Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 4. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Uczestnicy zmierzą się z zadaniem opracowania drzewa genealogicznego oraz historii rodzinnej w ciekawy i innowacyjny sposób.
Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.
W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych z klas 4-8. Nowością w porównaniu do poprzednich edycji jest wprowadzenie dwóch kategorii wiekowych uczniów (klasy 4-6 oraz klasy 7-8) jak również wydłużenie terminu nadsyłania prac. Z każdej kategorii wiekowej wybranych zostanie trzech finalistów etapu wojewódzkiego, którzy następnie staną do rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim. Udział w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale również najlepszym dowodem na to, że historia zarówno w skali mikro, czyli naszych małych ojczyzn (wsi, miast i miasteczek), jak i makro, czyli naszej wspólnej ojczyzny, jednoczy całe rodziny.
Doświadczenie wyniesione z poprzednich edycji konkursu pozwoliło nam na zmodyfikowanie niektórych punktów regulaminu, aby zadania konkursowe były bardziej dostosowane do danej kategorii wiekowej uczestnika. Gromadzenie materiałów do stworzenia historii rodzinnej jest czasochłonne, a zaangażowanie i zapał w odbywaniu swoistej podróży w czasie przez uczniów ogromny, dlatego zdecydowaliśmy się na wydłużenie terminu składania prac, aby każdy młody genealog miał możliwość dotarcia do źródeł i opracowania swojej historii rodzinnej w ciekawy sposób.
Zadaniem uczestników podobnie jak w poprzednich edycjach jest stworzenie drzewa genealogicznego wraz z danymi biograficznymi i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w archiwach państwowych. Przekaz przedstawiający losy rodziny na tle wydarzeń historycznych w postaci opisu, nagrań, fotografii czy prezentacji uzupełniający drzewo genealogiczne to zadanie dodatkowe przeznaczone dla uczniów klas starszych, jednak i młodsi mogą spróbować swych sił gromadząc dodatkowy materiał genealogiczny stanowiący uzupełnienie historii rodzinnej.
- Prace konkursowe można nadsyłać do 24 marca 2025 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl).
- Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się pod adresem:https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs
- Konkurs organizują Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Koordynatorem 4. edycji jest Archiwum Państwowe w Szczecinie.