Mieszkańcy powiatu ząbkowickiego włączyli się do akcji szycia maseczek dla szpitali i innych potrzebujących podmiotów. Ogólnopolska akcja zapoczątkowana na portalu społecznościowym z dnia na dzień zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.

W Ząbkowicach Śląskich akcję zainicjowały Magdalena Krawiec i Katarzyna Malinowska, które na Facebooku założyły lokalną grupę „Ząbkowice Śląskie szyją maseczki”. Celem jest uszycie jak największej ilości maseczek ochronnych dla lokalnych podmiotów, które ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, a także zwiększone środki ostrożności, zmagają się z deficytem maseczek.

Jak piszą na swojej grupie Maseczki te nie chronią przed koronawirusem, są to maseczki ochronne wielorazowego użytku do zwykłych procedur – w zamierzeniu maseczka z bawełny powinna być prana. Maseczki należy wymieniać max co 2h. Im częściej tym lepiej. Wykorzystywane będą do zwykłych procedur wykonywanych przez lekarzy, ratowników czy pielęgniarki.

Aktualnie maseczki szyte są dla m.in. SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich oraz Laboratorium analiz lekarskich przy ul. Wrocławskiej. Akcja rozkręca się i w ciągu jednego dnia na konto trafiło ponad 900 zł – zakupiono bawełnę, gumki, nici i szpilki. Kolejne zamówienia czekają na realizację.

Do akcji dołączyło się też Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Bardzka Pozytywka”. Oferują oni pomoc w logistyce zakupowej. Nie wiesz, gdzie i jaki materiał zakupić – wpłać darowiznę na konto stowarzyszenia – my zajmiemy się resztą – mówi prezes stowarzyszenia Marta Ptasińska.

Katarzyna i Magda zapraszają wszystkich, którzy umieją szyć do pomocy:

  • Potrafisz szyć? Przyłącz się do grona szyjących – napisz sms lub zadzwoń 608238038,
  • Nie potrafisz? Możesz zakupić materiał lub dokonać wpłaty na konto Stowarzyszenia Integracji Społecznej Bardzka Pozytywka, (dane do przelewu: 81 1140 2004 0000 3602 7871 5113, Stowarzyszenie Integracji Społecznej Bardzka Pozytywka, koniecznie z dopiskiem „Darowizna “szyjemy maseczki”.

Od czwartku maseczki szyje już sześć osób, kolejne partie materiałów w drodze – zapraszamy więc do pomocy.