• Mężczyzna mieszkający w powiecie dzierżoniowskim oferował do sprzedaży zabytkowe monety. Były wśród nich środki płatnicze nawet z okresu rzymskiego i wędrówek ludów, czyli około I-V w n.e. Pozyskanie tego typu dóbr poprzez samodzielne eksplorowanie jest w Polsce procederem prawnie zabronionym.

Wspólna operacja policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz referatu przeciwdziałającego przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, doprowadziła do przejęcia znacznej ilości zabytkowych monet. Zanim do tego doszło do czynności operacyjnych został włączony starszy inspektor do spraw zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który w znaczący sposób pomógł policjantom swoją specjalistyczną wiedzą.

Mężczyzna będący w ich posiadaniu oferował je do sprzedaży, ale niektóre z nich, aby wyglądały na starsze niszczył. Na finale akcji mundurowi zatrzymali mężczyznę i przejęli 379 zabytkowych monet oraz tak zwany złom numizmatyczny.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 55-letniemu mężczyźnie, zarzutu niszczenia zabytków poprzez ich umyślne „postarzanie”, oraz wystawiania ich do sprzedaży czym działał na szkodę Skarbu Państwa. Prowadzone postępowanie będzie skutkować dalszymi zarzutami.

  • Dzierżoniowscy policjanci nawet w czasie wolnym od pracy wykazują się skutecznością. Tak było na początku tego tygodnia, gdy jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, będąc już po służbie, przebywał w dzierżoniowskim parku międzyosiedlowym

W pewnym momencie zauważył mężczyznę, który zwijał susz roślinny w bibułkę. Funkcjonariusz powiadomił dyżurnego jednostki, który na miejsce wysłał patrol. W wyniku wspólnie podjętej interwencji u 23-letniego mieszkańca powiatu dzierżoniowskiego zabezpieczono narkotyki. Ich wstępne badanie wykazało, że była to marihuana. Mężczyzna został zatrzymany i będzie podlegać sankcjom przewidzianym prawem, bo usłyszał już zarzut posiadania narkotyków.

Tego samego dnia dwóch policjantów dzierżoniowskiego Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, przebywając w Piławie Górnej, zauważyło poszukiwanego mężczyznę. Funkcjonariusze natychmiast zawiadomili stanowisko dowodzenia Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Nie było czasu, aby oczekiwać na przyjazd umundurowanych policjantów i ryzykować ucieczkę poszukiwanego. Podjęli zatem interwencję zatrzymując 34-latka. Wobec mężczyzny wydany był nakaz przez Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie, celem doprowadzenia do miejsca izolacji na okres jednego roku i 2 miesięcy.

Poprzez: KPP Dzierżoniów

Komentarze

Zostaw swój komentarz