Do jednego z mieszkań w Świdnicy zapukali kobieta i mężczyzna, którzy przedstawili się właścicielce jako pracownicy wodociągów.

Pod pretekstem sprawdzenia kanalizacji weszli do mieszkania, prosząc 72-latkę o odkręcanie kranu w łazience, a następnie w kuchni. Wykorzystując nieuwagę seniorki dokonali kradzieży pieniędzy. Straty jakie poniosła pokrzywdzona oceniła na ok. 8 tys. zł.

Ten przykład po raz kolejny przypomina, że sprawcy stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Aby dostać się do mieszkania wymyślają różne sytuacje. Podają się za pracowników gazowni, wodociągów itp. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i wykorzystując nadarzającą się okazję dokonując kradzieży. Często na swoje ofiary wybierają osoby starsze i mieszkające samotnie.

  • Zamykajmy drzwi wejściowe do mieszkania nawet w ciągu dnia. W przedpokoju nie pozostawiajmy torebek, portfeli i innych cennych przedmiotów.
  • Nie należy wpuszczać do mieszkania osób, których nie znamy, szczególnie gdy ktoś jest sam w domu. Przedstawiciele przedsiębiorstw usługowych czy firm przed dokonywaniem kontroli gazowniczych, wodnokanalizacyjnych powinni zapowiadać swoje przybycie do mieszkań uprzednio wcześniej stosownymi komunikatami wywieszanymi na klatkach. Każdy taki pracownik musi posiadać przy sobie legitymację lub identyfikator, dlatego trzeba żądać okazania takiego dokumentu, również wiarygodność pracowników można sprawdzić dzwoniąc do danej firmy i pytając, czy wysyłała swoich pracowników do twojego mieszkania, nigdy w obecności osób obcych przybyłych do mieszkania.
  • Nie należy pokazywać, gdzie trzymamy pieniądze lub wartościowe przedmioty. Nie wierzmy w to, że przybyły do mieszkania rzekomy pracownik firmy przynosi pieniądze, pamiętajmy, że nikt nikomu za darmo nic nie daje. Jeśli mamy podejrzenia co do osób, które krążą po klatkach bloków i za wszelką cenę chcą wchodzić do środka, powiadamiajmy natychmiast o tym Policję.
  • Warto rozmawiać z członkami rodzin, szczególnie, gdy są to osoby starsze i mieszkają same. Opowiedz im o tej sytuacji i ostrzeż, by nikogo obcego do mieszkania nie wpuszczały!
Poprzez: KPP Świdnica

Komentarze

Zostaw swój komentarz