Spotkania z samorządowcami, którzy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę aktywnie działają na rzecz pomocy przybywającym na Dolny Śląsk uchodźcom z Ukrainy, są dla mnie bardzo ważne. Umożliwiają wymianę doświadczeń, a także omówienie zrealizowanych i planowanych działań. Tak wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podsumował serię wczorajszych spotkań z samorządowcami w Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich i Złotym Stoku.
W starostwie kłodzkim i urzędzie miejskim w Ząbkowicach Śląskich, poza tematyką związaną z przyjmowaniem obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, podpisane zostały listy intencyjne dotyczące utworzenia odpowiednio w Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich terenowych punktów obsługi paszportowej. Dotąd bowiem mieszkańcy subregionu sudeckiego mogli ten dokument uzyskać jedynie poprzez wizytę w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu lub w jego delegaturze w Wałbrzychu. Wdrożenie systemów obsługi paszportowej w obu lokalizacjach powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami letnimi i tym samym zmniejszyć kolejki w dotąd dostępnych „okienkach”.
Podczas briefingu prasowego wojewoda Jarosław Obremski, senator Aleksander Szwed i starosta kłodzki Maciej Awiżeń mówili o współpracy samorządu i administracji rządowej w obszarze związanym z przybywającymi do Kotliny Kłodzkiej uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy.
Starosta Maciej Awiżeń poinformował, że punkt paszportowy powstanie w niedawno przekazanym do użytku przez powiat mieszkańcom budynku przy ul. Stanisława Wyspiańskiego. W punkcie mają być zatrudnione na stałe dwie osoby. Koszt powstania takiego punku szacunkowo wyniesie ok. 200 tys. zł. Koszt wyposażenia w specjalistyczny sprzęt jak komputery, serwery i inne urządzenia specjalne poniesie powiat, a wojewoda częściowo dofinansuje pensje i szkolenie dla pracowników.
W Ząbkowicach Śląskich i Złotym Stoku burmistrzowie Marcin Orzeszek i Grażyna Orczyk prezentowali miejsca zakwaterowania dla gości z Ukrainy oraz ich obsługi, gdzie uzyskują oni informacje o wsparciu socjalno-bytowym, możliwościach podjęcia pracy oraz otrzymują numery PESEL. W Złotym Stoku wojewoda dolnośląski odwiedził miejscowe centrum kultury, gdzie zamieszkało około 30 matek z dziećmi. Zaaranżowano tam stołówkę, pokoje noclegowe, a jedna z sal służy potrzebom edukacyjno-kulturalnym, gdzie trzy emerytowane nauczycielki uczą polskiego. Na te potrzeby zaadaptowano także w Złotym Stoku budynki przyszkolne, w który mieszka kolejna grupa osób z Ukrainy. Jest kącik zabaw, kompleks sportowo-rekreacyjny.
Panie z Ukrainy znalazły zatrudnienie w Kopalni Złota, prowadzą zajęcia fitness. W ramach dbałości o lokalne środowisko odbyło się sprzątanie zieleni miejskiej. Integracja i wzajemna pomoc daje nam piękny oraz budujący obraz tego, jak to powinno przebiegać – podsumował wizytę w Złotym Stoku wojewoda dolnośląski. Dziękuję Panu Burmistrzowi za rozmowę, dotychczasowe zaangażowanie w nasze wspólne działania, a także za prezent w postaci reprezentacyjnej koszulki naszego kadrowicza Piotra Zielińskiego – ząbkowiczanina, którego gol w ostatnim meczu zapewnił Polsce awans do rozgrywek na Mundialu – dodał po spotkaniu w Ząbkowicach Śląskich wojewoda dolnośląski.
Jak podał wczoraj Dolnośląski Urząd Wojewódzki Dzięki zakwaterowania na terenie województwa schronienie znalazło już ok. 17 000 obywateli Ukrainy. . Oprócz gmin typowo turystycznych takich jak Karpacz, Szklarska Poręba, Duszniki-Zdrój i Szczawno-Zdrój należy wyróżnić także zaangażowanie mniejszych dolnośląskich gmin, których łączna liczba mieszkańców nie przekracza 7 tys. osób. Są to gmina Walim, Niechlów, Niemcza, Bardo, Złoty Stok i Mirsk.
Dziękuję samorządom za podjęte działania, ogromne zaangażowanie i wzorową współpracę – stwierdził wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.