Niedawno Głogów uruchomił pierwszą miejską tężnię solankową. Tamtejsza instalacja bardzo się spodobała mieszkańcom miasta. W ślad za miastem w Zagłębiu Miedziowym idzie Bielawa.

Od połowy bieżącego roku prowadzone są prace projektowe, które mają doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę w Parku Miejskim tężni plenerowej. Z uwagi na fakt, iż bielawski park wpisany jest do rejestru zabytków, proces uzgodnień formalno-prawnych jest dość długi i żmudny – wyjaśniają urzędnicy bielawskiego magistratu.

Autorem dokumentacji jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe AQUARIUS Marek Środa z Międzyrzecza Dolnego, które posiada duże doświadczenie w realizacji tego typu obiektów. W pierwszych dniach września br. zaprezentowane zostały: plan zagospodarowania terenu oraz wizualizacje obiektu. Po ich zatwierdzeniu, rozpoczęte do prac projektowych przystąpią fachowcy z branży budowlanej, elektrycznej i sanitarnej. Jeśli wszystko dobrze pójdzie bielawska tężnia będzie gotowa wiosną 2021 r.

Korzystanie z kuracji tężniowej wskazane jest dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz dla palaczy.

  • Tężnię zaleca się osobom cierpiącym na przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie czy choroby tarczycy. Aerozol, który wytwarzany jest z roztworu solanki, dostarcza niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.
  • Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego działanie z pewnością docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, ponieważ rozrzedza śluz.
  • Na tego typu problemy skutecznie działa również brom – rozszerza oskrzela, a wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne. Specjaliści przekonują, że przebywanie w pobliżu tężni przez ok. 60 minut odpowiadać może nawet trzem dniom pobytu nad morzem.

4 Komentarze

  1. Super oby doszło do skutku 👍👌

  2. Czekamy z niecierpliwością

  3. Wspaniała wiadomość należą się oklaski dla burmistrza naszego miasta.Dla osób starszych i nie tylko to radość ogromna.

Zostaw swój komentarz