Kamieniec ZąbkowickiVIDEO

To miejsce staje się atutem Dolnego Śląska – do pałacu i parku Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim wraca życie [VIDEO]

1

Ponad 28 mln zł to wartość prac, dzięki którym Pałac Księżnej Marianny Orańskiej od 2012 roku odzyskuje swoją dawną świetność.

Ambitny plan rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim zakłada nie tylko odtworzenie unikatowego zabytku architektury i krajobrazu, ale też nadanie mu nowych walorów, dzięki którym pałac i park stanowić będą – jeszcze bardziej niż dotąd – miejsce atrakcyjne dla miłośników kultury i historii oraz dla turystów. Te zalety dostrzegł podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki, co relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu.

Gmina Kamieniec Ząbkowicki uzyskała dzięki niedawnej decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, o której informowaliśmy w naszym portalu, ponad 15 mln zł w ramach tzw. Funduszy Norweskich. To kolejne wsparcie, dzięki któremu – jak mówi nam wójt Marcin Czerniec: Odnowiony zostanie parter pałacu, odtworzone będą wszystkie zniszczone elementy kaskadowych tarasów pałacowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz roślinnością. Wykonane zostaną również postumenty rzeźby, które kiedyś zdobiły park pałacowy. Przywrócona będzie także wspaniała Grota Perseusza za pałacem wraz z posadowioną kiedyś na samej górze kolumną Zwycięstwa z boginią Nike. Na pałacu ponownie pojawi się wspaniały lew wraz z Herkulesem i koroną wieńczącą fasadę pałacu.

Rekordowo wysoka dotacja przyznana przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oznacza także wzbogacenie zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim o nową ofertę kulturalną oraz liczne wydarzenia, które będą realizowane przez miejscowy samorząd w trakcie realizacji projektu w ramach Funduszu Norweskiego w latach 2021 – 2024. Zobacz nasze video.

Do tej pory gmina Kamieniec Ząbkowicki z rozmaitych źródeł pozyskała na restaurowanie Pałacu Marianny Orańskiej i otaczającego parku prawie 20 mln zł i z własnego budżetu wydała od 2012 r. ponad 9 mln zł. Najnowsza dotacja znacząco podniesie wartość nakładów, dzięki którym na mapie atutów Dolnego Śląska coraz bardziej widoczny jest Kamieniec Ząbkowicki.

Dariusz Nowakowski

1 Komentarze

  1. […] perłą w koronie historycznych i turystycznych walorów Dolnego Śląska oraz całej Polski już pokazywaliśmy w naszym serwisie video. Wypada jednak zaznaczyć, że opisywana w naszym portalu konsekwencja, z jaką miejscowy samorząd […]

Zostaw swój komentarz