Park Narodowy Gór Stołowych cieszyły się niezmiennie dużym zainteresowaniem, mimo że kończący się 2020 rok dla turystyki był bardzo trudny. Według danych Systemu Monitoringu Ruchu Turystycznego tylko od stycznia do września br. obszar parku odwiedziło prawie 830 tysięcy osób.

To oznacza, że park odwiedziło prawie tyle samo turystów, co w tym samym okresie 2019 r. Jak zatem widać, turyści są odporni na pandemiczne obostrzenia i uznali, że spacery po szlakach na otwartej przestrzeni są doskonałą formą relaksu rodzinnego czy indywidualnego. Najchętniej w tym czasie poszukiwali spokojniejszych atrakcji, co może tłumaczyć spadek liczby turystów wchodzących na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały i równoległy wzrost liczby turystów przy Skalnych Grzybach czy Radkowskich Skałach.

Dane z monitoringu mogą być jednak niedoszacowane, bo jak informują pracownicy parku narodowego, niestety zniszczono lub skradziono kilkanaście urządzeń do zliczania turystów na szlakach. Tegoroczne wartości zostały więc oszacowane w oparciu o dane z funkcjonujących urządzeń.

  • Obecnie wszystkie szlaki turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych są dostępne do zwiedzania z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających ze zjawisk atmosferycznych właściwych dla zimowej pory roku.
  • Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w labiryncie Błędnych Skał są dostępne bezpłatnie, nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego, a na same trasy można wejść bez zakupu biletu.
  • Nie ma możliwości wjazdu na Błędne Skały zmotoryzowanym środkiem transportu. Samochody należy parkować na bezpłatnym parkingu YMCA i kierować się na Błędne Skały pieszo.
  • W serwisie internetowym Parku Narodowego Gór Stołowych – w zakładce „Turystyka” można znleźć aktualną mapę Parku Narodowego Gór Stołowych. Gospodarze parku niezmiennie proszą o zabieranie ze sobą śmieci oraz zachowanie ostrożności podczas zwiedzania.
  • W związku z utrzymaniem ograniczeń w funkcjonowaniu instytucji kultury, wynikającymi z epidemii COVID-19, do 31 grudnia 2021 r. pozostanie nieczynne Ekocentrum PNGS.

Poprzez: pngs.com.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz