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb. Ponadto stworzono granitowe komory dla nietoperzy, zaś w ramach działań kompensacyjnych posadzono ponad 40 tys. drzew i krzewów oraz odnowiono siedliska łęgowe i łąkowe. Koszt budowy obiektu wyniósł ok. 235 mln zł.
Dziękuję Wodom Polskim za działania na rzecz zwiększania bezpieczeństwa Polaków. Cieszy mnie, że to kolejne takie działanie w ostatnich latach, które poprawia jakość życia mieszkańców regionu – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Obiekt w Roztokach jest jednym czterech zbiorników przeciwpowodziowych, które mają umożliwić redukcję fali wezbraniowej na Nysie Kłodzkiej oraz jej dopływach. Pozostałe obiekty budowane są w Krosnowicach, Boboszowie i Szalejowie i mają być czynne do 2023 r. Inwestorem są Wody Polskie, które na terenie Dolnego Śląska realizują obecnie inwestycje na kwotę ponad 1 mld zł. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców rejonu, który jest szczególnie narażony na gwałtowne wezbrania oraz powodzie.
Polder w Roztokach to symbol innowacyjnej technologii przeciwpowodziowej oraz przykład oryginalnego, powtórnego wykorzystania lokalnych materiałów do budowy zbiornika – mówił podczas dzisiejszej uroczystości udostępnienia obiektu przedstawiciel Banku Światowego Marcus Heinz.
Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki i pozostałe trzy poldery powstają w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, współfinansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Rady Europy, jak również przy wsparciu środków z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz budżetu państwa. Łączny koszt wszystkich zadań realizowanych przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły przekracza 5,5 mld złotych. Realizacja programu, już pod koniec 2023 ma zwiększyć bezpośrednią i pośrednią ochronę przeciwpowodziową dla 15,1 mln osób.
Cieszę się, że zwiększamy bezpieczeństwo Kotliny Kłodzkiej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tego polderu. Mam nadzieję, że w bliskiej przyszłości doczekamy się kolejnych inwestycji dla zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej, które są bardzo oczekiwane przez lokalnych mieszkańców – podsumował starosta kłodzki Maciej Awiżeń.
Foto: Wody Polskie
Komentowane 1