Przyjmuje się apel do Prezydenta Miasta Wałbrzycha o podjęcie w trybie pilnym działań dotyczących usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika sowieckiego żołnierza usytuowanego przy ul. Zacisze w Wałbrzychu.
Tak brzmi paragraf 1 apelu do Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, w projekcie, jaki w imieniu klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej Wałbrzycha, złożył radny Jerzy Langer. Projekt apelu trafił już do Biura Rady Miejskie i został wysłany też do wiadomości dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Adama Siwka oraz do wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. Samorządowiec już miesiąc temu skierował interpelację w tej sprawie, co odnotowaliśmy w naszym portalu.
Odpowiedź podpisana przez Prezydenta Wałbrzycha, jego publiczne wypowiedzi wskazują na brak z jego strony woli podjęcia decyzji zgodnej z obowiązującym prawem i usunięcia pomnika – stwierdził dzisiaj radny Rady Miejskiej Wałbrzycha Jerzy Langer.
Pomnik posadowiony na wałbrzyskim Gaju krytyczne reakcje wywoływał już od dłuższego czasu, jednak po inwazji Rosji na Ukrainę coraz częściej mówi się o konieczności jego likwidacji. Dochodzi także do różnych ekscesów wskazujących na niechęć wałbrzyszan wobec postsowieckiego reliktu.
W wypowiedzi opublikowanej przez Radio Wrocław prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej stwierdził, że swoje działania w tej kwestii będzie konsultować z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, jako że postument upamiętniający „żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej” przy ul. Zacisze jest – jak uważa włodarz – częścią pobliskiej nekropolii wojskowej.
Pomnik sowieckiego żołnierza został usytuowany przy ul. Zacisze w latach 70. ubiegłego stulecia. Stoi w pobliżu cmentarza radzieckiego, ale nie jest usytuowany na jego terenie. Zdaniem wnioskodawców oznacza to, że pomnik ten powinien być zgodnie z prawem usunięty z przestrzeni publicznej już do 31 marca 2018 roku. Nawiązują tu do ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.
Jak już relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu, kilkanaście dni temu doszło do rozbiórki i likwidacji podobnego postumentu utrwalającego symbolikę sowiecką w miejscowości Garncarskie (w gminie Sobótka). Postulaty likwidacji pomnika ku czci czerwonoarmistów są powtarzane również w Kłodzku. Natomiast w Ząbkowicach Śląskich już w 2009 r. z tamtejszego postumentu na cmentarzu wojskowym zdjęto godło Związku Sowieckiego i czerwoną gwiazdę, a teraz mówi się o wniosku zmierzającym do przeniesienia mogił żołnierzy sowieckich do rosyjskiej nekropolii przy ul. Karkonoskiej we Wrocławiu. Tam zaś pojawił się w lutym br., sygnalizowany w naszym serwisie, pomysł na usunięcie „ruskich tanków” eksponowanych na prestiżowym wjeździe do centrum stolicy Dolnego Śląska.
Foto: walbrzych24.pl
dr Adam Siwek to BUWiM IPN w Warszawie (centrala) a nie Wrocław
Poprawiliśmy, dziękujemy za zwrócenie uwagi – redakcja