Piotr Zieliński – zawodnik reprezentacji Polski i włoskiego SSC Napoli został nagrodzony Medalem św. Alberta za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku i utrzymywanie wsparcia dla tych instytucji poprzez stowarzyszenie „Piotruś Pan”.
Ząbkowiczanin jest znany ze swojej charytatywnej działalności. Tę szczególną wrażliwość ukształtowali w nim rodzice aktywni w sferze działalności na rzecz dzieci potrzebujących wszechstronnego wsparcia. Od 2002 r. zajmowali się prowadzeniem rodzinnego domu dziecka. W 2015 r. Piotr Zieliński kupił z w powiecie ząbkowickim pierwszy dom dziecka, a w 2017 drugi taki obiekt. Rodzina Zielińskich wyremontowała je i przekształciła w domy dziecka dające pomoc dzieciom doświadczającym stanów kryzysowych. Oba domy prowadzone są w ramach działalności Stowarzyszenia „Piotruś Pan”, w której to nazwie imię nawiązuje do osoby sportowca.
W poruszającej relacji, jaką w trakcie ubiegłorocznego 2022 opublikował portal Sportowe Fakty można przeczytać: Beata i Bogusław Zielińscy rzadko kiedy wyjeżdżają z rodzinnego miasta. Od dwudziestu lat opiekują się dziećmi po przejściach. To młodzież ze schorzeniami, a także z różnych środowisk – często patologicznych. Początkowo Zielińscy przyjmowali dzieci w ramach pogotowia rodzinnego we własnym domu do momentu wyjaśnienia przez sąd ich sytuacji prawnej. Od 2015 roku Beata i Bogusław prowadzą dwa domy dziecka – w Targowicach i Ząbkowicach Śląskich, które z własnych pieniędzy sfinansował Piotr Zieliński. Rodzice zawodnika SSC Napoli opiekują się grupą kilkunastu dzieci od trzech lat wzwyż. Pomagają w lekcjach, gotują. Zabierają do dentysty, wyprawiają urodziny, jedną dziewczynkę ochrzcili. To praca na dwa etaty. Przez te wszystkie lata przeszło przez ich ręce kilkadziesiąt dzieci.
Według informacji portalu Łączy nas Piłka wręczenie medali odbędzie się 21 marca 2023 r. w Krakowie podczas 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Obok Piotra Zielińskiego w gronie tegorocznych laureatów nagrody w postaci Medalu Św. Brata Alberta są: aktorka Joanna Kulig za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorczyni Cecylia Chrząścik za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie, sportowiec Alexander Kurek za wspieranie budowy Domów Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pracujących w Starym Skałacie i w Żytomierzu za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny na Ukrainie.
Medal św. Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 r. Jest przyznawane raz w roku przez kapituła powołaną przez Fundację im. Brata Alberta. Dotąd wśród wyróżnionych medalem znaleźli się między innymi: ks. kardynał Franciszek Macharski, m.in.: bp Jan Chrapek, prof. Andrzej Zoll, dr Janusz Kochanowski, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Kożuchowska, Eleni Tzoka, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Marcin Gortat, Marek Kamiński, Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Komentowane 2