Policja w Ząbkowicach Śląskich namierzyła i zatrzymała sprawczynię wyłudzenia dużej kwoty i cennych przedmiotów od seniorki. Doszło także do zatrzymania nietrzeźwego traktorzysty w Stoszowicach. Od wczoraj pijani kierowcy muszą się liczyć z konfiskatą pojazdów.
- Na początku lutego do ząbkowickich policjantów dotarła informacja, że 87-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego padła ofiarą oszusta. Do seniorki zadzwoniła kobieta podając się za jej wnuczkę z prośbą o pieniądze. Głos w słuchawce był na tyle podobny do głosu prawdziwej wnuczki, że 87-latka uwierzyła i zgodziła się przekazać nie tylko pieniądze, ale również biżuterię. W tym przypadku przestępca wykorzystał zarówno chęć pomocy rodzinie jak i podeszły wiek oszukanej kobiety. W wyniku przestępstwa 87-latka przekazała kobiecie, która do niej przyszła podając się za koleżankę jej wnuczki 80 tysięcy złotych i cenną biżuterię. Seniorka w wyniku perfidnego oszustwa straciła swoje oszczędności. Ząbkowiccy funkcjonariusze zaraz po zdarzeniu rozpoczęli intensywne działania, analizując nie tylko zebrany w sprawie materiał, ale również sprawdzając każdą nawet najmniejszą poszlakę. Ich trud opłacił się 12 marca, kiedy na terenie Wrocławia zatrzymali 25-letnią podejrzaną. Zaskoczona kobieta nie spodziewała się policjantów. Podczas zatrzymania podejrzana miała przy sobie narkotyki, zarówno amfetaminę jak i marihuanę. Okazało się, że nie jest to jedyne co ma na sumieniu 25-latka, gdyż w momencie zatrzymania przez ząbkowickich policjantów była już poszukiwana aż 4 listami gończymi. Zabezpieczone przez mundurowych dowody pozwoliły na postawienie podejrzanej zarzutów nie tylko oszustwa, ale również posiadania substancji odurzających. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom, którzy wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób oraz ich chęć pomocy swoim najbliższym. Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, będących nierzadko oszczędnościami całego ich życia. Policja apeluje, by rozmawiać przy każdej okazji z rodzicami i dziadkami na te tematy. Uprzedzajmy fakty dostarczając informacji i jak najczęściej je powtarzając. Następny taki telefon może odebrać ktoś nam bliski, który przekaże całe swoje oszczędności oszustowi.
- W ubiegłym tygodniu Policja otrzymała informację, że nietrzeźwy poruszający się ciągnikiem rolniczym podjechał pod sklep w jednej z gmin, gdzie kupił alkohol. Funkcjonariusze ruchu drogowego od razu udali się na wskazane miejsce, jednak kierującego już tam nie było. Mundurowi wiedząc, jak wielkie zagrożenie w ruchu drogowym powoduje pijany kierowca, szczególnie jeżeli porusza się tak dużym pojazdem, nie dali za wygraną. Dzięki informacjom z telefonicznego zgłoszenia wytypowali rejon, w którym mógł się poruszać pojazd. Na jednej z dróg publicznych w gminie Stoszowice zatrzymali ciągnik rolniczy odpowiadający opisowi i przebadali stan trzeźwości 53-latka siedzącego za kierownicą. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz kierowca musi się liczyć z wysoką grzywną, karą pozbawienia wolności do lat 3 oraz zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku nawet do 15 lat.
Od 14 marca obowiązują przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom pod wpływem alkoholu.
- Samochód stracić ma każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.
- Przepadek pojazdu ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.
- Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku.
- Konfiskacie nie będą podlegać rowery.
- W sytuacji, kiedy kierowca nie jest jedynym właściciel pojazdu, na przykład jechał autem służbowym czy leasingowanym, auto nie zostanie zabrane, lecz kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku średnią wartość rynkową.
- W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazd natychmiastowej. Pojazd przewożony jest na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl