Dostrzegając trudną sytuację branży turystycznej Bezpartyjni Samorządowcy zaproponowali rządowi koncepcję stopniowego, bezpiecznego odmrażania tego sektora.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego 4-punktowy plan przedstawili: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, Patryk Wild, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki oraz radny Mirosław Lubiński, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny. W czasie, gdy politycy przedstawiali swój punkt widzenia, premier Mateusz Morawiecki informował o nowych mechanizmach wsparcia dla przedsiębiorców, w tym branży turystycznej, w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0 – wystąpienie szefa rządu udostępnialiśmy w serwisie społecznościowym naszego portalu.

Zdaniem dolnośląskich polityków dalsze utrzymanie rygorystycznych obostrzeń grozi upadkiem dziesiątków tysięcy przedsiębiorstw, wzrostem poziomu bezrobocia, a także wieloma osobistymi tragediami ludzi tracących pracę. Plan, jaki powstał w środowisku Bezpartyjnych Samorządowców zakłada:

  • Udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom branży turystycznej, którzy na skutek ostatnich decyzji zostali odcięci od możliwości zarobku w listopadzie i grudniu. Małe, rodzinne firmy nie mogły skorzystać ze wsparcia udzielanego przez rząd na wzór rozwiązań funkcjonujących w Niemczech i Austrii. Koszty ich funkcjonowania w tym okresie powinno pokryć państwo na poziomie 75% przychodów.
  • Uruchomienie infrastruktury narciarskiej, obiektów noclegowych, hoteli i obiektów gastronomicznych od 28 grudnia 2020 przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Rozłożenie ferii zimowych 2021 na 4 dwutygodniowe turnusy między początkiem stycznia i końcem lutego. Każdy turnus dla czterech regionów dobranych na podstawie aktualnej skali zakażeń.
  • Skoordynowany z terminami ferii powrót dzieci do szkół w czterech turach. Pozwoli to na obserwację transmisji zakażeń w województwach kończących swój turnus ferii zimowych i umożliwi ewentualne zablokowanie powrotu do szkół w sytuacji wystąpienia wzrostu zakażeń.
  • Wynegocjowanie z Komisją Europejską możliwości zapewnienia funduszy dotacyjnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz w Krajowym Programie Odbudowy dla przedsiębiorców branży turystycznej na odbudowę po pandemii oraz komunalne inwestycje w infrastrukturę turystyczną.

Jak zapewniają samorządowcy, przedstawione propozycje są zbieżne z postulatami przedstawicieli branży turystycznej i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Ich wprowadzenie pozwolić ma na powrót do normalnego życia setkom tysięcy ludzi. Wszystkie firmy, które znalazły się na skraju zapaści finansowej z powodu obostrzeń związanych z epidemią zyskałyby szansę na uratowanie sezonu turystycznego. Ponadto miliony Polaków, zmęczonych codziennymi zmaganiami z epidemią, będą mogły odpocząć korzystając z szerokiej oferty polskich atrakcji turystycznych.

  • Dolny Śląsk odwiedziło w ubiegłym roku prawie 18 mln turystów. To branża niezwykle dla nas istotna, dlatego proponujemy konkretne rozwiązania korzystne dla wszystkich. Filary, o których dziś mówimy, przygotowaliśmy tak, aby uwzględniały interesy przedstawicieli branży turystycznej przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pod względem epidemicznym– mówił marszałek Cezary Przybylski.
  • Mali przedsiębiorcy nie mieli szansy skorzystania w istotnym stopniu z pomocy państwa, ratowali się własnymi oszczędnościami, a dalsze uniemożliwianie im zarobku to wyrok śmierci. Nasze propozycje to szansa dla branży nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całym kraju. Przygotowaliśmy je uwzględniając interes branży turystycznej, ale także odpowiedzialnie pod względem epidemiologicznym– dodał Patryk Wild, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki.
  • Proponujemy, aby infrastruktura turystyczna i gastronomiczna ruszyła po świętach. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie zwiększy to zagrożenia epidemicznego bardziej niż planowane otwieranie galerii handlowych. Odpowiedzialne uruchamianie turystyki to nie tylko kroplówka dla branży, ale także dla ludzi, abyśmy nie popadli w bezruch narodowy – mówił Mirosław Lubiński, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.

Komentarze

Zostaw swój komentarz