Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ostrzegają przed oszustwami, które czyhają na nieświadomych użytkowników internetu.
64-latka przeglądając portal społecznościowy znalazła ogłoszenie dotyczące możliwości zarobienia dużych pieniędzy poprzez inwestycje w akcje gazociągu. Kobieta zdecydowała, że chciałaby spróbować. Zarejestrowała się i po jakimś czasie odebrała telefon od nieznanego mężczyzny, który opowiedział o możliwościach inwestycyjnych platformy, o tym jak można zarobić sporą gotówkę inwestując w akcje właśnie gazociągu. Seniorka skuszona obietnicą wysokiego zysku chciała spróbować. Mężczyzna poinformował, że w takim razie z kobietą na pewno skontaktuje się analityk finansowy – i tak też się stało. Poszkodowana odebrała telefon od nieznanej kobiety, która przedstawiła się jako analityk finansowy i poinformowała o konieczności pierwszej wpłaty związanej z rozpoczęciem inwestycji. Była to kwota 1000 złotych, ale 64-latka ze względu na wiek emerytalny miała zapłacić tylko 800 złotych, a resztę pokryć miała platforma. Ustalona kwota została wpłacona, by rozpocząć inwestycje.
Z seniorką w stałym kontakcie była rzekoma analityk i księgowy. Tak poprowadzili rozmowy z kobietą, że namówili ją do wpłacenia swoich oszczędności na wskazane przez nich konto bankowe, a także do udostępnienia swoich danych do logowania do konta m.in. loginu i hasła. Dalsze rozmowy przyczyniły się do tego, że osoby namówiły 64-latkę do zaciągnięcia kredytu w kwocie ponad 60 tysięcy złotych. Kiedy to nastąpiło, oszuści przelali całą kwotę na swoje konto, a pokrzywdzona zrozumiała, że została oszukana. Straciła ponad 100 tysięcy złotych. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania w zawieraniu jakichkolwiek znajomości przez telefon czy internet. Weryfikujmy z kim rozmawiamy, a jeśli mamy choćby najmniejszą wątpliwość, nie dajmy wciągnąć się w manipulacyjną rozmowę. Bądźmy ostrożni! Możemy stracić całe oszczędności życia.
Na portalu ogłoszeniowym kobieta wystawiła do sprzedaży stół, na który szybko pojawiła się chętna osoba.
Do funkcjonariuszy świdnickiej komendy zgłosiła się 32-letnia mieszkanka Świdnicy, która została oszukana. Na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż stół, który przestał już być potrzebny. Na odzew zainteresowanej osoby nie trzeba było długo czekać. Już po godzinie poprzez komunikator messenger odezwała się zainteresowana osoba. Oszustka zaproponowała, że zamówi kuriera do domu i opłaci przesyłkę na co 32-latka zgodziła się.
Rzekoma kupująca poprosiła o dane na które mogłaby wysłać maila. Sprzedająca podała swój adres poczty mailowej. Następnie oszustka napisała, że zaraz zapłaci i by 32-latka koniecznie otworzyła swoją skrzynkę mailową i potwierdziła zakup. I tak też się stało – poszkodowana potwierdziła zakup, następnie postępowała według instrukcji logując się poprzez otrzymany link do swojej bankowości internetowej. Wpisała logon i hasło – wówczas przestępcy otrzymali dostęp do jej konta. W dalszej części podała numer karty płatniczej co wg kupującej było niezbędne do otrzymania środków za sprzedany stół jak również kobieta podała trzycyfrowy kod bezpieczeństwa z karty. A potem wpisała też trzy ciągi cyfr, które otrzymała jako zatwierdzenie operacji bankowych na jej koncie. Po wykonaniu tych czynności kobieta zalogowała się do swojej bankowości elektronicznej i wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, bo z jej konta ktoś trzy razy dokonał wypały w łącznej kwocie 1100 złotych.
Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni – to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl