Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Kłodzko

„Nic nie mogło złamać ich wiary” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (2)

KK przez KK
1 listopada 2021
w Kłodzko, BLOGI
0

Celem tego opracowania jest przedstawienie postaci księży katolickich, którzy przybywając na teren kłodzki z różnych obszarów Polski, a w większości z archidiecezji lwowskiej, podejmowali trud pracy duszpasterskiej wśród napływowej ludności. 

WCZORAJ: „Wierni Kościołowi i Polsce”

Od samego początku stali się oni obiektem ataku ze strony nowo tworzonego reżimu komunistycznego.

  • Józef Śmietana z Bystrzycy Kłodzkiej

Represje objęły szerokie grono duchownych, najbardziej dotkliwie postąpiono z księdzem z Bystrzycy Kłodzkiej, Józefem Śmietaną[14]. Ksiądz Śmietana pod okupacją niemiecką wspierał działalność podziemia niepodległościowego pełniąc funkcję kapelana w Placówce AK Łączki Kucharskie (Obwód Dębica) pod pseudonimem „Błyskawica”. Po wojnie wyjechał na Dolny Śląsk i trafił początkowo do Brzegu, a następnie do Bystrzycy Kłodzkiej. Tam pełnił posługę wikarego, katechety oraz opiekuna miejscowego harcerstwa. W tym okresie działał w siatce konspiracyjnej Okręgu Wrocław WiN, gdzie m.in. współpracował z F. Szarą i K. Kubikiem. Był informatorem, kolportował prasę konspiracyjną oraz przygotowywał sprawozdania dla kierownictwa Okręgu[15]. Równocześnie odważnie, nie zważając na inwigilujących go funkcjonariuszy UB, wygłaszał kazania i nauczał młodzież, w duchu niepodległościowym i antykomunistycznym. W donosach konfidentów UB zachowało się wiele takich relacji. w dniu 29 września 1947 r. podczas dorocznego odpustu w dzień Michała Archanioła w kościele w Bystrzycy Kłodzkiej, kpt. Wyszomirski donosi do PUBP w Bystrzycy: Wszedł na kazalnicę ksiądz wyżej średniego wzrostu, dość dobrze wyglądający, lat około 40 i rozpoczął mówić kazanie […] jeden z ustępów dotyczył prowadzenia walki z kościołem, przez Rząd, który w swoich poczynaniach zmierza do usunięcia Boga, nie tylko ze szkół, ale i z rodzin […] Kościół narzucanej mu walki nie ulęknie się ale przeciwnie będzie walczył, aż do osiągnięcia całkowitego zwycięstwa[16].

Ksiądz Józef Śmietana w górnym rzędzie po środku

Organy bezpieczeństwa interesowały się również działalnością ks. Śmietany na polu katechizacji młodzieży. Jeden z uczniów tak informował oficera UB: ks. Śmietana bywa na wykładach w Gimnazjum III klasy 2 razy w tygodniu tzn. wtorek i czwartek […] mówił że się nie boi generała Radkiewicza chociażby go miał zamknąć […] krytykował członków harcerstwa że są niezdyscyplinowani i nie uczęszczają gremialnie do kościoła […] jawnie nie wypowiadał się na temat krytyki Rządu, lecz można wyczuć jego niezadowolenie z obecnego Rządu Polskiego[17].

Kolejne informacje na temat postawy ks. Józefa Śmietany przekazał pracownik fabryki zapałek, relacjonując udział księdza w otwarciu w dn. 31 stycznia 1948 r. świetlicy w szkole powszechnej przy ul. Wojska Polskiego w Bystrzycy: Poświęcenia świetlicy dokonał ks. Prefekt Śmietana i w przemówieniu okolicznościowym wyraził się wobec pięćdziesięciu zebranych, że szatan ze wschodu rozciągnął swe macki na całą europę i nas truje, lecz nas nie zwycięży […] zaznaczył ze musimy być orientacji londyńskiej bo tam jest nasz rząd. Obecny rząd przypisuje odbudowę kraju wyłącznie sobie, nie zawdzięczając tego Bogu […] Rząd ten nie jest rządem katolickim i nie należy go popierać […] My młodzi powinniśmy nie zapominać o Bogu, bo jeżeli pójdziemy z Bogiem to on nam pomoże zbudować naszą Polskę […] Stojący obok mnie kierownik szkoły ob. Waśniewski Jan trząsł się z oburzenia, za przemówienie które miało charakter antyradziecki i antypolski[18].

Ksiądz Józef Śmietana będąc opiekunem bystrzyckiego harcerstwa dbał o rozwój postaw patriotycznych wśród młodzieży, co miało się niebawem stać powodem represji ze strony władzy. Do prowadzonego przez niego hufca zgłosili się dwaj harcerze z olsztyńskiego. Okazało się, że byli członkami i założycielami zakonspirowanej organizacji HOP „Iskra” i zaproponowali księdzu objęcie patronatu nad tą organizacją. Ksiądz zgodził się, ale jak mówił później tylko dlatego że myślał, iż chłopcy spokornieją, a nie z pobudek czysto ideologicznych. W niedługim czasie UB w Olsztynie rozpracował skutecznie całą organizację „Iskra”, a nazwisko ks. Śmietany często przewijało się w zeznaniach jej członków. Była to jesień 1949, a więc okres, kiedy po złamaniu oporu podziemia niepodległościowego, władza komunistyczna podjęła bardziej radykalne działania wobec Kościoła, w celu zminimalizowania jego wpływu na społeczeństwo. Na fali zaostrzającej się walki z Kościołem, połączenie „antypaństwowej” działalności księdza z działalnością młodzieżowej organizacji stało się w rękach władzy bezcennym narzędziem propagandowym. Dlatego podjęto decyzję o aresztowaniu ks. Śmietany. 11 listopada 1949 r. został zatrzymany na stacji kolejowej w Kłodzku.

Został przetransportowany do WUBP we Wrocławiu, gdzie pod kierunkiem Władysława Paryża przeprowadzono brutalne śledztwo. Zastosowano więc ordynarną siłę w celu wymuszenia oczekiwanych zeznań. Paryż przez kilkanaście dni męczył księdza „niezliczoną ilością przysiadów, popychaniem, kopaniem w kostki, biciem po twarzy, obrzucaniem przekleństwami i całodobowymi „stójkami” aż do obrzęku nóg. Kapłan doprowadzony został do stanu skrajnego wyczerpania psychicznego i fizycznego i nie mógł już o własnych siłach dojść do pokoju nr 217, w którym urzędował Władysław Paryż[19].

Podobnie relacjonuje znajoma rodzina księdza: osadzono go w celi tak małej, że nie mógł się położyć, jedynie mógł siedzieć w kucki, a woda z sufitu kapała mu na głowę […] Przy przesłuchaniu był bity do takiego stopnia, że wynoszono go do izolatki w koszu na bieliznę[20].

Ostatecznie kapłan został postawiony przed sądem w procesie całej olsztyńskiej organizacji „Iskra” i skazany na karę dożywotniego więzienia. W uzasadnieniu wyroku ks. Śmietanę nazwano „czynnym przedstawicielem tej reakcji”, który „dla celów zbrodniczych nadużywał szat liturgicznych i momentów [!] wiary”. Kapłan okazał się więc „zdecydowanym wrogiem obecnego ustroju Polski Ludowej i międzynarodowego postępu”, a także „faktycznym i moralnym sprawcą, że w mury więzienne zostali wtrąceni młodzi ludzie, których Polsce tak dużo potrzeba w walce o szczęście i nowe zdobycze”[21]. Z więzienia ks. Śmietana został zwolniony dopiero w maju 1956 r. Podczas pobytu w zakładach karnych ksiądz mocno zapadł na zdrowiu. W fatalnej kondycji wrócił do rodzinnych Koszyc Wlk., gdzie zamieszkał u siostry. Bezskutecznie starał się jednak o dalszą możliwość wykonywania kapłańskiej posługi.

Władze kościelne sugerowały, aby zrezygnował z aktywnej pracy duszpasterskiej i włączył się w życie zakonne w którymś ze zgromadzeń, na co ksiądz nie chciał się zgodzić[22]. Zamieszkał w Szczecinie. W okresach letnich zajmował się pszczelarstwem, natomiast podczas zim pracował Spółdzielni Pracy „Budowa”, m.in. jako operator wózka. Zmarł w 1975 r. i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Ku Słońcu w Szczecinie (kwatera 53C, rz. 4, g. 5).

  • Ksiądz Stanisław Prasoł i ojciec Julian Bolek – niezłomni katecheci

Działający na terenie kłodzkim od jesieni 1945 r. rejon Zrzeszenia WiN[23] z racji tego, że większość jego członków, a w szczególności Emilia Jaskuła, była mocno zaangażowana w życie religijne Kościoła (m.in. przed wojną brała udział w sodalicji mariańskiej) po przyjeździe na Ziemie Zachodnie tu również utrzymywał kontakty księżmi katolickimi. Było to naturalne, gdyż wychowani w tradycji patriotyczno-katolickiej nie wyobrażali sobie innej postawy.

W związku z tym, że wojna i przesiedlenia zerwały tradycyjne więzi społeczne, konieczne było odbudowywanie ich tu na miejscu. Organizacja posiadała szeroką wiedzę o działalności księży na terenie kłodzkim. W jednym z raportów przygotowanym przez kłodzki WiN dla struktur centralnych, znajduje się informacja z października 1946 r. o działalności Kościoła na tym terenie, szczególnie w zakresie edukacji: Podkreślić jeszcze należy, że kościół rzym.kat. na czele z klerem polskim ma duży wpływ na wychowanie dzieci w wieku szkolnym a specjalna zasługa w tym ponosi katecheta gimn. I Liceum w Kłodzku ks. Bolek i ks. Prasoł[24]. Kontakty z zaufanymi kapłanami nawiązywano już wcześniej, jednakże w czerwcu 1946 r. Emilia Jaskuła zwróciła się do ks. Stanisława Prasoła, znanego wówczas jej katechety szkół powszechnych w Kłodzku, aby wstąpił do organizacji WiN[25].

ks. Stanisław Prasoł

Ks. Stanisław Prasoł pochodził z Łańcuta. Po ukończeniu studiów teologicznych we Lwowie, pełnił funkcję wikariusza i katechety szkolnego w Lubaczowie, tam też związał się z ruchem harcerskim.

Później pełnił posługę w Nadwórnej i w Janowie k. Lwowa. Podczas okupacji sowieckiej organizował struktury konspiracyjnego harcerstwa Hufców Polskich we Lwowie[26]. W okresie okupacji niemieckiej był wikariuszem parafii św. Anny we Lwowie. Równolegle współpracował z dowództwem placówki łączności AK pod ps. „Szczepan”, m.in. z por. Mirosławem Mielnikiem („Mirem”) i ppor. Mieczysławem Rajfem („Florkiem”), „Kaju”[27]. Po wojnie w ramach ekspatriacji trafił do Kłodzka. Tu pracował jako zaangażowany katecheta w gimnazjum i liceum pedagogicznym. Udzielał się też w życiu społecznym. Utrzymywał kontakty z kłodzką siatką WiN, na której zlecenie kolportował WiN-owską prasę podziemną. Równocześnie działał na polu katechizacji młodzieży w duchu patriotycznym, a także prowadził w podobnym duchu pracę wśród społeczności lokalnej.

Zanotowano przypadek z listopada 1947 r., kiedy podczas pogrzebu członka PPS Mikuska, ks. Stanisław Prasoł, który odprawiał nabożeństwo żałobne, publicznie zwrócił uwagę, by żydzi nie brali udziału w uroczystościach kościelnych. Z tego powodu wniesiono na niego skargę do prokuratury[28]. Niedługo później pod koniec 1947 r. nastąpiły aresztowania członków kłodzkiego WiN. Nazwisko księdza przewijało się w protokołach przesłuchań. W piśmie z 28 października 1950 r.

Naczelnik Wydz. III WUBP we Wrocławiu kpt. Marek Fijałkowski (Aron Finkelsztejn) odnośnie ks. Prasoła poleca: należy założyć akta ewidencyjne oraz przystąpić do aktywnego rozpracowania (werbując agenturę) po uprzednim podpracowaniu w miejscu pracy i zamieszkania[29].

Działania organów UB były w tym momencie skazane na niepowodzenie, gdyż w tym czasie ksiądz już wyjechał z terenu Kłodzka. Równocześnie w ślad za tym wysłano listy gończy na terenie całego kraju.  Jednakże zainteresowanie duchownym przez organy bezpieczeństwa nastąpiło już dużo wcześniej. W sprawozdaniu ref. V PUBP w Kłodzku z lipca 1949 r. czytamy: Teczkę ewidencyjna ks. Pr. prowadzimy w formie wstępnego rozpracowania wg. oddzielnych planów operatywnych przedsięwzięć[30]. Zdając sobie zapewne sprawę z sytuacji ks. Prasoła na terenie Kłodzka władze kościelne postanowiły o przeniesieniu duchownego do innej parafii. W grudniu 1949 r. trafił do Solnik Wielkich (Bierutów), a następnie do Wrocławia. W 1954 r. z niepotwierdzonych jak dotąd przyczyn ks. Stanisław Prasoł opuścił stan duchowny[31]. Mieszkał w Piotrkowie Trybunalskim aż do śmierci w 2000 r.[32].

o. Julian Bolek

Kolejnym księdzem, który po 1945 r. pełnił posługę na terenie Ziemi Kłodzkiej i w sposób jawny przeciwstawiał się narzuconemu ustrojowi był jezuita ojciec Julian Bolek.

Na teren kłodzki i bystrzycki katecheta przybył na ten teren już w listopadzie 1945 r. Pochodził z Zagórza (okolice Chrzanów). Ukończył studia teologiczne we Lwowie. Był prefektem w szkole w Grzymałowie (1933-1934), wikariuszem parafii Brzeżny (1935-1938) oraz wikariuszem i prefektem w szkole w Stanisławowie (1938-1945). Po wojnie organizował ewakuację wyposażenia kościołów ze Stanisławowa do Krakowa. Sam, wyjechał na Dolny Śląsk. Początkowo pełnił posługę w Bystrzycy Kłodzkiej jako katecheta szkół średnich i od września 1946 r. również w gimnazjum i liceum w Kłodzku.

Poza pełnieniem misji duszpasterskiej wśród młodzieży w duchu patriotycznym, nawiązał również kontakt z działającym na terenie Kłodzka podziemiem niepodległościowym. Pomagał w dystrybucji WiN-owskiej prasy podziemnej. Ponadto w swoich kazaniach wzywał wiernych do bojkotowania pism komunistycznych i książeczek o treści antyreligijnej. Jednoznacznie i stanowczo przestrzegła przed wysługiwaniem się panującemu reżimowi[33]. Ojciec Bolek był również powiernikiem oficera WOP kpt. Teofila Lawgmina, który wbrew dominującemu antyklerykalizmowi w wojsku, uczestniczył aktywnie w życiu religijnym (głównie pod przewodnictwem o. Bolka) i za co został potem wydalony z wojska i poddany represjom[34]. Na działalność ojca Bolka szczególnie utyskiwali kacykowie z partii, szczególnie I sekretarz KM PZPR z Kłodzka, Grobelny i niejaki Kania, upatrując zagrożenie w utrzymujących się wpływach duchowieństwa w szkołach i wśród młodzieży[35].

W notatkach z partyjnych zachował się również donos Antoniego Osińskiego (jak się sam podpisał „katolik mimowoli”) streszczający kazanie ks. Bolka z dnia 24 kwietnia 1949 r.: z siłą podkreślił [ojciec Bolek], że komunistom bezbożnym nie pomoże żadna antyreligijna propaganda (…) Rząd nie ma racji usuwając zakonnice ze szpitala, rozwiązując szkoły i pensjonaty prowadzone przez księży.

Dalej w swoim donosie Osiński przytacza słowa duchownego: Następnie ks. Bolek podniesionym i proroczym głosem mówił żeby wierni nie tracili ducha, gdyż kościół, który tyle zniósł i przecierpiał na przestrzeni wieków zniesie i to prześladowanie i doczeka się lepszych czasów. Kościół dotychczas milczał, ale teraz obierze drogę bardziej radykalną i poprowadzi naród do zwycięstwa[36].

Tak niewygodna dla władzy postawa popularnego kapłana nie mogła przejść bez echa. Zwłaszcza, że osobę księdza wymieniano w zeznaniach toczącej się sprawy aresztowanych członków kłodzkiego WiN. Jest wielce prawdopodobne, że to spowodowało decyzję o przeniesieniu o. Bolka do Wałbrzycha i później Świebodzic, skutecznie unikając jakichkolwiek represji. W następnych latach pełnił funkcję ojca duchownego w WSD we Wrocławiu. Organizował też pomoc ubogim i bezdomnym. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu, gdzie zmarł 12 grudnia 1994 r. Został zgodnie ze swoją wolą pochowany w rodzinnej miejscowości. Kapłan ogromnej dyscypliny wewnętrznej, pracowity, odpowiedzialny. Życiem swoim głosił Ewangelię[37].

  • Ksiądz Mieczysław Pieniążek, ksiądz Józef Listopad i ojciec Jan Werner

Z działalnością podziemia niepodległościowego związani byli też inni księża z terenu kłodzkiego. Jeden z członków WiN – Emilia Jaskuła, w późniejszym przesłuchaniu zeznaje, iż przekazywała do dalszej dystrybucji egzemplarze WiN-owskiego „Orła Białego” trzem kapłanom z terenu Ziemi Kłodzkiej: ks. Pieniążkowi z Dusznik, ks. Listopadowi z Nowej Rudy oraz ks. Wernerowi z Kłodzka.

ks. Marian Pieniążek

Pierwszy z nich ks. Mieczysław Pieniążek (1913 – 1990) objął w tym okresie duszpasterstwo w Dusznikach-Zdroju.

Pochodził z Rzeszowszczyzny. Ukończył studia teologiczne we Lwowie. W czasie II wojny światowej był więziony w Rzeszowie skąd wydostał się po „cudownym ocaleniu”[38]. Po wojnie podjął pracę w administraturze apostolskiej we Wrocławiu jako duszpasterz w Dusznikach-Zdroju, pełnił funkcję dziekana dekanatu Polanica-Zdrój. Później wyjechał z tego terenu najpierw do Wałbrzycha, a następnie w okolice Mieroszowa.

Nazwisko księdza pojawiło się w zeznaniach aresztowanych członków WiN (Emilia Jaskuła) już ma początku 1948 r, gdzie wskazywano, że brał on udział w kolportażu prasy podziemnej. Zaraz po tym na terenie całego kraju UB rozesłał list gończy za poszukiwanym księdzem[39].

Zapewne miało to wpływ na przeniesienie duszpasterza na inny teren. W późniejszym okresie pełnił posługę jeszcze w kilku różnych parafiach na terenie Administracji Wrocławskiej. Najdłużej w swojej ostatniej parafii w Ruszowie, skąd odszedł na emeryturę. Tam też został pochowany po śmierci 1990 r. Miał tytuł magistra teologii[40].

ks. Józef Listopad

Następnym z kapłanów, którzy współpracowali z Zrzeszeniem WiN na terenie kłodzkim był ks. Józef Listopad (1914 – 1998).

Pochodził z okolic Lubaczowa. W 1940 r. ukończył studia teologiczne we Lwowie W latach 1945 – 1946 pełnił funkcję duszpasterza dla ludności polskiej w Nowej Rudzie, równocześnie był etatowym prefektem w miejscowym gimnazjum. Pełniąc służbę na tym terenie równocześnie kontaktował się z miejscowymi działaczami niepodległościowymi, m.in. z Zrzeszenia WiN oraz PSL.

Podobnie jak w przypadku ks. Pieniążka, jego osoba pojawiła się w zeznaniach aresztowanych końcem 1947 r., członków WiN. Wskazywano, że brał on udział m.in. w kolportażu prasy podziemnej. Z kolei

W ramach działań odpryskowych po procesie działaczy kłodzkiego WiN, ks. Listopad był poszukiwany listem gończym na terenie całego kraju[41], szczęśliwie jednak jego aresztowanie nie doszło do skutku.

W 1956 r. został usunięty na polecenie władz państwowych z parafii Bystrzyca (pow. oławski). W uzasadnieniu W. Skorczyński z PWRN wskazuje: stosował [ks. Józef Listopad] różne formy nacisku i presji w stosunku do niewierzących (…) zakazując ludności pracy w święta kościelne nieuznawane przez Państwo (…) Publicznie piętnował ludzi nie mających ślubu kościelnego[42]. Ostatecznie ks. Listopad przeniósł się do archidiecezji krakowskiej, gdzie pełnił służbę do przejścia na emeryturę i gdzie zmarł 1998 r.

Kolejnym kapłanem, o którym wiemy, iż współpracował z lokalnymi strukturami niepodległościowymi był ojciec Jan Werner (1911 – 1976).

Jezuita, pochodzący z Rudy Śląskiej, wyświęcony został w 1940 r. Podczas okupacji niemieckiej przebywał w Nowym Sączu, gdzie pełnił funkcję kapłana więziennego. W 1943 r. objął administrację dwóch parafii w okolicy Lwowa, działając w ciągłym zagrożeniu ze strony bojówek ukraińskich.

W 1945 r. przybył do Kłodzka, gdzie jako prefekt gimnazjum i liceum, uczył religii w trzech szkołach, angażując się równocześnie w pomoc przesiedleńcom z zabranych Polsce kresów wschodnich.

W późniejszym okresie pełnił funkcję wikariusza w parafii Piszkowice oraz dodatkowo również w Gorzanowie. Podobnie jak wcześniej wskazani duchowni również ks. Werner brał udział w kolportażu prasy podziemnej i utrzymywał kontakty z działaczami kłodzkiego WiN. Już w 1946 r. decyzją ks. abpa Milika został przeniesiony na stanowisko nauczyciela w gimnazjum we Wrocławiu. Zmarł w 1976 r. Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[43].

Grzegorz Palko

Kłodzko 19 listopada 2021
PRZYPISY:
[1] Ks. Stefan Wójcik, Katechizacja…, Wrocław 1995 r., s. 83
[2] Ks. Stefan Wójcik, Katechizacja w warunkach system totalitarnego. Na przykładzie Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska w latach 1945-1961, Wrocław 1995 r., s. 81
[3] Tamże, s. 84
[4] Tamże, s. 85
[5] Sławomir Cenckiewicz, Cień PRL-u w polskim Kościele, https://www.youtube.com/watch?v=LG9y7YNX-uM dostęp 13.10.2021 [min.12:15]
[6] Cyt. za: W. Szetelnicki, Odbudowa kościołów w Archidiecezji Wrocławskiej w latach 1945-1972, Roma 1975, s. 38.
[7] Arno Herzog, Małgorzata Ruchniewicz, Dzieje Ziemi Kłodzkiej, Hamburg-Wrocław 2008, s. 414
[8] Tamże.
[9] Kulpa Jan(1909-1990), urodził się 12 stycznia 1909 w Studziance (k. Przeworska). Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1934. Pracował kolejno w duszpasterstwie jako katecheta i wikariusz w Żółkwi, potem od 15 stycznia 1935 do 15 sierpnia 1938 jako wikariusz w Kamionce Strumiłowej, od 15 sierpnia 1938 we Lwowie Sygniówce najpierw jako katecheta w Zawodowej Szkole Dokształcającej nr 2 oraz w szkole koedukacyjnej im. bpa Bandurskiego. W okresie pierwszej radzieckiej okupacji od 1939 roku do sierpnia 1941 roku był koadiutorem, potem administratorem parafii św. Piotra i Pawła we Lwowie. W tym to czasie jej proboszcz ukrywał się. Po wyjeździe proboszcza 1 lutego 1945 na Zachód ks. J. Kulpa był administratorem parafii aż do zamknięcia jej kościoła 17 kwietnia 1946. 26 kwietnia 1946 został wysiedlony z Archidiecezji Lwowskiej i 19 maja 1946 podjął pracę w Diecezji Katowickiej bez obowiązku inkardynacji do niej. Od 29 czerwca 1946 do 30 stycznia 1947 był wikariuszem w Bieruniu Starym, od 5 grudnia 1946 do 3 stycznia 1947 zastępcą chorego proboszcza ks. Filipa Bednorza w Syryni. Od 30 stycznia 1947 zastępował wikariusza w Radoszowach. W tym roku prosił o samodzielną placówkę. Nie otrzymawszy jej, na własną prośbę opuścił 21 maja 1947 diecezję i rozpoczął pracę w Administracji Apostolskiej we Wrocławiu. W latach 1951-1971 był proboszczem w parafii Lądek Zdrój. Od 1971 roku był proboszczem parafii Waliszów Stary. W 1990 roku był już na emeryturze i w tym też roku zmarł. [w]: Ks. Józef Krętosz, Duchowieństwo Archidiecezji Lwowskiej na terenie Diecezji Katowickiej po 1945 r., SSHT 2004, t. 37, z. 2, s. 205
[10] A. Herzog, M. Ruchniewicz, Dzieje…, s. 415
[11] Ryszard Gładkiewicz red., Kłodzko. Dzieje miasta, Kłodzko 1998 r., s. 152
[12] Tamże, s. 416
[13] Akta AP Wr., 74/VI/109, KW PZPR we Wrocławiu, Kler-Kościół, 1949-53, k.72 i 73
[14] Szersze opracowanie sprawy ks. Śmietany: https://bohaterklodzko.wordpress.com/ksiadz-jozef-smietana/
[15] T. Balbus, Ludzie podziemia AK – WiN, t.1., Wrocław 2003, s. 238
[16] Akta IPN Wr 038/2928, k. 10
[17] Tamże, k.12
[18] Tamże.
[19] IPN Bi 97/1559, Ppp. Józefa Śmietany z 6 IV 1950, k. 37; Prośba Józefa Śmietany z więzienia w Rawiczu z 15 X 1953 do NPW o nadzwyczajną rewizję procesu sądowego, k. 1431
[20] Wiesław Czermak – Sas, Ks. Józef Śmietana [w]: Pionierskie lata 1945-1950, red. K. Oniszczuk-Awiżeń, Kłodzko 2020, s. 330
[21] IPN Bi 97/1559, Uzasadnienie wyroku [za]: K. Soliński, Ksiądz Józef Śmietana, s. 387
[22] akta personalne Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska, ks. Józef Śmietana, Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu
[23] Więcej na ten temat https://bohaterklodzko.files.wordpress.com/2020/10/dzialalnosc-zrzeszenia-win-w-klodzku-1945-1947-2.pdf
[24] Akta IPN Wr 102/85
[25] Akta IPN Wr 038/42 k.152 Protokół przesłuchania E. Jaskuła 10 I 1948
[26] M. Zalotyński, Rzecz o ks. Smaczniaku, s. 28
[27] Bp Mariusz Leszczyński, Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Słownik biograficzny, Warszawa 2020, s.636; por. J. Węgierski, Lwowska konspiracja narodowa i katolicka, J. Wegierski, armia Krajowa na zachód od Lwowa, Wspomnienia harcerzy – uczestników obrony Lwowa we wrześniu 1939 r., TSM Kraków 2002, wspomnienia p. Anastazji Paszkowskiej.
[28] Akta IPN Wr 102/85, skargę wnieśli: Sławikowski PPS i I sekr. Holzman (Żyd)
[29] Akta IPN Wr 024/2884
[30] Akta IPN Wr 053/815, sprawozdanie z wykonania planu pracy po linii Sekcji V-tej, Ref. V-go P.U.B.P w Kłodzku za lipiec 1949 r.
[31] akta personalne Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska, ks. Stanisława Prasoła, Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu
[32] Został pochowany na cmentarzu parafialnym kwatera nr 74
[33] Akta AP Wr., 74/VI/109, KW PZPR we Wrocławiu, Kler-Kościół, 1949-53, k.9
[34] T. Langwim, Droga do Polski. Wspomnienia z lat 1940-1949, Przegląd polonijny 1994 nr 4, s. 148-157
[35] R. Gładkiewicz red., Kłodzko…, s. 153
[36] Akta AP Wr., 74/VI/109, KW PZPR we Wrocławiu, Kler-Kościół, 1949-53, k.2
[37] Ks. Stefan Wójcik, Praca kapłanów Archidiecezji Lwowskiej na Dolnym Śląsku, Studia Polonijne, Lublin 1996, s. 89
[38] akta personalne Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska, ks. Mieczysława Pieniążka, Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu
[39] Tomasz Balbus, O Polskę Wolną i Niezawisłą, Kraków-Wrocław 2004, s. 376
[40] Bp M. Leszczyński, Księża…s.600
[41] T. Balbus, O Polskę…,s. 376
[42] akta personalne Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska, ks. Józefa Listopada, Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu
[43] F. Paluszkiewicz, Mały słownik jezuitów w Polsce, 1995, s. 239
Tagi: Rzeczpospolita PolskaedukacjaspołeczeństwoKościół
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

„Wierni Kościołowi i Polsce” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (1)

Następny wpis

Informacja o przebiegu realizacji zadania „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Ząbkowice Śląskie” w roku 2021

Następny wpis
Informacja o przebiegu realizacji zadania „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Ząbkowice Śląskie” w roku 2021

Informacja o przebiegu realizacji zadania „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Ząbkowice Śląskie” w roku 2021

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

15 marca 2017
Ilu ludzi i kogo zamęczono w katowniach PUBP i MO w Ząbkowicach Śląskich

Ilu ludzi i kogo zamęczono w katowniach PUBP i MO w Ząbkowicach Śląskich? (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 3)

30 marca 2017
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

2
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

1
Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha

Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha

13 maja 2025
Unijne wsparcie na termomodernizację

Unijne wsparcie na termomodernizację budynków samorządu miejskiego Świdnicy

13 maja 2025
Szkoły podstawowe z wałbrzyskiego

Szkoły podstawowe z wałbrzyskiego rozbiły pulę z nagrodami

13 maja 2025
Ze Studnisk pociągiem do

Ze Studnisk pociągiem do Zgorzelca i Lubania

12 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha
Wałbrzych

Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha

13 maja 2025
Unijne wsparcie na termomodernizację
Świdnica

Unijne wsparcie na termomodernizację budynków samorządu miejskiego Świdnicy

13 maja 2025
Szkoły podstawowe z wałbrzyskiego
Wałbrzych

Szkoły podstawowe z wałbrzyskiego rozbiły pulę z nagrodami

13 maja 2025
Ze Studnisk pociągiem do
Jelenia Góra

Ze Studnisk pociągiem do Zgorzelca i Lubania

12 maja 2025
Wspólne projekty rozwojowe i innowacyjne
Dolny Śląsk

Wspólne projekty rozwojowe i innowacyjne – porozumienie Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii

12 maja 2025
Seniorzy z Bystrzycy Górnej
Świdnica

Seniorzy z Bystrzycy Górnej nad Bałtykiem

12 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha

Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha

13 maja 2025
Unijne wsparcie na termomodernizację

Unijne wsparcie na termomodernizację budynków samorządu miejskiego Świdnicy

13 maja 2025
Szkoły podstawowe z wałbrzyskiego

Szkoły podstawowe z wałbrzyskiego rozbiły pulę z nagrodami

13 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT