W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad regulacjami mającymi poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Tymczasem już dzisiaj policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”, które mają na celu egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Akcja ma charakter międzynarodowy i jest koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.
W ramach działań „Prędkość” policjanci ruchu drogowego będą dokonywać pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością. Do akcji włączą się również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Apelujemy do kierujących, aby stosowali się do ograniczeń prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz w rejonie skrzyżowań.
W Polsce obowiązują następujące limity prędkości (szczegółowe uregulowania znajdują się w art. 20 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym):
- Obszar zabudowany – 50 km/h
- Poza obszarem zabudowanym: droga jednojezdniowa – 90 km/h, droga dwujezdniowa – 100 km/h
- Drogi ekspresowe: droga jednojezdniowa – 100 km/h, droga dwujezdniowa – 120 km/h
- Autostrady – 140 km/h
- Strefy zamieszkania – 20 km/h
Według informacji serwisu Prawo.pl mają zostać zlikwidowane przepisy dotyczące redukowania punktów karnych poprzez szkolenia, a wprowadzone regulacje dotyczące zatrzymywania praw jazdy na trzy miesiące za przekraczanie prędkości pojazdów o więcej niż 50 km/h w terenie niezabudowanym.
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rekomenduje rządowi działania niezbędne w tym roku w celu poprawy sytuacji na drogach. Chodzi o ograniczenie prędkości dla kierujących pojazdami osób, które łamią przepisy, podróżując z prędkością powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym. Zatrzymywane na trzy miesiące powinny być prawa jazdy tym kierowcom, którzy łamią przepisy nadmiernie, bandycko na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych – czytamy na łamach Prawo.pl.
Chcielibyśmy, aby redukcja liczby punktów karnych nie dotyczyła najcięższych wykroczeń drogowych, takich jak rażące przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu i używek, nieustępowanie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych – wylicza sekretarz KRBRD Konrad Romik. Zmiany prawa wprowadzone dwa lata temu zmniejszyły śmiertelność w wypadkach o jedną trzecią. Obawiam się, że bez bardzo radykalnych działań po stronie legislatora nie uda nam się osiągnąć takiego stanu bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w krajach nordyckich – przekonuje zastępca dyrektora zarządzania ruchem drogowym Tomasz Tosza
- Czytaj więcej na ten temat: https://www.prawo.pl/prawo/kierowca-nie-bedzie-mogl-zlikwidowac-punktow-karnych,528296.html
Poprzez: PAP MediaRoom / dolnoslaska.policja.gov.pl