Od niedzieli 19 kwietnia 2020 r. Koleje Dolnośląskie czasowo zawiesiły kursowanie kilkudziesięciu pociągów. Drastyczną decyzję wymusza spadek liczby pasażerów. Jednocześnie od dzisiaj pasażerowie kupujący miesięczny bilet sieciowy będą otrzymywać zestaw 20 maseczek ochronnych.

Możliwość wprowadzenia kolejnych ograniczeń przez dolnośląskiego przewoźnika sygnalizowali już przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego, który odpowiada za organizację transportu kolejowego w regionie. Część połączeń Kolei Dolnośląskich jest zawieszona już od połowy marca, kiedy to ograniczono kursowanie kilkudziesięciu par pociągów.

­Od rozpoczęcia epidemii średnia frekwencja wynosi około 10% normalnego zapełnienia a część składów jeździ po prostu pustych. Musimy reagować na zmieniająca się sytuację, jednak nie zostawiamy Dolnoślązaków bez dostępu do naszych pociągów. Planując te ograniczenia znaleźliśmy na tyle optymalne rozwiązania, na ile było to możliwie, aby żaden znaczący ośrodek na szczeblu lokalnym nie został odcięty od kolei – zapewnia rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak.

Nowa korekta rozkładu dotyczy 138 pociągów. Zawieszone pozostaną 94 połączenia, w tym 9 sezonowych, które miały zostać uruchomione od 25 kwietnia. Zmiany dotkną wszystkie linie, także te od zawsze najbardziej popularne, jak na przykład linie D1, D10 i D11 (Wrocław – Legnica – Lubań Śląski/Zgorzelec/Głogów), D6 (Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba), D8 (Wrocław – Trzebnica) oraz D9 i D29 (na odcinku Wrocław – Kłodzko).

Łącznie z wcześniejszymi ograniczeniami większe lub mniejsze zmiany obejmą już ponad 65% wszystkich połączeń Kolei Dolnośląskich a praca eksploatacyjna, czyli liczba przejechanych kilometrów przez wszystkie pociągi spółki, zmniejszy się o 55%.

Epidemia przerwała dotychczasowe wzrosty liczby pasażerów, co już częściowo widać było po wstępnych wynikach przewozowych w marcu. W styczniu i lutym Koleje Dolnośląskie odnotowały ok. 15% wzrost liczby pasażerów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Fatalnym okazał się marzec, kiedy liczba pasażerów drastycznie spadła w drugiej połowie miesiąca. Spadek frekwencji w pociągach Kolei Dolnośląskich potwierdzają wstępne wyniki przewozowe w pierwszym kwartale 2020 roku. Do końca marca spółka przewiozła około 2,8 mln pasażerów wobec 3,3 mln w 2019 roku. Przypomnijmy, że 2019 był pierwszym rokiem działalności przewoźnika kiedy liczba pasażerów w każdym z miesięcy przekroczyła milion pasażerów.

Wszystkie zmiany mają charakter czasowy, a okres ich obowiązywania będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Przyglądamy się zapowiadanym przez rząd planom uruchomienia poszczególnych sektorów gospodarki i będziemy elastycznie reagować na zmiany, dostosowując rozkład do sytuacji i potrzeb pasażerów. Apelujemy do pasażerów o sprawdzanie rozkładu jazdy przed każdą podróżą, zanim sytuacja nie wróci do normy – podkreśla rzecznik KD.

Aktualny rozkład jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich jest dostępny na stronie przewoźnika (kliknij).

W ofercie „Bezpieczni z KD” wszyscy pasażerowie kupujący miesięczny bilet sieciowy będą otrzymywać zestaw 20 maseczek ochronnych. Nowa oferta Kolei Dolnośląskich to odpowiedź na wprowadzony przez rząd obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Od dzisiaj, czyli od poniedziałku 20 kwietnia, do każdego nowo kupowanego biletu sieciowego dolnośląski dodawany jest zestaw 20 jednorazowych maseczek ochronnych. Bilety będą dostępne w specjalnej, promocyjnej cenie 249 zł za bilet normalny.

Zależy nam na bezpieczeństwie pracowników i pasażerów. „Bezpieczni z KD” jest kontynuacją działań ograniczających rozprzestrzenianiu się epidemii, które podejmujemy w ostatnich tygodniach. Dołączenie 20 maseczek pozwoli podróżnym na bezpieczne dojazdy do pracy – powiedział rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. Bilet sieciowy pozwala na podróżowanie wszystkimi pociągami Kolei Dolnośląskich, nie jest ograniczony do jednej, wybranej trasy. Bilet będzie dostępny w ofercie promocyjnej w cenie 249 zł, taryfa będzie obejmować również wszystkie ulgi ustawowe. Bilety wraz z maseczkami można nabywać w kasach biletowych Kolei Dolnośląskich.

Już wcześniej Koleje Dolnośląskie wyposażyły swoich pracowników w indywidualne zestawy maseczek i rękawiczek. Drużyny konduktorskie posiadały również maseczki, które udostępniały pasażerom wskazującym objawy chorobowe.

Komentarze

Zostaw swój komentarz