Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-2 °c
Wałbrzych
-4 ° niedz.
-5 ° pon.
-6 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

Spotkać człowieka można tylko twarzą w twarz – wszystko inne nie przynosi szczęścia

KK przez KK
22 stycznia 2023
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
2
Home Aktualności

Gdy jedni bawią się, obok inni cierpią. Karnawał rywalizuje z wojną. Równolegle ze słodyczą wygranej egzystuje gorycz porażki. Rejestry narodzin toczą bój ze statystykami śmierci. Z rytmem dnia po nocy, słońca po deszczu i uśmiechu po łzach splatają się amplitudy emocji oraz poznawcze kontrasty i dysonanse. Człowiek żyje w dramatycznym napięciu pomiędzy inspiracjami a spełnieniami, pomiędzy uniesieniami wyznawanych ideałów a dokuczliwym głodem przetrwania.

Konieczna jest wstępna uwaga. W masowej komunikacji słowo „dramat” straciło swój walor wskazywania na napięcie, na niepokój, na dylemat, niekiedy nawet na rozdarcie człowieka i społeczeństw. Jeśli bowiem „dramatem” jest brak ulubionej karmy dla psa w sklepie lub pomadki do ust w preferowanym kolorze, to czym jest upadek dziecka ze schodów, poślizgnięcie się starszej pani na zalodzonym chodniku? Jak w takich kontekstach nazwać śmierć dorosłego człowieka w wypadku samochodowym, a jak umieranie dziecka chorego terminalnie? Nadal „dramatem” jest mordowanie ludzi przez terrorystów czy anihilowanie całych społeczności w trakcie wojny? Gdy kilkulatek potknie się i rozpaczliwie płacze – nie przeżywa jakiegoś „dramatu? Gdy żona trzyma za dłoń umierającego męża – czyż nie jest to sytuacja „dramatyczna”?

Wiek, płeć, narodowość, religia, poglądy, zamożność, kondycja fizyczna, potencjał intelektualny, wrażliwość estetyczna i pryzmat etyczny – nie chronią przed odczuwaniem niepokoju o swoją egzystencjalną pozycję. Inaczej mówiąc: nie ma ludzi wolnych od dyskomfortu minionych doświadczeń, nieczytelności bieżących przeżyć, ale także od niepewności spodziewanej i nieprzewidywalnej przyszłości. Bezrefleksyjność na tej płaszczyźnie w istocie jest uchylaniem się od wpisanego w osobową konstytucję człowieka dramatu dokonywania wyboru.

 

Obawiamy się stanąć twarzą w twarz z innym, człowiekiem, bo to zawsze oznacza konieczność dokonania wyboru. Tu właśnie osadzony jest rzeczywisty dramat, to znaczy gigantyczne wewnętrzne napięcie związane wychodzeniem poza siebie. Wyjście owo tożsame jest z rezygnacją z jakiejś części siebie na rzecz drugiej osoby. Może się okazać się nieadekwatnym ryzykiem okupionym śmiercią. Wiemy, że ta rezygnacja z siebie może posunąć się do poświęcenia bez reszty swojego życia…

  • Doświadczamy innego spotykając go. Spotkać, to coś więcej niż mieć świadomość, że inny jest obecny obok mnie lub przy mnie. Wmieszany w uliczny tłum mam świadomość, że obok mnie są inni ludzie, co jednak nie znaczy, że ich spotykam. Spotkanie jest wydarzeniem. Spotkanie pociąga za sobą istotną zmianę w przestrzeni obcowań. Ten, kto spotyka, wykracza – transcenduje – poza siebie (…). Dlatego należy powiedzieć: spotkać to do-świadczyć Transcendencji.
  • Słowem kluczowym opisującym spotkanie jest twarz. Rzeczy mają wyglądy, ludzie mają twarze.Rzeczy zjawiają się poprzez wyglądy, twarze objawiają się. Twarze są śladami Transcendencji. Ku czemu prowadzą te ślady? Jakie dramaty otwierają przed nami?
  • Objawienie potrzebuje materii, którą mogłoby się posłużyć. Ale nie zamieszkuje tej materii, jak rzecz zamieszkuje swój przejaw. Twarz znaczy. Nie tak jednak, jak znaczą znaki, symbole, metafory. Twarz jest śladem.

Wśród licznych publikacji ks. prof. Józefa Tischnera „Filozofia dramatu” jest pod wieloma względami wyjątkowa. Zatrzymuje uwagę czytającego niemal na każdym zdaniu. Nie jest książką „do poduszki” czy czytadłem podróżującego pociągiem. Jeśli już zmierzyć się z tą lekturą, to może warto nawet nocą, aby nie ulegać rozproszeniom. Można też czytać ją w trakcie długiej podróży, jeśli inni pasażerowie nie komentują zbyt żywiołowo najnowszej sensacji z portalu społecznościowego.

Gdy słuchałem na początku lat 80. konferencji wygłaszanych przez ks. Józefa Tischnera w trakcie „rekolekcji dla poszukujących”, odnosiłem wrażenie, że przesuwa on końcówkę ołówka po literach składających się na zapiski moich niepokojów i nadziei. Z absolutną precyzją składa sylaby w słowa, słowa w zdania, zdania w akapity, a akapity w wykład. I nie zamyka nim eksploracji umysłu, a wręcz przeciwnie – ekstrapoluje myśleniem na dziedziny sięgające dalej, niż zdolni jesteśmy objąć jakimikolwiek konkluzjami.

Wróćmy do wątku spotkania twarzą w twarz. Jest ono ogniwem dramatu człowieka, dramatu rozumianego jako wybór…

  • Twarz nie jest ani zasłoną, ani maską. Czym jest zasłona? Czym jest maska? Istnieją różne sposoby zasłaniania twarzy, jednym z najbardziej naturalnych i spontanicznych jest wstyd. (…) Wstyd staje się jawny poprzez objawy pierwszego stopnia: nagłe odwrócenie głowy, rumieniec na policzku, zamilknięcie. Zarazem jako wstyd staje się zasłoną, która swą jawnością świadczy o niejawności czegoś (…). Intencjonalność wstydu to paradoks – to jawność pewniej niejawności, to tajemnica dana naocznie.
  • Widząc, że drugi wstydzi się mnie, wiem: inny zasłania się. To, co zasłonięte, jest niewidoczne, niemniej sam gest zasłaniania jest widoczny. Wstyd innego na mój widok jest formą dialogu ze mną, jest mową, której istotą jest odmowa. Wstyd spełnia rolę zasłony.
  • Zasłona to nie maska. Zadaniem maski jest łudzić mnie, zadaniem wstydu jest ukryć. Wstyd zawiera wskazówkę, że istnieje coś takiego, co drugi uważa za osobistą wartość, co jednak jest tak kruche, a może i dwuznaczne, iż może zginąć od spojrzenia. Lepiej jest człowiekowi ukryć wartość niż narazić ją na zniszczenie.
  • Maska nie jest zasłoną i nie jest twarzą. Zasłona jedynie skrywa twarz, maska kłamie. Maska, jak zasłona, zjawia się wraz z pojawieniem się innego człowieka. W samotności traci ona sens. (…) Intencjonalność maski jest pokrętna. Maska stara się stworzyć ułudę przeciwną do tego, jak naprawdę jest. Nieuczciwy przybiera maskę uczciwości, leniwy udaje pracowitego, niesprawiedliwy sprawiedliwego, niewierny wiernego, itp. Między maską a maskowaną prawdą, ustala się coś na kształt przeciwieństwa aksjologicznego: wartość negatywna chce się przedstawić jako pozytywna.

Nie masz wrażenia, że te profesorskie wywody nie odnoszą się do praktycznie przeżywanych na co dzień zetknięć z własnym wizerunkiem w lustrze i przecięć dróg z innymi osobami – bliższymi, dalszymi, znanymi, obcymi, lubianymi i tolerowanymi? Kładzie(sz) się spać z zasłoną wstydu minionego dnia, a rano zakłada(sz) maskę, by przedrzeć się bez większych zadraśnięć przez wyzwania życia? Jaki jest zatem cel, jaki wybiera(m/sz) teraz?

  • Twarz zawiera w sobie jakiś odblask idealnego piękna, idealnego dobra, idealnej prawdy. Twarz jest wyższością, jest skonkretyzowaną chwałą, niepowtarzalną wzniosłością, wspaniałością człowieka. Zdolna jest porwać, zachwycić, wynieść ponad prozę świata ku poetyce istnienia. Ale jest też kruchością, zagubieniem, krzywdą lub biedą. Są na niej znaki minionych bólów, są miejsca dla bólów przyszłych. To przede wszystkim na twarzy człowieka przemija – jego piękno i jego życie. Tutaj ukazuje się łza i umieranie. Twarz jest osadzona na krzyżu istnienia.

W kolejnych rozdziałach pasjonującego wykładu ks. prof. Józefa Tischnera mamy fascynujący przewodnik po fenomenie wzajemności. Relacje „ja – ty” – kim nie byliby „ja” i „ty” – są niekończącą się domeną dramatu, jakim jest dokonywanie wyboru. Są bowiem pomiędzy „ja – ty” pytania i odpowiedzi, ale bywają pytania niepostawione i odpowiedzi nieudzielone, pytania podstępne i odpowiedzi nieszczere. Najwięcej uwagi w „Filozofii dramatu” autor poświęcił … błądzeniu. Piękno, dobro i prawda wymagają szukania, a na drodze ku nim znów stoimy wobec wpisanego w człowieczeństwo prawa wyboru pomiędzy pięknem, a tym co od niego odwodzi, choć jako piękne się jawi, i co potrafi nawet doprowadzić do rozpaczy). Podobnie jest z dobrem drugiego stojącym w opozycji wobec dobra mojego. Nie inaczej jest z prawdą zderzaną nie tylko z kłamstwem czy półprawdą, ale też prawdą bezlitosną. Gdy w kolejnym z rozdziałów mowa jest „funkcji imienia” człowieka, ujawnia się przeczuwane przez każdą i każdego z nas dojmujące pragnienie miłości.

Nazywam kogoś imieniem, mówię do kogoś po imieniu, identyfikuję kogoś imieniem, bo jest to ktoś przeze mnie spotkany, czyli doświadczony przeze mnie. Spotkanie – tak rozumiane – może prowadzić tylko do miłości. Do miłości, która jest wyborem. Dramatycznym wyborem wolnego człowieka. Gdyby nie była takim wyborem, nie byłaby miłością.

 

  • Szczęście przychodzi, gdy człowiek wybiera. Dobro przeciwko złu, które go wciąga. Wybierając udzielające się człowiekowi Dobro, człowiek staje się szczęśliwszy. Im wyższe dobro wybiera, tym mocniejsze życie. Wybierając wciąż życie wedle dobra, człowiek wznosi się ku czemuś, co jest ponad czasem. Jest przeświadczony, jakoby samo Wiekuiste Serce pociągało go ku sobie. Człowiek wprowadził swój kruchy los pod dach Dobra, które mu błogosławi.

 

Krzysztof Kotowicz
  • TERAZ: Józef Tischner, Filozofia dramatu – wprowadzenie, Éditions du Dialogue, Paryż 1990
  • W CYKLU #BLIŻEJ SŁOWA POPRZEDNIO: Clifford W. Beers, Umysł, który sam siebie odnalazł, Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej, Warszawa, 1984
Tagi: Bliżej SłowaspołeczeństwonaukaBliżejKultury
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Tęsknimy i kochamy – „Gdziekolwiek – wibracje na temat Grechuty”

Następny wpis

Eurostat: mniej Ukraińców szuka ochrony tymczasowej, Polska liderem w jej przyznawaniu

Następny wpis
Eurostat mniej Ukraińców szuka ochrony tymczasowej

Eurostat: mniej Ukraińców szuka ochrony tymczasowej, Polska liderem w jej przyznawaniu

Komentowane 2

  1. Pingback: „Taka natura jest w każdym Polaku: bez wolności trudno mu żyć” – 1863 i 2023 to ogniwa naszej historii - Sudeckie Fakty
  2. Pingback: „Taka natura jest w każdym Polaku: bez wolności trudno mu żyć” – 1863 i 2023 to ogniwa naszej historii - Miedziowe Fakty

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023
WAŁBRZYCH: Nazwij dziecko Daisy, a dostaniesz darmową wyprawkę

WAŁBRZYCH: Nazwij dziecko Daisy, a dostaniesz darmową wyprawkę

2 lutego 2023
Taka natura jest w każdym Polaku

„Taka natura jest w każdym Polaku: bez wolności trudno mu żyć” – 1863 i 2023 to ogniwa naszej historii

29 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
Spotkać człowieka można tylko twarzą w twarz

Spotkać człowieka można tylko twarzą w twarz – wszystko inne nie przynosi szczęścia

2
#GóryBezBrawury – chcemy, aby na Dolnym Śląsku w górach było bezpieczniej

#GóryBezBrawury – chcemy, aby na Dolnym Śląsku w górach było bezpieczniej

2
Czołgi Armii Czerwonej – w bramie Wrocławia pozostaną nadal [VIDEO]

Czołgi Armii Czerwonej – w bramie Wrocławia pozostaną nadal [VIDEO]

1
Polski Nałogometr – ostrzega przed powrotem do nałogu na przykład 2 dni wcześniej

Polski Nałogometr – ostrzega przed powrotem do nałogu na przykład 2 dni wcześniej

1
Tego wieczoru nie zapomnisz

Tego wieczoru nie zapomnisz – „Prezent urodzinowy” („Birthday Suite”)

4 lutego 2023
„Nieznośna lekkość hitu"

„Nieznośna lekkość hitu” – Ania Wyszkoni

4 lutego 2023

Rollercoaster emocji i śmiechu dla całej rodziny – „Magiczni SHOW”

4 lutego 2023
Wszystko w 5 minut

Wszystko w 5 minut… – „Speed dating”

4 lutego 2023

Ostatnie aktualności

Tego wieczoru nie zapomnisz
Jelenia Góra

Tego wieczoru nie zapomnisz – „Prezent urodzinowy” („Birthday Suite”)

4 lutego 2023
„Nieznośna lekkość hitu"
Aktualności

„Nieznośna lekkość hitu” – Ania Wyszkoni

4 lutego 2023
Dzierżoniów

Rollercoaster emocji i śmiechu dla całej rodziny – „Magiczni SHOW”

4 lutego 2023
Wszystko w 5 minut
Aktualności

Wszystko w 5 minut… – „Speed dating”

4 lutego 2023
Dziecięcy świat w dwóch odsłonach
Kłodzko

Dziecięcy świat w dwóch odsłonach – „Dziadek do Orzechów”

4 lutego 2023
Katarzyna Zakrzewska: „Sport uczy odpowiedzialności i dyscypliny” [STUDIO FAKTY]
Dolny Śląsk

Katarzyna Zakrzewska: „Sport uczy odpowiedzialności i dyscypliny” [STUDIO FAKTY]

4 lutego 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Jest plan działań upamiętniających najsłynnie Jest plan działań upamiętniających najsłynniejszą w historii mieszkankę Zamku Książ.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/patronat-ambasady-brytyjskiej-i-wyprawki-dla-malej-daisy-zamek-ksiaz-na-jezykach-za-granica/ 
#zamekksiąż #daisyvonpless #wałbrzych #historia #przeszłość #zabytki #architektura #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny
Już od kilku lat Wałbrzyska Specjalna Strefa Eko Już od kilku lat Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park“ systematycznie wspiera kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne i wiele innych organizacji oraz instytucji użyteczności publicznej na terenie Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Opolszczyzny.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/ponad-milion-zlotych-na-dzialania-z-zakresu-sponsoringu-i-spolecznej-odpowiedzialnosci-w-2023-roku-przekaze-walbrzyska-specjalna-strefa-ekonomiczna/ 
#społecznaodpowiedzialnośćbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #wałbrzych #piotrwojtyczka #organizacjepozarządowe #współpraca
W roku 2021/2022 kłodzki Zespół Szkół Technic W roku 2021/2022 kłodzki Zespół Szkół Technicznych był włączony w rządowy program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. W obecnym roku szkolnym placówka weszła w krajowy program Oddziałów Przygotowania Wojskowego.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zespol-szkol-technicznych-w-klodzku-w-krajowym-programie-oddzialow-przygotowania-wojskowego-podpisano-dokumenty-i-zaczyna-sie-szkolenie-video/ 
#edukacja #obronność #szkoleniewojskowe #kłodzko #zespółszkółtechnicznychkłodzko #22karpackibatalionpiechotygórskiej #16dolnośląskabrygadaobronyterytolialnej
226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piecho 226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku udało się w ramach 47. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego międzynarodowych sił pokojowych NATO na służbę w Kosowie. Będą tam 6 miesięcy.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/226-zolnierzy-jest-juz-na-misji-kfor-w-kosowie-wyjechali-z-klodzka-video/ 
#wojsko #wojskopolskie #kfor #nato #otan #onz #kłodzko #kosowo #22karpackibatalionpiechotygórskiej #obronność #misja
Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. W Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. Wędrówki i widoki zimą dostarczają wielu emocji. 
#karkonosze #sudety #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #wedrówki #wędrówkipogórach #polskoczeskiegóry
Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Zi Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Ziemi Kłodzkiej we wspinaczce sportowej. Nie zabrakło także wypowiedzi uczestników. Jakie trudności niesie za sobą ten sport?
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mistrzostwa-ziemi-klodzkiej-we-wspinaczce-sportowej-wideo/ 
#ścianawspinaczkowa #kłodzko #czaswolny #sport #sportyekstremalne #holdschoolkłodzko #zawody #mistrzostwa #ziemiakłodzka
Tego wieczoru nie zapomnisz

Tego wieczoru nie zapomnisz – „Prezent urodzinowy” („Birthday Suite”)

4 lutego 2023
„Nieznośna lekkość hitu"

„Nieznośna lekkość hitu” – Ania Wyszkoni

4 lutego 2023

Rollercoaster emocji i śmiechu dla całej rodziny – „Magiczni SHOW”

4 lutego 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT