AKTUALIZACJA. Od kilku miesięcy widzimy, jak władza na Ukrainie poniewiera swoimi obywatelami i „konsultuje” decyzje o losie Ukrainy z prezydentem Rosji. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, w tym Polska, dopiero od kilku godzin zaczyna reagować na przemoc na ulicach Kijowa i innych ukraińskich miast. Historia toczy się nie tylko gdzieś obok Polski. Jej zegar tyka również w Polsce i dla Polski. Nie byłoby dobrze, gdybyśmy tracili tę prawdę z oczu.
Tak napisał w najnowszym wpisie w swoim blogu Krzysztof Kotowicz. Te nie jest jedyna reakcja na dramatyczne zdarzenia, jakie mają miejsce na Ukrainie. Czytamy tam również
Niektórym wydaje się, że wolność raz odzyskana, nie może być utracona. W Polsce nie brakuje naiwnie wierzących w koniec historii. Potwierdzają to opublikowane kilka dni temu wyniki badań społecznych, w myśl których jedynie 19% Polaków jest gotowych poświęcić życie lub zdrowie, gdyby okazało się, że nasz kraj poddany jest próbie
O sytuacji na Ukrainie napisał dzisiaj także nasz bloger Zbigniew Senkowski. W jego wpisie sprzed kilku godzin czytamy m.in.:
Jesteśmy winni Ukrainie pomoc, im dłużej będziemy zwlekali z nią tym, niestety więcej krwi będzie na naszych rękach. Wiem, że to teza odważna i na pewno kontrowersyjna, ale chyba jedyna, która może nas wszystkich pobudzić do odpowiednich działań Naciskajmy na polityków. Organizujmy pomoc materialną dla Ukraińców, tak jak kiedyś Europa organizowała ją dla nas. Bez suwerennej Ukrainy Polska nigdy nie będzie się czuła bezpieczna.
Nasz nowy bloger, którym jest Dominik Adamski, również porusza problem sytuacji na Ukrainie, ale kontekście europejskim. W swoim pierwszym wpisie zwraca uwagę na ważną kwestię.
Trwające od listopada manifestacje zwolenników integracji z Unią Europejską od kilku dni przybrały bardziej radykalne formy niosąc za sobą ofiary śmiertelne i setki rannych. Ciężko mi opowiedzieć się za którąś stroną tych protestów. Oczywiście nie popieram takich działań jakie prowadzą obecne władze Ukrainy względem protestujących. Ale …też nie akceptuję obecnego kształtu Unii Europejskiej i tego, co nam ona proponuje i propaguje.
Cokolwiek zdarzy się w Kijowie w najbliższych godzinach i dniach nie powinno nam być obojętne.
Fot: ЄвроМайдан – EuroMaydan
Caritas Polska zwróciła się z apelem o pomoc dla Ukrainy.
Caritas zbiera fundusze na zakup leków i żywności. Wpłat można dokonać na konta Caritas Polska:
Komentowane 1