Wczoraj w emitowanym na żywo na profilu Facebook SudeckieFakty.pl programie Studio FAKTY gościem był Patryk Wild – przewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Rozmawialiśmy m.in. o planach samorządu na pomoc dla branży turystycznej, o powrocie połączeń kolejowych oraz poruszamy wątki dotyczącej wspaniałej Srebrnej Góry.

Oto niektóre wątki wczorajszej rozmowy:

  • Subregion sudecki i jego problemy gospodarcze: Żeby ożywić ten obszar, trzeba zadbać o skomunikowanie pomiędzy regionami w naszym województwie. Mieszkańcy południowej części Dolnego Śląska powinni móc bez problemu podejmować pracę w jego centralnej części lub innym mocnym ośrodku regionu. Najprostszym sposobem na zrównoważenie nierównego rozwoju województwa jest budowa infrastruktury, która pozwoli się ludziom szybciej przemieszczać i podejmować pracę w różnych częściach województwa, w jego mocniejszych ośrodkach. To nie tylko Wrocław, ale i Zagłębie Miedziowe.
  • Rozwój małych miasteczek na przykładzie Bielawy i niedawno włączonego tu połączenia kolejowego: To jeden z projektów, który dobrze pokazuje o co nam chodzi. W tym roku chcemy uruchomić połączenie do Chocianowa, otworzyć przetarg na remont linii kolejowej do Mińska i Świeradowa. Nasz region jest ciekawy, bo często miejsca nieco wykluczone są bardzo atrakcyjne turystycznie, co trzeba wykorzystać, żeby przyspieszyć ich rozwój.
  • Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na Dolny Śląsk: Pandemia zatrzymała gospodarkę czy transport publiczny. Jest to pewna pauza, ale mamy nadzieję, że wkrótce wszystko wróci do normy. Realizujemy za to wszelkie inwestycje przy liniach kolejowych i drogach, co jest bezpieczne dla pracowników i łatwiejsze do zrealizowania. Administracyjne procesy są co prawda nieco spowolnione, ale pandemia na pewno nie wpłynie na nasze plany ani wykonawczy aspekt inwestycji.
  • Turystyka Dolnego Śląska i problemy przedsiębiorców zarabiających w tym obszarze – jak można im pomóc: Postulowałem o to do administracji centralnej. Mamy wyjątkową sytuację, w której branża turystyczna wydała wiele pieniędzy, aby zarabiać, a pojawiła się pandemia i zarabiać nie może. Moją propozycją jest wprowadzenie różnych ulg, żeby wypoczynek w Polsce móc sobie od podatku odliczyć. To duża szansa dla polskiej turystyki, choć oczywiście spodziewamy się kryzysu. Taki zabieg mógłby być szybko wprowadzony przez rząd, a w budżecie wiele by się nie zmieniło, bo środki wróciłyby w innej formie. Z naszej strony będziemy uruchamiać środki unijne dla przedsiębiorców turystycznych i postaramy się uzyskać nowe dotacje. Wcześniej było to niemożliwe, ale staramy się, aby taką pomoc uzyskać.
  • Jednomandatowe okręgi wyborcze: W takim systemie zmieniają się partie polityczne, które muszą walczyć o osoby bardziej popularne. Partie nie są wtedy twierdzami, w których centrala pilnuje mandatów przypisanych komuś „z układanki”, ale zmieniają się struktury. Przykre jest, że często „jedynka” dostaje się gdzieś niemal automatycznie, jeśli szyld partii jest rozpoznawalny.
  • Srebrna Góra: Kiedy przyjechałem z Warszawy do Srebrnej Góry, to postanowiłem tu zostać i zamieszkać na Dolnym Śląsku. Mamy tam najwyżej położony Pomnik Historii w Polsce, jakim jest Twierdza Srebrna Góra, miejscowość była przez dziesiątki lat zaniedbana, co teraz się zmienia.

Cała wczorajsza rozmowa, którą prowadził Łukasz Ciona, jest do obejrzenia w filmie dostępnym na profilu społecznościowym Facebook SudeckieFakty.pl

Dotąd w programie Studio FAKTY gośćmi Państwa i naszymi byli (kliknij link, aby obejrzeć program):

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 na profilach społecznościowych grupy portali: Sudeckie Fakty, Wrocławskie Fakty i Miedziowe. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@sudeckiefakty.pl  lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia programu oraz dołączenia do nas podczas dzisiejszej transmisji o godz. 18:00, której gościem będzie wrocławski przedsiębiorca Stanisław Kałuski.

W każdy piątek gościem specjalnym programu Studio FAKTY jest wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Programy z udziałem wojewdy można obejrzeć na profilu Facebook w zakładce „na żywo” i były emitowane (kliknij w link, aby obejrzeć):

Gośćmi w Studio FAKTY portalu Wrocławskie Fakty dotąd byli (kliknij link, aby obejrzeć):

Komentarze

Zostaw swój komentarz