O skarbach i zabytkach archeologicznych, które można obejrzeć na wystawie „Przetrwały ukryte w ziemi – skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne” napiszą pracownicy Starej Kopalni.
Publikacja zostanie wydana drukiem i pojawi się w internecie, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. To będzie katalog do wystawy, która jest w Starej Kopalni. To na niej prezentowane są, gromadzone od czterech dekad najciekawsze zabytki z dawnego województwa wałbrzyskiego. Nie zabraknie tam także informacji o słynnym skarbie ponad tysiąca trzystu groszy praskich z XV wieku. Co sprawia, że ten skarb jest tak wyjątkowy? Po pierwsze, jego rozmiar – znalezienie tak dużej liczby monet w jednym miejscu to rzadkość. Okoliczności odkrycia dodają historii nutki tajemniczości. Monety odnaleziono przypadkowo.
W katalogu znajdziemy fotografie, mapy i opisy najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych przedmiotów codziennego użytku, związanych z działalnością człowieka od paleolitu po czasy nowożytne na terenie Gór Wałbrzyskich i Przedgórza Sudeckiego – zapowiada Sylwia Rodak ze Starej Kopalni. Dlaczego skarb nigdy nie został odebrany przez właściciela? Może zginął w chaosie wojennym, a może celowo zostawił go dla potomnych? Tego nie wiemy, ale te pytania pobudzają wyobraźnię, a ja zachęcam do wizyty w Starej Kopalni i zobaczenia na własne oczy, jak wygląda prawdziwy skarb – mówi Malwina Kubik ze Starej Kopalni.
- Stara Kopalnia zdobyła 40 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.