Zapowiadało się burzliwie, ale obeszło się bez kropli deszczu. Ta meteorologiczna metafora oddaje przebieg sesji Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki, jaka miała miejsce tydzień temu. Obrady zaczęły się od wysłuchania sprawozdań dotyczących trzech sektorów funkcjonowania gminy: gospodarki wodno-ściekowej, kultury i sportu. Potem była cześć uchwałodawcza, która przeszła bez jakichkolwiek wahań wśród rajców.
Pierwszy temat referował Ryszard Rzeczycki – prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z Nowej Rudy. Spółka ta obsługuje mieszkańców gminy, która jest też 25-procentowym udziałowcem firmy. Jej szef przedstawił bieżące dane odnoszące się do sprzedaży usług, stanu sieci i ponoszonych przez spółkę kosztów. Ten ostatni wątek wzbudził krótką dyskusję, gdyż radny Dominik Krekora domagał się ujawnienia rzetelnych danych obrazujących poziom zaangażowania inwestycyjnego ZWiK na obszarze Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Prezes ZWiK nie był przygotowany do takiego pytania, a jego ogólnikowe wyjaśnienia nie przekonały radnego, który postulował o udostępnienie w przyszłości.
Następne sprawozdanie oparte było o prezentację multimedialną i dotyczyło życia kulturalnego. Jolanta Kużdżał – dyrektor Gminnego Centrum Kultury omówiła kalendarz zrealizowanych i planowanych na najbliższy czas wydarzeń, które w jej opinii integrują lokalną społeczność i służą równocześnie promocji gminy na zewnątrz. Są wśród nich wydarzenia adresowane do koneserów muzyki i teatru, ale też skierowane do masowego odbiorcy. Odbywają się zarówno w siedzibie GCK, jak i w Pałacu Marianny Orańskiej i jego otoczeniu oraz na kamienieckich błoniach. Wiele z nich jest organizowanych dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym lub z budżetu gminnego, ale też przy walnym i bezinteresownym udziale miejscowych środowisk twórczych. Nie brakuje przy tym pomocy od władz samorządowych, jak i od poszczególnych sołectw i instytucji lokalnych. Informacja dyrektor Jolanty Kużdżał została przyjęta z aprobatą, o czym mówił szczególnie wójt Marcin Czerniec. Jego słowa nawiązywały m.in. do obchodzonego dzień wcześniej święta pracowników kultury. Życzenia na ręce dyrektor GCK złożył też przewodniczący Rady Gminy Aleksander Ciapka.
Trzecie sprawozdanie referował Stanisław Twardowski – zastępca kierownika Referatu Planowania i Rozwoju Urzędu Gminy. Tematem jego wystąpienia była aktywność sportowa na terenie kamienieckiej gminy. Wśród poruszanych kwestii omówione zostały m.in.: formy wsparcia samorządu dla klubów sportowych, ważniejsze wydarzenia i sukcesy kamienieckich sportowców oraz planowane inicjatywy. W tej części głos zabrał również radny Ryszard Bierut, który jest jednocześnie prezesem flagowego kamienieckiego klubu sportowego „Zamek”. Swoje wystąpienie rozpoczął i zakończył klubowym okrzykiem, czym wzbudził sporą sensację. Hasło „Kto wygra mecz??? Zamek Kamieniec!!!” było dosłownie wykrzyczane tak, jak to dzieje się przed każdym meczem drużyny. Klub będzie w tym roku obchodził swoje 70-lecie i jak zapewnił prezes, o terminie i programie uroczystości zostaną powiadomieni wszyscy kibice oraz samorządowcy. Za inwencję i za sukcesy sportowe dziękował również wójt Marcin Czerniec, który zadeklarował dalszą pomoc Gminy dla KS „Zamek”, ale też dla mniejszych grup uprawiających różne dyscypliny sportu.
W drugiej części obrad radni rozpatrywali projekty uchwał przedłożone przez wójta gminy. Praktycznie bez sprzeciwu przyjęte zostały wszystkie dokumenty, w tym dotyczące zmian w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Kamieniec Ząbkowicki oraz w budżecie gminy na rok 2017, a także zaciągnięcia kredytu długoterminowego przeznaczonego w lwiej części na pokrycie wydatków związanych z dalszym etapem rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że – jak już informowaliśmy w naszym portalu – Gmina Kamieniec Ząbkowicki pozyskała kilka tygodni temu najwyższą, jak dotąd w Powicie Ząbkowickim, jednorazową dotację na ten cel. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego przyznano ponad 4,7 mln zł, a wartość całego zadania wynosi prawie 7 mln zł. Ponadto radni przyjęli też uchwałę o udzieleniu dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (rzecz dotyczy kontynuacji prac restauratorskich w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) oraz o zatwierdzeniu Gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Kamieniec Ząbkowicki na lata 2017 – 2019.
W swoim końcowym wystąpieniu wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec wyrażał zadowolenie z przyjęcia wszystkich uchwał. Jednocześnie podkreślał, że obchodzony 27 maja br. Dzień Samorządu Terytorialnego jest dobrym pretekstem do rewidowania sposobu realizowania zadań służących dobru wspólnoty lokalnej. Marcin Czerniec mówił m.in. o tym, że gminy, gdzie radni i włodarze wspólnie zabiegają o rozwój i wizerunek swoich miast i wsi, ale też bywa tak, że konflikt pomiędzy oboma organami rzutuje negatywnie na efekty pracy. Zwracał przy tym uwagę na fakt, iż zgodnie z literą prawa i praktyką życia, odpowiedzialność za stan gmin ponoszą jednoosobowo wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. W wystąpieniu, które sygnalizowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz, odniósł się głośnej ostatnio kwestii dwukadencyjności włodarzy stwierdzając „Samorząd terytorialny to współodpowiedzialność za małą ojczyznę. To powinna być jedność, to powinno być szesnaście osób patrzących w jednym kierunku.”