- Korzystając z zebranych wcześniej informacji i prowadząc czynności operacyjne wałbrzyscy policjanci ustalili, że na przełomie kwietnia i maja tego roku pewien wałbrzyszanin dwukrotnie włamał się do piwnic przy ul. Przywodnej w Wałbrzychu, z których wykradł wartościowe przedmioty.
Funkcjonariusze udowodnili mężczyźnie popełnienie kolejnych przestępstw. Okazało się, że w tym samym okresie podejrzany dwukrotnie dokonał kradzieży wyrobów alkoholowych i cukierniczych w marketach usytuowanych na terenie naszego miasta, o łącznej wartości blisko 4 tys. zł.
Do zatrzymania 34-latka doszło na Nowym Mieście. W trakcie czynności procesowych sprawca przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. 34-latek stanie teraz przed sądem. Za włamania i kradzieże grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.
- W ostatnim czasie doszło też do innego rodzaj przestępstwa, ale również wymagający zdecydowanego napiętnowania to prowadzenie samochodu mimo aktywnego zakazu.
Pierwszy z kierujących w czwartkową noc poruszał się samochodem pomimo wydanej przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha decyzji o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami. 24-letni mieszkaniec Wałbrzycha został zatrzymany w środku na al. Wyzwolenia przez funkcjonariuszy drogówki. Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantów prewencji ponad godzinę później na ul. Świdnickiej. 41-latek miał orzeczone przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu dwa zakazy do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.
Policjanci przypominają, że w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.
Za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.
Poprzez: KMP Wałbrzych