Jak co roku, z inicjatywy miejscowego Koła Związku Sybiraków skupiającego zesłańców i ich potomków, rocznica pierwszej deportacji obchodzona była uroczystą Mszą św. odprawianą z bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie.

Uroczystości są upamiętnieniem dramatycznych wydarzeń, gdy 10 lutego 1940 r. do łagrów w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, kolejarzy, pocztowców i działaczy samorządowych. Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne, jak i późniejsze warunki życia. Wiele osób nie przeżyło drogi albo umarło podczas pobytu na zesłaniu. Kolejne trzy zsyłki przyniosły równie tragiczne skutki.

Większość Sybiraków, którzy osiedlili się na terenie gminy Bardo, było deportowanych właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Niestety ich grono nieustannie się zmniejsza. Kilka lat temu odszedł do wieczności nieodżałowany długoletni prezes bardzkiego Koła Kazimierz Bobula, mający ogromne zasługi w krzewieniu pamięci o zesłańcach Sybiru wśród bardzkiej młodzieży.

Dlatego i w tym roku nie mogło zabraknąć delegacji z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie ze sztandarem Sybiraków na Mszy św., która odbyła się 21 lutego w bardzkiej bazylice. Tradycyjnie już, po zakończonej liturgii burmistrz Barda Krzysztof Żegański wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Strzelec oraz przedstawicielami jednostek gminnych złożyli symboliczny wieniec oraz kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary represji stalinowskich. Uroczystości w Bardzie koordynował Dariusz Szewczyk – prezes bardzkiego koła Związku Sybiraków.

Poprzez: bardo.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz