Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Web 3.0 – jesteś częścią wszystkiego

KK przez KK
22 września 2022
w Aktualności, BLOGI
0
Web 3.0 – jesteś częścią wszystkiego

Technologia Web oparta jest na standardzie WWW, który swoją historię czerpie z końcówki lat 90., kiedy brytyjski fizyk i programista Tim Berners-Lee wprowadził termin „World Wide Web”, znany dzisiaj z akronimu WWW. Powstała technologia sieciowa, która skupiała się na powiązaniu wielu treści za pomocą hiperłączy (linków). Hiperłącza pozwalają serfować użytkownikowi w każdą stronę, zaprzeczając wcześniejszemu linearnemu podejściu do pozyskiwania informacji.

Przypomina to nieco grę fabularną, w której bohater ma nieskończenie wiele misji do zrealizowania, gdzie podejmuje niezliczoną liczbę decyzji, zmieniających kolejne działania. Przed powstaniem tej technologii, dane były rozproszone w komputerach rozsianych po całym świecie i aby się do nich dostać użytkownik musiałby fizycznie usiąść przed każdym z nich i przeszukać jego zawartość, aby znaleźć informacje, której szuka. Wspomniany wyżej pracownik CERN wprowadził przełom. Każdy z dostępem do sieci Internet mógł tam umieścić dane, a pozostali mogli do nich dotrzeć. Jak to bywa z genialnymi czy przełomowymi wynalazkami, początkowo koncepcja nie spotkała się z akceptacją.

Na podstawie koncepcji WWW powstała sieć Web 1.0, która ograniczała się do odczytu informacji bez wprowadzenia interakcji. Użytkownicy mogli przeczytać dokument bez większej możliwości działania. Strony były statyczne bez elementów dynamicznych. Można powiedzieć, że Web 1.0 przypominało „serfowanie” po katalogach biblioteki. Przyjmuje się, że ta technologia dominowała w latach 1991 – 2005. Co ciekawe od 1993 r. funkcjonowała już pierwsza wyszukiwarka Aliweb, którą można uznawać za protoplastę dzisiejszego Google.

Niecałe 15 lat później w 2004 roku niejaki Dale Dougherty zdefiniował nowy standard www nazywany Web 2.0. Strony działające w technologii Web 2.0 pozwalały nie tylko na gromadzenie informacji, ale również oferowały interakcję między użytkownikami. Wtedy notujemy rozpoczęcie działalności, a następnie skokowy wzrost popularności portali społecznościowych w tym Facebooka. Powstały też podwaliny pod powszechnie dzisiaj używane narzędzia np. WordPress. Technologia Web drugiej generacji pozwoliła na niesamowite przyspieszenie interakcji użytkowników na skalę światową.

Katalizatorem działań w ramach Web 2.0 było przyjęcie konceptu AJAX, który zakładał tworzenie bardziej dynamicznych stron www. Technologia AJAX pozwalała na aktualizację strony przez odświeżanie jej tylko częściowo. Brzmi banalnie, ale wyobraźmy sobie, że wrzucając coś na YouTube przez jednego użytkownika czekamy, aż cały serwis się zaktualizuje. Utorowało to drogę do dynamicznego rozwoju współczesnych gigantów – wspomnianego YouTube, Facebook, Twitter czy Google.

Podobnie jak płynnie technologia Web 1.0 zmieniła się w 2.0, obecnie od kilku (2-4 lat) obserwujemy przejście do technologii Web 3.0.

 

Jak w Web 2.0 katalizatorem stała się technologia AJAX, tak w Web 3.0 kluczem jest technologia, a właściwie strategia Blockchain, która zbiera ogromne ilości danych, tworząc ogromne archiwum. Łańcuch bloków danych zapisuje następujące po sobie wpisy w bloki, gdzie każdy kolejny zawiera odniesienie do poprzedniego. Tworzy to łańcuch zbiorowych transakcji rozproszonych w sieci pod postacią cyfrową w identycznych kopiach. W tym modelu każdy komputer w sieci może brać udział w przetwarzaniu danych. Co ciekawe, transakcje te w odróżnieniu od tych, np. bankowych w większości są publiczne, ale widoczne tylko dla tych, którzy mają do nich prawa dostępu. Co czyni je wartościowymi na rynku finansowym? Są to dwie cechy: są nieodwracalne i niemożliwe do oszukania. Najbardziej znanym Blockchainem są stale zyskujące na znaczeniu kryptowaluty. Web 3.0 pozwala zatem na przekazywanie wartości w sensie finansowym. Ciekawym zjawiskiem w sieci Web 3.0 jest technologia NFT, która zakłada tokenizację np. dzieł sztuki, ale także kryptowalut czy przedmiotów (itemów) z gier komputerowych. W ten sposób możemy kupić lepszy miecz dla naszej postaci w ulubionej grze, sprzedać kryptowaluty czy kupić udział w obrazach największych światowych malarzy. W Polsce ma nawet powstać giełda NFT dla rynku sztuki.

Ze względu na charakterystykę technologii 3.0, a przede wszystkim jej rozproszony charakter, w którym tkwi jego stabilność, jest uważana za bezpieczne źródło obrotów finansowych.

 

W technologii 2.0 byliśmy zależni od makro użytkowników internetowych, którzy zbierali treści i nimi zarządzali odcinając niechciane. W trzeciej generacji technologia jest tworzona w wolnym dostępie (open source) co powoduje, że kod i dane mają możliwość „wpasowania” (composability) do potrzebnych nam rozwiązać. Zwykły użytkownik może więc dostosowywać rozwiązania dla siebie, tworząc tym samym nowe. To jakby składać nowe urządzenie, które projektujemy z już dostępnych materiałów. To ma pozwolić na kolejny skok technologiczny. Ma nim być Metaverse – koncepcja wirtualnej rzeczywistości, której moglibyśmy żyć, a właściwie już to częściowo robimy, tworząc swój obraz np. w mediach społecznościowych i zostawiając charakterystyczne ślady wyszukiwanych. Mój „szpiegujący” telefon co tydzień wysyła raport z użytkowania. Średnio dziennie spędzam 3,5 h w Internecie w tym 3,4 czasu na portalach społecznościowych. Pierwszą rzeczą, którą biorę do ręki rano również jest telefon.

Buszując w Internecie oblepiają nas tzw. „ciasteczka”, które śledzą nasze działania, a te przekładają się na podpowiadane treści, zamykając użytkownika w bańce informacyjnej. Web 3.0 według analityków ma doprowadzić do odwrócenia roli np. w mediach społecznościowych.

 

To nie Facebook będzie właścicielem platformy, będzie nim społeczność. Ze względu na prostotę użycia i bezpieczeństwo Web 3.0 jest rozwijane oczywiście w Europie i Ameryce Północnej, jednak dużą część jej odbiorców stanowią mieszkańcy Afryki. Z obecnych trendów wynika, że Web 3.0 może mieć zdywersyfikowane i rozproszone centra wpływu w postaci Internetowych tzw. influencerów, którzy budują wokół siebie społeczności, mając wpływ na podejmowane przez tych użytkowników decyzje. Poza wieloma pozytywami i bezpieczeństwem, które gwarantuje technologia Blockchain, jest to też doskonałe środowisko do przeprowadzania nielegalnych transakcji na ogromną skalę. Czy za pomocą kryptowalut można zapłacić za narkotyki czy broń? Oczywiście. Czy technologia NFT pozwoli na zakup pornografii dziecięcej? Dlaczego nie. Przykłady tego typu możemy mnożyć. Jak zawsze nowe technologie są postrzegane jednocześnie jako wyzwanie, które może przynieść wiele dobrego, ale również zagrożenie. Jak będzie z Web 3.0 pokaże czas.

  • Ewolucja od web 1.0 do obecnej 3.0 trwała 30 lat. Przyniosła nowe rozwiązania, które pozwoliły zbliżyć się do ludzi poprzez coraz większą interakcję człowieka z technologią komputerową.
  • Web 1.0 pozwolił odkryć i dotrzeć do treści, które nas interesowały, co wzbogacało naszą wiedzę znacznie szybciej, niż było to możliwe przed standardem WWW.
  • Web 2.0 przeniosło nas w świat mediów społecznościowych i robotów pozycjonujących, których właścicielem są ogromne korporacje transgraniczne, które z pewnością na podstawie zgromadzonych danych wiedzą o nas więcej, niż my sami.
  • Powstanie Web 3.0 to jak skok muzyka rockowego w rozgrzany tłum, który zaczyna go nieść na rękach.

Tak wygląda / będzie wyglądał Internet w technologii Web 3.0. Wszyscy będą mogli go modyfikować i dostosować treści do swoich upodobań, jednocześnie przekształcając sieć. Jak dobrze podsumował to William Gibson, znany pisarz sci-fi, twórca cyberpunka – „future is already here but it’s not evenly distributed yet”, czyli: przyszłość już nadeszła, ale nie jest jeszcze równomiernie rozdystrybuowana.

 

Autor: dr Karol Kwietniewski – specjalizuje się w zagadnieniach stabilności politycznej na obszarze postradzieckim, propagandzie, dezinformacji oraz walce informacyjnej, twórca kanału YT – Wojna o pokój

Jeżeli interesujesz się tematem cyberbezpieczeństwa to koniecznie musisz przejrzeć nasze Social Media, na których znajdują się podcasty oraz webinary poświęcone tej tematyce.

Strona NCI: https://nci.org.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/instytutcyberbezpieczenstwa

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCWbOisE_jIDMfYaOJzUvNnA

Tagi: społeczeństwomediacyberbezpieczeństwo
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

W „Czwórce” na sportowo, a w parku miejskim niezwykła fontanna – nowe inwestycje samorządu Bielawy już zrealizowane

Następny wpis

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna [VIDEO]

Następny wpis
„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna [VIDEO]

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna [VIDEO]

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Kort do gry w bule

Kort do gry w bule – będzie zbudowany w Bielawie

27 maja 2024
Cztery modernizacje i przebudowy

Cztery modernizacje i przebudowy dróg na Dolnym Śląsku

14 maja 2025
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Inspirująca moc

Inspirująca moc łagodności i piękna [FOTO i VIDEO]

3
Zalogowani na tropie

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

16 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Zalogowani na tropie
Świdnica

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki
Dzierżoniów

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową
Jelenia Góra

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
Świdnica

X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

16 maja 2025
Szukasz pomysłu na rodzinny
Stoszowice

Szukasz pomysłu na rodzinny wypad w niedzielę?

16 maja 2025
Aleksandra Mielnicka pozostaje
Kłodzko

Aleksandra Mielnicka pozostaje koszykarką Ślęzy

15 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Zalogowani na tropie

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT