Lepsze funkcjonowanie systemu przeciwdziałania przemocy i zapobieganie przemocy – to zasadnicze cele programu, jaki będzie w 2023 roku realizowany w Dzierżoniowie. Na ten cel samorząd miejski otrzymał środki o wartości ponad 380 tys. zł z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Powstać ma kompleksowy program przeciwdziałania przemocy domowej, w ramach którego zostanie stworzona swojego rodzaju „sieć” złożona ze specjalistów różnych placówek miejskich i samorządowych, na różnych poziomach. Pracownicy jednostek działających na rzecz tych osób przejdą szereg szkoleń i superwizji, aby jeszcze efektywniej udzielać wsparcia osobom tego potrzebującym. W dalszej fazie projektu planowane są warsztaty kompetencji dla kadry pracującej w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Z kolei warsztaty dla młodzieży szkół podstawowych, które mają uwrażliwić dzieci i młodzież na przejawy przemocy.
W Dzierżoniowie powstać ma punkt poradnictwa zapewniający wsparcie psychologiczne zarówno dla ofiar, jak i sprawców przemocy. Ponadto mieszkańcy Dzierżoniowa zagrożeni problemem przemocy domowej będą mogli liczyć na dostęp do terapii małżeńskiej, porad prawnych oraz pomocy psychiatrycznej. Powstaną ponadto punkty wsparcia terapeutycznego dla przyszłych małżonków, rodziców i opiekunów osób starszych. Mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w warsztatach budowania pozytywnych relacji w rodzinie i kontrolowania emocji. Dla osób zagrożonych lub doświadczających przemocy przewidziano warsztaty z samoobrony.
W ramach projektu w Dzierżoniowie będą prowadzone zajęcia rekreacyjne dla dzieci i rodziców. Ich celem ma być oderwanie młodych ludzi od ekranów komputerów i smartfonów, organizacja czasu spędzenie czasu wolnego poza domem w sposób kreatywny i uczenie pozytywnej rywalizacji czy przyjmowania porażki oraz współpracy w grupie. Powstać ma Akademia Kompetentnego Rodzica w Dzierżoniowie, a zajęcia w niej będą dotyczyć m.in. wzmacniania poczucia wartości u dzieci, pozytywnej dyscypliny, komunikacji w rodzinie oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji trudnych w relacjach z dziećmi.
Zdiagnozowany przez nas wcześniej w badaniach sposób postrzegania przemocy pokazuje, że problematyka przemocy jest przez mieszkańców Dzierżoniowa często bagatelizowana i infantylizowana. Dlatego jednym z podstawowych działań, jakie podejmiemy, jest położenie nacisku na edukację. Zależy nam na tym, by osoby zagrożone przemocą, ale też jej sprawcy, niezależnie od tego, w którym punkcie miejskiej „sieci” zostaną ujawnieni, otrzymywali zawsze kompleksową pomoc, wszelkie informacje i wsparcie – mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Skrzyńska.
Opracowany i wydrukowany będzie „Poradnik dla rodzica jak wychowywać dziecko bez przemocy”. Wskaże on rodzicom sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych, m.in. jak mówić, aby dziecko słuchało, jak słuchać, aby dziecko mówiło. Broszura będzie zawierała informacje na temat skutków agresywnych zachowań i będzie stanowiła uzupełnienie wiedzy dla uczestników projektu. Na terenie Dzierżoniowa pojawią się tablice i bilbordy dotyczące kampanii antyprzemocowej w ramach projektu „Sieć pomocy – rodzina bez przemocy” czyli „Wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej – utworzenie Centrum dla Rodzin w Gminie Miejskiej Dzierżoniów”.
Ruszył duży projekt przeciwko przemocy, który przez cały rok będzie realizowany w Dzierżoniowie. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na rodzaje przemocy, na to, że wiele osób może być dotkniętych różnymi jej przejawami, ale też być świadkami przemocy albo sprawcami – często nieświadomie. Będzie się sporo działo – warsztaty dobrego rodzicielstwa, pomoc terapeutów i prawników, warsztaty dla młodzieży i duża kampania informacyjna – zapowiada burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
- W Polsce i na świecie zjawisko przemocy w rodzinie nasiliło się w okresie pandemii. Przemoc w Dzierżoniowie najczęściej stosują osoby w wieku 45-64 lat. Ponad połowa osób stosujących przemoc podejmowała takie działania wobec własnych dzieci, a 13% wobec małżonka czy partnera.
- Takie są wyniki diagnozy zjawiska przemocy domowej w Dzierżoniowie opracowanej w ramach uprzednio realizowanego projektu „Ograniczamy przemoc skutecznie”. Wyniki diagnozy wskazują, że ponad 75% ankietowanych mieszkańców Dzierżoniowa stosowało przemoc wobec członków rodziny. Zdiagnozowany sposób postrzegania przemocy pokazuje, że problematyka przemocy jest przez mieszkańców często bagatelizowana.
- 14% badanych uważa, że jednym z najważniejszych działań, które należy podjąć, jest prowadzenie szerszej działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy.
- Pomoc i wsparcie rodzin dotkniętych przemocą, z uwagi na złożoność i specyfikę problemu, wymaga współpracy wielu służb. W Dzierżoniowie w skład zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie wchodzą przedstawiciele 11 instytucji, m.in. OPS-u, sądu, centrum pomocy rodzinie, policji, służby zdrowia, miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, aresztu śledczego, prokuratury, oświaty. Tylko w 2021 r. założono 91 nowych Niebieskich Kart. Zjawisko przemocy w Dzierżoniowie dotyka najczęściej kobiety, osoby starsze oraz dzieci.
- Pod wpływem takiej diagnozy w Dzierżoniowie rozpoczęto w 2020 r. realizację nowatorskiego lokalnego programu pn. „Aktywne wsparcie” finansowanego w całości z budżetu miasta. Zadanie realizowane było w 2020 i kontynuowane w 2021 roku. Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez psychologa dało możliwość dzielenia się doświadczenia i ograniczyło zjawisko wyuczonej bezradności. W 2020 i 2021 r. uruchomiony został również lokalny telefon zaufania.
Foto: dzierzoniow.pl
Komentowane 1