Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” dla uczniów szkół ponadpodstawowych pierwszy raz w odbyła się on-line. Wzięło w niej udział 288 zespołów z całej Polski. Cztery dolnośląskie drużyny uzyskały prawie maksymalną ilość punktów i tym samym znalazły się wśród nagrodzonych.

Drużyny miały w ciągu 30 minut odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych – od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS. Do tego etapu zmagań uczestnicy przygotowywali się z dwóch podręczników do „Lekcji z ZUS”: dla ucznia oraz dla nauczyciela. Oprócz wiedzy niezbędna była też umiejętność zdalnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

Jak mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Normalnie uczniowie siedzą obok siebie i na bieżąco, szybko mogą ustalać, którą odpowiedź wybierają. Tym razem każdy był w innym miejscu, mieli kontakt przez swoje komunikatory, a to zabierało czas – wyjaśnia rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis. Tym większy jest sukces Dolnoślązaków, którzy swoje testy przeszli w czasie krótszym niż 30 minut.

Uczniowie najlepszej dolnośląskiej szkoły, czyli IV Liceum Ogólnokształcącego z Wałbrzycha potrzebowali niecałe 18 minut, żeby poprawnie odpowiedzieć na 24 z 25 pytań Uczestnicy olimpiady jednogłośnie stwierdzili, że pytania były bardzo trudne i wymagały ogromnej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Dowodzą tego wyniki wielu szkół w Polsce, które nie osiągnęły nawet poziomu 10 pkt.

Nauczycielka – opiekunka młodzieży z I Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Bolka I w Jaworze Jadwiga Kuczwara jest bardzo zadowolona z wyniku olimpiady swoich uczniów. Zapewnia, że w przyszłym roku zawalczą o I miejsce. Licealiści już odebrali nagrody i jak mówią przydadzą się na wakacje (jedna z nagród to kamerka sportowa, inni finaliści dostali także głośniki bezprzewodowe bluetooth oraz opaski sportowe smartband).

Tytuł finalisty otrzymały zespoły, które uzyskały przynajmniej 20 punktów i miały najwyższą w swoim województwie liczbę punktów w teście. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” w całej Polsce wystartowało ponad 35 tys. uczniów. „Lekcje z ZUS” i Olimpiada cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Od początku projektu, czyli od roku szkolonego 2014/2015 w zmaganiach wzięło udział ponad 153 tys. młodych osób.

Początkowo młodzież brała udział w konkursie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W roku szkolnym 2016/2017 przekształciliśmy go w Olimpiadę pod tą samą nazwą. Obecnie Olimpiada jest w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tytuł laureata naszej Olimpiady od roku szkolnego 2021/2022 uprawnia do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

Dolnośląscy laureaci:

Komentarze

Zostaw swój komentarz