• Policjanci z komisariatu Bystrzycy Kłodzkiej przyjęli zgłoszenie, że w Międzylesiu mężczyzna strzelał do psa. Osoba powiadamiająca o tym zdarzeniu stwierdził, że w wyniku postrzału pies został uśmiercony.

Na miejsce udali się funkcjonariusze, którzy zatrzymali podejrzewanego o ten czyn 67-letniego mężczyznę. Funkcjonariusze w jego mieszkaniu zabezpieczyli dwie wiatrówki oraz pistolet hukowy. Mieszkaniec powiatu kłodzkiego zastał przesłuchany i usłyszał zarzuty.

O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje teraz sąd. Za uśmiercenie zwierzęcia ustawodawca przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3.

  • Takie incydenty wymagają zaangażowania policjantów, którzy codziennie wspierając sprawdzają, czy rosnąca z dnia na dzień liczba osób zakwalifikowanych do kwarantanny respektuje ciążący na nich obowiązek.

Każda z osób objętych kwarantanną, jeśli nie przestrzega jej zasad muswi się liczyć z odpowiedzialnością karną. Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. Kara jaka za to grozi to kwota 30 tys. zł.

Niestety nie ma dnia, aby policjanci nie byli informowani o zachowaniach osób objętych kwarantanną. W tym zakresie jest prowadzona jest stała współpraca z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która dostarcza bieżących informacji w tym zakresie.

Przypomnijmy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie będzie stosować się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu Wykroczeń.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność karną z art. 165 kk lub art.54 kw. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Natomiast w przypadku popełnienia ww. wykroczenia kara 500 zł.

Poprzez: KPP Kłodzko

Komentarze

Zostaw swój komentarz