Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Alternatywa dla budyniu i serka homogenizowanego

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
22 grudnia 2017
w Aktualności, BLOGI
0

Bajka, nie bajka… o budyniu albo (jak kto woli) serku homogenizowanym. Było sobie raz maleńkie królestwo, w którym wszyscy byli do siebie tak podobni pod względem poglądów, iż przypominali budyń lub wspomniany już serek homogenizowany.

Dla niepoznaki budynie miały różne kolory, które sugerowały odmienne smaki. Serki też, w zależności od barwy kojarzyły się z różnymi efektami odczuwanym przez podniebienie. W istocie jednak były to tylko pozory różnorodności wymagane ze względu na estetyczne zamiłowania władcy. Dawało to też pożywkę mediom – też mniej lub bardziej kolorowym, dzięki czemu dało się je pomiędzy sobą odróżniać – które na przemian chwaliły ten czy inny rzekomy smak. W rzeczywistości oddawały tym samym hołd oczekującemu tego władcy, którego rzeczone już gusta i guściki były zaspokajane adekwatnie do jego niestabilnych z racji wieku i niedojrzałych z powodu braku doświadczeń upodobań i zachcianek. Władca mający jurydycznie zapisany monopol na podejmowanie ważkich rozstrzygnięć, a zarazem zgarnąwszy pulę ingrediencji, wskazywał swoim przybocznym jakie gradienty są mu danego dnia bliższe.

Bywało też i tak, że bez słów, lecz z samych gestów i spojrzeń domyślali się oni co ich panu przynieść może ukojenie lub uskrzydlić go. Po prawdzie byli niczym naczynia połączone, w których ów budyń czy też serek homogenizowany przelewał się to tu, to tam i za każdym razem wzbudzało to albo wdzięczność poddanych, za to, że nic się im czy dla nich nie dzieje niedogodnego, albo ich ulgę gdy działo się coś dającego im poczucie nasycenia. A władca – co przyznać trzeba dobitnie – karmienie budyniem / serkiem homogenizowanym – opanowane miał w stopniu zbliżonym do doskonałości. Wzbudzał tym mlaskanie, mmniammanie i inne pełne urzeczenia reakcje i to nawet u tych, których dość winno być ostrości spojrzenia, by widzieć niewidzialne.

W takiej to aurze nikt nie śmiał nawet szepnąć, o mowie czy pisaniu nie wspominając, że serwowana na lewo i prawo papka, jakkolwiek ją zwać, jest zwyczajnie nudna. Takoż nudna, że aż do nudności mogąca doprowadzić. Z czasem zdolność do podejmowania wysiłku procesu trawiennego – jaki miałby się zaczynać choćby od ugryzienia czegoś, od doznania ostrości czy łagodności smaku, od przyjemności chrupania (pojęcie chrupania zostało wyeliminowane ze słownika, bo ujawniało skrytobójcze względem władcy zamiary tego, kto zamierzał chrupać), od doznawania temperatury czy też konsystencji – zanikała. Jedynie nieliczni czuli, iż jałowość tak upostaciowionej konsumpcji pozbawia ich radości z jej doświadczania.

Coraz liczniejsza też była zbiorowość tych, którzy nie znali lub nie mogli pamiętać tego, czym jest kęs chleba z wypieczoną i posypaną makiem skórką lub gryz dobrze wypieczonego befsztyka, czym jest gazowana woda i aromatyczna kawa, jak to jest dotknąć ustami zimnego loda czy zanurzyć je w puszystym aksamicie słodkiego wypieku. Nawet kisiel, szczególnie o cytrynowym czy wiśniowym smaku, uchodził za kulinarny eksces, choć przecież konsystencjonalnie zdawał się być pokrewnym wobec budyniu czy serka homogenizowanego produktem. Kisiel, mimo swych podobieństw do ulubionych przez władcę dań, jakimi sam się futrował i pasł nim innych, był traktowany niechętnie, bo był …przezroczysty, a we wspomnianych i zbliżonych smakach na dokładkę …wyrazisty. Można go było jeść na ciepło i na zimno i nie dało się go sprokurować inaczej, niż na bazie czystej wody, dobrej mąki z dorodnych ziemniaków, domieszki prawdziwego cukru i przede wszystkim świeżych owoców. Przezroczystość i wyrazistość (nie tylko w postaci kisielu, a właściwie w tej formie najmniej) były jednymi z kluczowych pól ryzyka, jakie władca oddalał od siebie i kazał też odsuwać je od siebie swoim przybocznym. Bynajmniej nie ze względu na troskę o nich, lecz z powodu obawy, że przywloką na sobie któryś z tych wirusów lub co gorsza oba na pole, jakim do tej chwili samopas dysponował. Gdzie mógł, komu mógł mówił i powtarzał, powtarzał i mówił, jak miał dość chęci to i pisał, że to, co jest nieprzejrzyste daje poczucie bezpieczeństwa, zaś to, co niejednoznaczne dowodzi otwartości.

W owym królestwie, od  czasu koronacji władcy, nie pojawiało się żadne zjawisko, które swoją skalą i znaczeniem mogłoby zakłócić status quo. I tak byłoby bez końca, gdyby nie fatalny dla władcy zbieg okoliczności. Pierwszy był przewidywalny, drugi stał się niemiłą niespodzianką. Pierwszy wynikał z konieczności wystawienia korony i berła do wglądu publicznego. Był bowiem taki pisany obyczaj, iż raz na jakiś czas owe atrybuty mogli oglądać wszyscy, by dać im poczucie, że do wszystkich należą.

Drugą okolicznością komplikującą sytuację władcy było pojawienie się na areopagu pogłosek, iż jest alternatywa dla budyniu i serka homogenizowanego. Co gorsza dla władcy, wypowiadane szeptem lub wpuszczane nienachalnie w obieg publiczny tezy, że coś może smakować, że ktoś może poczuć różne smaki, że warto przynajmniej chcieć to sprawdzić, wprawiły go w stan wzmożonego niepokoju. Zaczął się tedy domagać od swoich przybocznych tego, by podawane mu dotąd i dawane przez niego innym papki miały coraz inne kolory, i żeby te barwy różniły się od siebie bardziej, niż dotąd. Żądał także, by budyń był choć trochę ciepławy, a serek nieco zimnawy. Wszystko po to, by obalić hipotezy o bylejakości tego, co oferował poddanym i ujawniającej się tym samym jego nijakości. Zwołał nawet miting dla pretorian, w trakcie którego stwierdził, że za nic nie odstąpi od dotąd praktykowanego sposobu pichcenia ogólnokonsumowalnej strawy. Ubrał swą deklamację w zapowiedź poematu o wyższości niczego nad czymś, o małości tego, co wyżej, o niepewności tego, co pewne oraz o nadzwyczajności tego, co banalne.

Nieświadom, że nie jest już słuchany, wrócił do komnaty swoich wyobrażeń o sobie samym i o swojej doskonałości, ku której zmierza od początku i chce ku niej iść do końca. Tym, co chroniło władcę był już tylko strach. Strach przed smakiem, konsystencją i temperaturą czegoś innego, niż wszyscy dotąd spożywali. A za rogiem pałacu był maleńki sklepik, w którym można było kupić cytrynę, miętę, kawę i wiele innych naturalnych produktów, których kolor, smak i zapach wzbudzały miłe doznania…

Krzysztof Kotowicz / kotowicz.pl (28.02.2014)
Tagi: społeczeństwoNA KONIEC TYGODNIA
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Przedświąteczne spotkanie

Następny wpis

Raduj się świecie! – koncert bożonarodzeniowy Ząbkowickiej Szkoły Muzycznej

Następny wpis

Raduj się świecie! – koncert bożonarodzeniowy Ząbkowickiej Szkoły Muzycznej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020

Sprzeciwił się Hitlerowi

18 lutego 2017
Wiadukt nad torami i drogą powiatową

Wiadukt nad torami i drogą powiatową w Jaworze do przebudowy

30 czerwca 2025
Łączenie sił na rzecz

Łączenie sił na rzecz transformacji energetycznej regionu

3 lipca 2025
Muzyka przybliża do sacrum

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Zmierzą się wojska pruskie

Zmierzą się wojska pruskie i austriackie – sobota w Burkatowie

4 lipca 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Muzyka przybliża do sacrum
Wałbrzych

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód
Wałbrzych

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać
Dolny Śląsk

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Zmierzą się wojska pruskie
Świdnica

Zmierzą się wojska pruskie i austriackie – sobota w Burkatowie

4 lipca 2025
Łączenie sił na rzecz
Dolny Śląsk

Łączenie sił na rzecz transformacji energetycznej regionu

3 lipca 2025
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”
Wałbrzych

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”

3 lipca 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Muzyka przybliża do sacrum

Muzyka przybliża do sacrum – zaproszenie na koncert

4 lipca 2025
Wakacje pełne przygód

Wakacje pełne przygód – są jeszcze miejsca na Kopalniane Ekspedycje

4 lipca 2025
Adam Maciejczyk Chcemy przełamywać

Adam Maciejczyk: „Chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu…”

4 lipca 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT