Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystej celebrze, w 40. rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II, jaka przypadła w ubiegłym tygodniu. To wydarzenie modlitewne i artystyczne, jakie miało miejsce w Polanicy-Zdroju, zapowiadaliśmy w naszym portalu.

Msza św. była sprawowana w miejscu nieprzypadkowym, bo w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 13 maja 1981 r., właśnie we wspomnienie objawień maryjnych w portugalskiej Fatimie i to niemal o tej samej godzinie, na placu św. Piotra w Rzymie padły strzały oddane w kierunku papieża. Jan Paweł II przemieszczał się pomiędzy wiernymi w trakcie zwyczajowej audiencji generalnej, gdy 23-letni obywatel Turcji Mehmed Ali Agca oddał trzy perfekcyjnie wymierzone strzały.

Kule sprowadziły na papieża zagrożenie śmiercią, ale dzięki błyskawicznej akcji ratunkowej i wielogodzinnej operacji, Jan Paweł II przeżył zamach. Dla wielu osób zdarzenie jest cudem, a dla lekarzy i kryminologów z dziedziny balistyki stało się przedmiotem wielu analiz, w jaki sposób trzy celnie oddane strzały okazały się nieskuteczne. Do dzisiaj analizowane są również wątki polityczne wiążące zamach na Jana Pawła II z decyzjami zapadającymi w służbach specjalnych Związku Sowieckiego. Papież Jan Paweł II, zanim stracił przytomność, zdążył wybaczyć zamachowcy, z którym później spotkał się i rozmawiał w cztery oczy. Na prośbę papieża Ali Agca został ułaskawiony przez włoski wymiar sprawiedliwości i obecnie przebywa w Turcji.

Uroczystości związane z 40. rocznicą zamachu na Jana Pawła II i jego ocalenia odbyły się w Polanicy-Zdroju. Mszy św. na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, przewodniczył ks. arcybiskup Stanisława Gądeckiego, a współcelebransami byli między innymi biskupi diecezji świdnickiej Marek Mendyk i Adam Bałabuch oraz biskup senior Ignacy Deca. Po Mszy Świętej odbył się koncert pod hasłem „Totus Tuus, Maryjo” podczas którego zagrał zespół Gennesaret z Piskorzowic. Na zakończenie uroczystości, o godzinie 21:37, zgromadzeni uczestnicy odśpiewali wspólnie pieśń „Barka”.

Przed uroczystościami z inicjatywy kustosza Sanktuarium na Sokołówce ojca Zdzisława Świniarskiego, odbyła się Ekstremalna Noc Fatimska, której uczestnicy podczas 33 km marszu, symbolizującego 33 lata życia Jezusa, z modlitwą różańcową zatrzymywali się w położonych w Kotlinie Kłodzkiej kościołach m.in. w Starej Łomnicy, Starkowie i Starym Wielisławiu.

  • Inicjatorką obchodów była radna powiatu kłodzkiego Krystyna Śliwińska – animatorka Przystanku Niepodległość w Kotlinie Kłodzkiej.
  • Współorganizatorami uroczystych, diecezjalnych obchodów w Polanicy-Zdroju było Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa.
  • Organizację wydarzenia wsparł Totalizator Sportowy, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Uzdrowiska Kłodzkie, Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej oraz burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin.
  • Uroczystości objęła korporacyjnym patronatem TVP.
  • Przebieg uroczystości można obejrzeć na platformie YouTube: liturgia / koncert, na kanale OffcaTV.

Komentarze

Zostaw swój komentarz