W najbliższą sobotę (9 stycznia) rozpocznie się wybór projektów zgłoszonych do Bielawskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Bielawianie na decyzję mają miesiąc, bo głosowanie będzie zamknięte 9 lutego br.

Inicjatywy mieszkańców, które przeszły wstępną ocenę merytoryczną są teraz poddane ostatecznej opinii mieszkańców w formie głosowania elektronicznego. Głosować można za pomocą aplikacji: eBudżet Obywatelski – https://budzet.um.bielawa.pl/budzet24/desktop

Zanim dokonasz wyboru – poznaj poszczególne projekty:

 • Projekt nr 1: Bądź bezpieczny na drodze – zadecyduj o bezpieczeństwie swoim i innych – przewidywana kwota realizacji: 200 000 zł.

Każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie swoim, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego proponowany projekt, to aktywne przejścia dla pieszych. Jest to system poprawiający bezpieczeństwo, zarówno pieszych, jak i kierowców. Ma na celu poprawę widoczności pieszego i poinformowanie kierowcy o osobie znajdującej się na przejściu. System posiada zsynchronizowane ze sobą elementy – czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, lampa ostrzegawcza oraz system antypoślizgowy. Podobne przejścia dla pieszych działają w wielu miastach i są bardzo dobrze przyjmowane przez mieszkańców.

 • Projekt nr 2: Ścieżki rekreacyjno-biegowe – przewidywana kwota realizacji: 15 000 zł.

Wytyczenie wzdłuż istniejących alejek dwóch ścieżek rekreacyjno-biegowych (PARK RUN – 2000m, PARK RUN KIDS – 500 m. Oznaczenie linii startu i mety. Montaż na latarniach tabliczek START, META oraz tabliczek kierunkowych z montażem (PARK RUN (500m, 1000m,1500m, 1750 m), PARK RUN KIDS (250m, 500m, 750 m). Montaż na alejkach oznaczeń poziomych w postaci płyt betonowych z kierunkiem i metrażem ścieżek. Montaż tablicy informacyjnej z nazwą ścieżek i mapką tras oraz wypisanymi atrakcjami turystycznymi miasta.

 • Projekt nr 3: I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Miasta Bielawa – przewidywana kwota realizacji: 40 000 zł.

Turniej tańca to konkurs, w którym udział wzięłyby pary taneczne z całej Polski. Wydarzenie miałoby charakter otwarty, bezpłatny dla mieszkańców Bielawy z udziałem wielopokoleniowych rodzin, przyjaciół, sąsiadów, itp. Gwarantowałoby miło spędzony czas, podczas oglądania zmagań tanecznych.

 • Projekt nr 4: Street Art Festiwal Bielawa – przewidywana kwota realizacji: 65 000 zł.

Street Art Festiwal odbędzie się w okresie letnim, w Parku Miejskim, wraz z uwzględnieniem muru znajdującego się przy ul. 1 Maja. W ramach projektu planowane jest stworzenie wydarzenia kulturalno-społecznego, podczas którego mur zostanie zrekonstruowany i ponownie pomalowany w formie Street-Art graffiti. Podczas festiwalu planowana jest współpraca z BWA BREAKERS, Młodzieżową Radą Miasta, Towarzystwem Przyjaciół Bielawy, Spółdzielnią Rzemieślniczą „Arte”, MOKiS Bielawa oraz OSiR Bielawa. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty praktyczno-edukacyjne, podczas których mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o zasadach Street-Artu oraz w specjalnie wyznaczonych miejscach, legalnie oraz własnoręcznie wykonać graffiti. Przewidziano też warsztaty z innych form sztuki ulicznej, tj. miksowanie i granie na profesjonalnym sprzęcie DJ-owskim oraz nauka beatbox, tańca hip-hop, break dance oraz malowanie Street art. Za ich wykonanie odpowiedzialni będą najlepsi artyści z dziedziny Street Art w Polsce. Całość wydarzenia uświetnią pokazy profesjonalnych tancerzy street dance oraz koncerty hip-hop. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.

 • Projekt nr 6: Platforma widokowa na Łysej Górze – okno na Bielawę – przewidywana kwota realizacji: 135 000 zł.

Projekt dotyczy zbudowania platformy widokowej, z której podziwiać będzie można panoramę Bielawy. Platforma ma być impulsem do wycieczek dla każdej grupy wiekowej. Nowy punkt widokowy ma zachęcić do aktywności mieszkańców i turystów.

Ze względów formalnych odrzucone zostały dwa inne pomysły. Projekt dotyczący rozwój i poprawy warunków szkolenia i trenowania futbolu amerykańskiego w Bielawie znacznie przekraczał kwotą limit przewidziany regulaminem BBO21. Natomiast inicjatywa rewitalizacji parkingu przy ul. Stefana Żeromskiego wpłynęła po regulaminowym terminie.

12 Komentarze

 1. juz i tak wiadomo pewnie ktory wygra… Nie bez powodu ma taką szacunkową wartość.
  A w zeszłym roku ławeczka, murale. Tragedia… PO co to komu? Co to daje, jakie korzyści mieszkancowi? Pomnik dla Eleni? Lepiej zajmijcie się cenami ZKM. Rozumiem park, remonty dziurawych domów, odsuszanie zatęchłych piwnic. A miasto stawia jakieś durne pomniki dla jakiejś Eleni. Kto pozwala na taką prywatę?
  Bielawa. Modelowe miasto ekologiczne.

  1. A co nie znasz tej pani? Widać tłuczek jesteś.

   1. Sama tłuczkiem jesteś. Ja nie oddaję hołdu artystom, chociaż sam nim jestem i cenię rozwój kulturalny. Hołduję bliskim, którzy coś dla mnie znaczą. Pomniki nic nie dają mieszkańcom. Każdej gwiazdce wylansowanej przez media miasto będzie stawiać pomniki? Nie za moje pieniądze!
    Każdy dostanie swój pomnik na cmentarzu. Nie potrzeba więcej. Modelowe miasto ekologiczne to pusty dyrdymał, bo nikt nie pomaga w remontach dachów, gdzie ucieka 70% ciepła, nikt nie myśli o bezpłatnym ZKM dla wszystkich by ludzie rezygnowali z aut. Burmistrz myśli tylko o tym, by zrobić prywatę dla jakiejś Eleni.

  2. Zgadzam się ten park Eleni to porażka okropne

   1. Czym ona sobie zasłużyła w Bielawie dla mnie to żenada

    1. Niczym, urodzeniem się w Bielawie i chodzeniem do tutejszej szkoły a teraz jeszcze tym że burmistrz będzie się szczycił co to nie zrobił stawiając kawałek metalu za miliony złotych. Niech się poszczyci podwyżkami biletów ZKM i pijanymi kanarzycami ze sznytami na rękach. Okropność. Że takie rzeczy w modelowym mieście eko gdzie komunikacja powinna być przyjazna i bezpłatna dla każdego.

  3. Masz rację park Elenito smiech

 2. Duża grupa starszych osób korzysta z platwormy od leśnego dworku.Są piękne widoki na Bielawe,góry.leśny dworek i tam wskazanie by byly ławeczki o których się często wspomina..

  1. Po ławeczki to do leśnictwa trzeba się zgłaszać. Miasto nie ma z tym nic wspólnego

   1. Jak widać jedną uśmiechnięty postawił. Za nasze pieniądze które miały być dla pożytku publicznego.

 3. Mam pytanie , co zmieni postawienie platformy widokowej na Łysej Górze? Widok na Bielawę jest i bez niej wspaniały. Lepszym pomysłem będzie wykonanie odpowiedniego podejścia na jej szczyt. Z tą platformą to wielki niewypał.

  1. Myślę, że mieszkańcy bardziej martwią się o dziurawe dachy i rosnącą cenę prądu i gazu oraz ZKM niż o podejścia. Bo niedługo wszyscy będą zasuwać na piechotę. Wzorem Bolesławca i kilkudziesięciu miast wprowadzenie komunikacji bezpłatnej zachęciłoby do jazdy. Te pieniądze co poszły na ławeczki Eleni mogłyby wspomóc budżet dla wszystkich a nie wybrańców.

Zostaw swój komentarz