Na wysokości 964 m n.p.m. zakończono modernizację wieży widokowej na Kalenicy. Obiekt zyskał na wyglądzie i wzrosło bezpieczeństwo korzystających z niej turystów.
W trakcie robót zleconych przez magistrat w Bielawie przede wszystkim wzmocniono płytę fundamentowej, która ma nowy żelbetowy „płaszcz”. Metodą piaskowania usunięto korozję ze wszystkich elementów stalowych, a na całą konstrukcję nałożono malowane zabezpieczenie antykorozyjne. Wzmocnione są słupy stalowe, a nowe są balustrady schodowe i podestowe oraz powierzchnie komunikacyjne na pomostach oraz schodach.
Dzisiaj dokonano formalnego odbioru kapitalnego remontu wieży widokowej na Kalenicy. Prace kosztowały prawie 332 tys. zł i w całości sfinansowano je z budżetu gminy Bielawa. Jak podkreślają urzędnicy odnowienie obiektu jest zgodne z celem zapisanym w Strategii Rozwoju Bielawy, gdzie mowa jest o „zwiększeniu ilości współczesnych atrakcji turystycznych Gminy, poprzez rozbudowę bazy wypoczynkowej, sportowej i rekreacyjnej”.
Jak czytamy w portalu Góry Tajemnic: Stalowa wieża została wybudowana w (…) 1933 r. (…) Do 1945 r. wieża nosiła imię feldmarszałka Paula von Hindenburga (Hindenburgturm). Ma 20 metrów wysokości, a na szczyt prowadzi, przez taras pośredni na centralny, 70 schodów. Ze szczytu roztacza się panorama Bielawy, Jugowa i pasma Gór Sowich, Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych, Orlickich, a nawet Masywu Śnieżnika i Karkonoszy. U podnóża wieży znajduje się zagospodarowane miejsce wypoczynkowe z wiatą, stołami i miejscem na ognisko. Szczyt Kalenicy pokryty jest rumowiskiem skalnym. Poniżej szczytu występują skałki, z których największe noszą nazwę Dzikie Skały.
- W ostatnim czasie na obszarze sudeckim udostępniono kilka nowych lub odnawianych wież widokowych. Są to między innymi obiekty w Szczawnie-Zdroju, na Śnieżniku, na Czerńcu, zaś w trakcie rewitalizacji są wieże w Lądku-Zdroju i na Wielkiej Sowie. Udostępniono także tzw. „zdalną” wieżę widokową w Sosnowej.
Foto: Andrzej Hordyj – Facebook