Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum w Świdnicy to blisko 60 filmów, w tym 35 krótkich metraży, 9 nagród, 7 sekcji tematycznych, goście ze świata filmu i wiele więcej.

Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście spotkań z twórcami, aktorami, gwiazdami prezentowanych w programie filmów i nie tylko. Wśród gości m.in. aktorka Katarzyna Figura; Łukasz Ronduda – reżyser  „Wszystkich naszych strachów” – najlepszego filmu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; artysta Daniel Rycharski – pierwowzór głównego bohatera filmu „Wszystkie nasze Strachy”, w którego na ekranie brawurowo wcielił się Dawid Ogrodnik; reżyser Łukasz Grzegorzek – nagroda w Gdyni za reżyserię filmu „Moje wspaniałe życie”; reżyserka „Zupy nic” Kinga Dębska, reżyserka „Amatorów” Iwona Siekierzyńska, Tomasz Kolankiewicz – Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy laureat Europejskiej Nagrody Filmowej Piotr Stasik.

Jednym z flagowym punktów festiwalu to międzynarodowy konkurs krótkich metraży Okiem Młodych dla młodych filmowców w czterech kategoriach: Fabuła, Dokument, Animacja oraz Amatorski. Spośród ponad 600 nadesłanych filmów znalazło się 35 tytułów z 14 państw – wszystkie będą również dostępne w ramach Spektrum ONLINE: od 24 października do 7 listopada na platformie VOD Nowe Horyzonty.

W konkursie głównym, o nagrodę SPEKTRUM powalczy 10 tytułów, m.in. triumfatorzy festiwalu w Gdyni „Moje wspaniałe życie” (nagroda za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka), „Wszystkie nasze strachy” („Złote lwy” dla najlepszego filmu, najlepsze zdjęcia), „Piosenki o miłości” (najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych) z debiutującą na dużym ekranie Justyną Święs z zespołu The Dumplings, a wśród pozycji zagranicznych m.in. laureat Złotej Palmy w Cannes – „Titane” i nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida”.

W tym roku także zupełnie nowa sekcja Bliżej/Closer, a w niej pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu, zaletach i wadach myślenia w kategoriach lokalności. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice islandzkiego pustkowia w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają rozczulające historie włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. W programie także liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania z gośćmi.

7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum – 24 – 30 października 2021 – Świdnicki Ośrodek Kultury – Świdnica – repertuar wg dat i godzin po kliknięciu TUTAJ

Komentarze

Zostaw swój komentarz