Złodziejski proceder stale jest problemem, ale skuteczne działanie policjantów powoduje, że wykrywalność tego typu przestępczości jest coraz wyższa. Dwóch kolejnych złodziei usłyszało już zarzuty.

 • W ręce funkcjonariuszy Komisariatu Policji I w Wałbrzychu wpadł 43-latek, który włamał się do opuszczonego mieszkania i wyniósł z niego grzejniki centralnego ogrzewania.

Mężczyzna na początku września tego roku, po uszkodzeniu drzwi do jednego z mieszkań przy ul. Stacyjnej, wykradł z niego grzejniki centralnego ogrzewania o łącznej wartości około 2 tysięcy złotych. Podejrzany usłyszał już zarzut kradzieży z włamaniem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

 • Dzień później policjanci z Boguszowa-Gorc za kradzież telefonu komórkowego zatrzymali 35-letniego mieszkańca Mieroszowa.

Dzień później po godzinie 19:00 dzielnicowi Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach otrzymali powiadomienie, że były partner 38-letniej mieroszowianki podczas obecności w jej mieszkaniu ukradł należący do niej telefon komórkowy o wartości około 600 zł. Przeprowadzone bezpośrednio po zgłoszeniu czynności doprowadziły do zatrzymania mężczyzny już po kilkudziesięciu minutach i odzyskaniu utraconego mienia. 35-letni mieszkaniec Mieroszowa również stanie przed sądem. Za kradzież może trafić za kraty więzienia na 5 lat.

Po raz kolejny przypominamy co zrobić i w jaki sposób zabezpieczyć swoje mienie, aby uniknąć kradzieży mieszkaniowych.

 • Nie trzymajmy zbyt dużej ilości gotówki oraz cennych rzeczy w domu. Swoje oszczędności umieszczajmy na kontach w banku. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką.
 • Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku lub na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń.
 • Nie chwalmy się swoim ewentualnym bogactwem. Zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. Zapamiętajmy, jak wyglądają.
 • W przypadku osób podających się za pracowników realizujących nagłą awarię np. sieci wodociągowej, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, których nie znamy. Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich.
 • Pamiętajmy o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności.
 • Nie pozostawiajmy widocznych oznak swojego dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. Poprośmy sąsiadów, aby np. włączali wieczorem na jakiś czas światło, w którymś z pomieszczeń. Na wszelki wypadek ubezpieczmy swoje mieszkanie.

Policjanci przypominają także jak zapobiegać i nie dopuścić do kradzieży z włamaniem do pojazdu oraz kradzieży samego pojazdu lub jego elementów. Oto kilka porad na co zwrócić szczególna uwagę.

 • Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach. W sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód.
 • Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie. Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę. Zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów.
 • Kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą. Zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk. Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu.
 • Jeżeli nie posiadamy garażu ani nie pozostawiamy samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi. Oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu (akumulator, opony, reflektory, felgi), w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać.

Pamiętajmy, aby w przypadku uzyskania informacji o kradzieży niezwłocznie poinformować dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112. Szybka reakcja społeczeństwa, to szybka interwencja Policji, a tym samym duża szansa na odzyskanie skradzionego mienia.

Poprzez: KMP Wałbrzych

Komentarze

Zostaw swój komentarz