Budowana w pobliżu Harcówki 6-kondygnacyjna wieża z sześcioma platformami widokowymi rozmieszczonymi na kilku ma się stać nowym punktem charakterystycznym widocznym z całej okolicy i przede wszystkim kolejną turystyczną atrakcją Wałbrzycha.
Obiekt będzie się składać z sześciokątnej platformy wejściowej o boku 13,2 m, wieży zasadniczej posadowionej na platformie wejściowej oraz wielokątnej rampy zewnętrznej o szerokości 2 m prowadzącej na taras poziomu +1. Każda z platform na wieży oparta będzie na rzucie sześciokąta równobocznego o boku ok. 6,8 m, a na każdej z nich jednocześnie znaleźć się będzie mogło do 30 osób. Powierzchnia ostatniego tarasu widokowego zostanie powiększona do wewnątrz wieży do 90 mkw. Rampa zostanie osłonięta balustradą z siatki w kolorze naturalnej stali. Wieża zasadnicza „owinięta” ma być dla bezpieczeństwa turystów siatką cięto ciągnioną z tzw. stali kortnowskiej z „oknami” widokowymi dla zwiedzających.
Sporo dzieje się w Parku im Jana III Sobieskiego, gdzie powstaje wieża widokowa. Warto przypomnieć, że budowa wieży widokowej to trzeci etap rewitalizacji Parku im. Jana III Sobieskiego (razem z modernizacją ścieżek – 550 m). Na ten cel miasto pozyskało 4,5 mln zł z rządowego programu inwestycyjnego na projekty inwestycyjne związane z turystyką – informuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Powierzchnia użytkowa wałbrzyskiej wieży widokowej wyniesie 996 mkw, a wysokość 37,5 m. Prace budowlane rozpoczęły się w marcu br, a planowane zakończenie i oddanie wieży do użytku jest spodziewane jesienią br. Jak zapewniają urzędnicy wałbrzyskiego ratusza z najwyższej platformy, turyści i spacerowicze będą mogli nie tylko podziwiać pejzaż Wałbrzycha, ale także – o ile pogoda będzie sprzyjać – malowniczą panoramę Sudetów Środkowych.
Jak już informowaliśmy w naszym portalu, instalacje widokowe umożliwiające bezpieczne oglądanie widoków, są czynne od niedawna w Głuszycy, a nieco dłużej w Szczawnie-Zdroju. Budowa wież widokowych stała się w ostatnich latach swego rodzaju trendem inwestycyjnym samorządów obszaru sudeckiego.
Foto / wizualizacja: Roman Szełemej – Facebook