Projekt pod nazwą „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”, zrealizowany w latach 2019 – 2022, był jednym z największych tego typu i wykonanych w Polsce przedsięwzięć służących odnowie zabytkowych obiektów sakralnych.
Dzięki przyznanej przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 r. dotacji o wartości prawie 17 mln zł, przeprowadzono złożone i rozległe konserwatorsko i logistycznie prace o wartości ok. 20 mln zł. Zabezpieczono i przywrócono do piękna kilkaset większych i mniejszych malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium na powierzchni ponad 2,7 tysiąca mkw., kilkanaście wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej oraz kilka rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej. Podsumowanie, a przede wszystkim efekty prac zespołu konserwatorów relacjonowaliśmy w naszym portalu miesiąc temu.
Jednym z dostępnych rezultatów długotrwałych i żmudnych prac jest wirtualne muzeum katedry świdnickiej. Na ławkach nawy głównej rozmieszczono QR-kody, za pomocą których każdy zwiedzający świątynię może przybliżyć sobie wiedzę o dowolnym elemencie wyposażenia znajdującego się w katedrze. Działa także Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika. Z zasobów udostępnionych cyfrowo można korzystać klikając TUTAJ. Serwis jest przystosowany do potrzeb osób niedowidzące (wyostrzenie obrazu i wersja audio). Jest opracowany w kilku wersjach językowych. Poza językiem polskim, treści można odbierać także po: angielsku, niemiecku, czesku i ukraińsku.
https://www.youtube.com/watch?v=PRv9nCvROmI
A Kłodzka Kolegiata która miała być Katedrą
rozsypuje się w oczach. Piaskowiec z murów odpada a mech i grzyb postępuje od fundamentów . Odbija się to również na cennym barokowym drewnianym wyposażeniu. Jak widać
bliższa koszula ciału i w diecezji świdnickiej ma zastosowanie , choć zniszczenia w kłodzkiej Kolegiacie bezpowrotnie postępują. Nieporównywalnie szybszej interwencji wymagał kłodzki kościół niż świdnicki.
Podniesienie kłodzkiej Kolegiaty do godności Konkatedry i przemianowanie nazwy diecezji na Diecezja Kłodzko Świdnicka spowoduje że cenny kłodzki zabytek przestanie być marginalizowany !!!