Zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił wczoraj decyzję o przyznaniu dodatkowych środków budżetowych na wybranie i dofinansowanie projektów związanych z wymianą źródeł ciepła w regionie. W sumie na Dolny Śląsk trafi ponad 153 mln zł.

O decyzji poinformowali marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, Jerzy Michalak – dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Dariusz Stasiak, przewodniczący sejmikowej komisji ochrony środowiska. Dzięki dzisiejszej decyzji dofinansowane zostaną kolejne 24 projekty na terenie województwa. Obejmą one 115 ze 169 gmin na Dolnym Śląsku. Są wśród nich cztery samorządy powiatu ząbkowickiego – zobacz wykaz beneficjentów poniżej.

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą i aglomeracjami wałbrzyską, jeleniogórską i wrocławska ogłosił 6 konkursów na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, współfinansowanych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020. Łączna kwota środków przeznaczonych na granty i dotacje wynosiła wtedy blisko 104 mln zł.

W sumie wpłynęły 33 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 173 mln zł. Na terenie ww. aglomeracji pozytywnie oceniono i wybrano do dofinansowania 8 projektów na łączną kwotę 39,5 mln zł. Na terenie tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji (tj. poza ww. aglomeracjami) pozytywnie oceniono 16 projektów, ale wybrano do dofinansowania tylko 7 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 45,5 mln zł. Dla pozostałych zabrakło wówczas środków przeznaczonych na ten cel.

Stale poprawiamy jakość powietrza i zwalczamy przyczyny smogu w regionie. Poprzez dotacje unijne na modernizację systemów grzewczych wspieramy projekty ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery. Ten konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wpłynęły 33 wnioski, więc znaczna część zostanie dofinansowana – stwierdził marszałek Cezary Przybylski.

Zarząd podjął decyzję o podwyższeniu kwoty przeznaczonej na ten konkurs. Projekty realizujemy w całym województwie, walka o czyste powietrze jest dla nas jednym z priorytetów – powiedział Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej i dodał, że na działania dotyczące eliminacji tak zwanej „emisji kominowej” przeznaczono z Regionalnego Programu Operacyjnego łącznie ponad 655 mln zł.

Wymiana źródeł ciepła to jednak nie jedyne działania wspierane przez zarząd województwa środkami unijnymi. Do tej pory ogłoszono 10 konkursów na projekty obejmujące termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. W sumie w ich ramach wpłynęły 362 wnioski o dofinansowanie, a realizowanych jest 242 projekty, które otrzymały dofinansowanie z UE w wysokości ponad 365 mln zł. Dodatkowo ponad 40 mln zł. zostało przeznaczonych na wsparcie projektów termomodernizacyjnych w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Na terenie naszego województwa ich dysponentem jest Alior Bank.

W ostatnich latach samorząd województwa wspierał także inwestycje w OZE. Zorganizowano konkursy dla instalacji „przemysłowych” ale i również mikroinstalacji dla osób fizycznych. Łączna wartość dofinansowania przekroczyła 105 mln zł. Warto podkreślić dobrą współpracę sejmiku z zarządem województwa. To olbrzymie środki, kiedy połączymy wszystkie inne dostępne możliwości walki ze smogiem okazuje się, że mamy potężne narzędzia. Troska o czyste powietrze jest jednym z priorytetów naszej pracy w tej kadencji – mówi Dariusz Stasiak, radny sejmiku województwa i Przewodniczący Sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zapytaliśmy marszałka, skąd wzięły się dodatkowe środki na ochronę środowiska. To są tak zwane wolne środki. Konkursy, które ogłaszaliśmy z różnych powodów nie zostały w pełni zrealizowane, więc środki przesunęliśmy na wymianę tzw. kopciuchów, które w największym stopniu wpływają na zanieczyszczenie powietrza. Musimy w tej materii wykonać jak najwięcej działań, zwłaszcza jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej – odpowiedział Cezary Przybylski.

W ramach działania „Efektywność energetyczna w MŚP” wsparte zostały też inwestycje dla przedsiębiorstw na kwotę 36 mln zł (łącznie 58 projektów). Z zawartych do tej pory umów o dofinansowanie wynika, że pieniądze przeznaczane na ten cel pozwolą na termomodernizację 682 budynków, w których oszczędność energii wyniesie minimum 25%. W sumie daje to 1 milion 127 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej poddanej termomodernizacji.

Wymienionych zostanie ponadto 738 źródeł ciepła (nie są jeszcze brane pod uwagę dane z projektów grantowych, dla których dopiero nastąpi wybór grantobiorców), a także wspartych zostało blisko 1600 instalacji OZE do produkcji prądu i 571 do produkcji ciepła.

Maciej Fedorczuk / Wrocławskie Fakty
Beneficjentami nowego programu są gminy: Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Bolesławiec – gmina wiejska, Bolków, Borów, Bystrzyca Kłodzka, Chocianów, Ciepłowody, Cieszków, Czarny Bór, Długołęka, Dobromierz, Dobroszyce, Domaniów, Duszniki-Zdrój, Dzierżoniów, Dzierżoniów – gmina wiejska, Głogów, Głogów – gmina wiejska, Głuszyca, Gromadka, Gryfów Śląski, Janowice Wielkie, Jawor, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jelenia Góra, Jemielno, Jerzmanowa, Jeżów Sudecki, Kamienna Góra, Kamienna Góra – gmina wiejska, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Kłodzko – gmina wiejska, Kobierzyce, Kostomłoty, Kotla, Kowary, Krotoszyce, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Leśna, Lewin Kłodzki, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Malczyce, Marcinowice, Męcinka, Mieroszów, Międzylesie, Milicz, Mirsk, Mściwojów, Mysłakowice, Niemcza, Nowa Ruda, Nowa Ruda – gmina wiejska, Oborniki Śląskie, Oława, Paszowice, Piechowice, Pielgrzymka, Pieńsk, Pieszyce, Podgórzyn, Polanica-Zdrój, Polkowice, Prochowice, Prusice, Przemków, Radków, Radwanice, Rudna, Siechnice, Siekierczyn, Sobótka, Stara Kamienica, Stare Bogaczowice, Stoszowice, Stronie Śląskie, Strzegom, Strzelin, Sulików, Syców, Szczawno-Zdrój, Szczytna, Szklarska Poręba, Ścinawa, Środa Śląska, Świdnica, Świdnica – gmina wiejska, Świebodzice, Świeradów-Zdrój, Świerzawa, Twardogóra, Walim, Wałbrzych, Wądroże Wielkie, Wąsosz, Wiązów, Wojcieszów, Wołów, Wrocław, Zawidów, Zawonia, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złotoryja, Złoty Stok, Żarów, Żmigród, Żórawina, Żukowice.

1 Komentarze

  1. Od jakiegoś czasu jestem zawodowo związany zawodowo z firmą zajmująca się dystrybucją ekologicznego systemu grzewczego. Jestem również mieszkańcem Ząbkowic Śląskich i bardzo się cieszę z pozyskania każdej złotówki wydanej na wymianę systemów grzewczych. Niestety wcale nie jest tak różowo jak by się mogło wydawać. Nabory wniosków (tu pochwalę Ząbkowice za aż dwa w roku 2019) są ograniczone w niektórych gminach nie było ich wcale a jeśli już są na decyzję czeka się miesiącami, zarówno przy wymianie pieców w mieszkaniach jak i w domkach (program Czyste Powietrze) . Gminy w własnym zakresie z nielicznymi wyjątkami jak np Dzierżoniów, Paczków czy Pieszyce refundują najemcą lokali komunalnych i socjalnych cześć kosztów poniesionych na modernizację ogrzewania. Nie prowadzą również modernizacji systemów grzewczych w własnym zakresie a to własnie lokale komunalne i socjalne „najbardziej kopcą” chociaż nie jest to regułą. W licznych rozmowach z przedstawicielami Zarządów Nieruchomości nie raz spotykamy się z ścianą kiedy poruszamy ten temat. Odpowiedź jest zawsze jedna – brak funduszy. Dlatego bardzo jako mieszkaniec ciesze się że moja gmina i kilka gmin pobliskich znalazły się na liście 🙂

Zostaw swój komentarz