Jakże często konfrontujemy kształt tego, co tu i teraz, z tym, co należy już do przeszłości… Wznowienie po latach spektaklu, a właściwie performatywnego czytania dramatu świdniczanki Marioli Mackiewicz, to w zamierzeniu jego twórców tocząca się wartko teatralna lekcja o wielokulturowości Dolnego Śląska, a więc i Świdnicy.

To także moralitet o tolerancji i relacjach społecznych w powojennej rzeczywistości. Sztuka bez wątpienia może stanowić element regionalnej ścieżki edukacyjnej, nawiązującej do nowożytnej historii i przypominającej w retrospektywny sposób, jak po zakończeniu II wojny światowej wyglądało życie codzienne na Ziemiach Odzyskanych.

Dorośli alchemicy teatralni wspierani przez młodych aktorów polubili grane kilka lat temu postaci reprezentujące różne nacje i światopoglądy (Kresowian, Cyganów, Żydów, Greków, Sowietów, Łemków), toteż z przyjemnością wracają do tekstu „Samych obcych”. Ponadto reakcje widzów obecnych na przedstawieniach sprzed pięciu lat upewniły grupę, że kalejdoskop scenek, obrazków i dialogów w magiczny sposób przywołuje wspomnienia dawnego świata, za którym czasem tęsknimy. Wzbogacony o nowe postaci, zwroty akcji i zdarzenia scenariusz umożliwi nam wszystkim metaforyczną, a może i sentymentalną, podróż w czasie. Sprowokuje też odbiorców do zadania sobie niezwykle ważnych pytań o naszą tożsamość: skąd przychodzimy? kim i jacy jesteśmy? do czego dążymy?

Spektakl w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego zostanie zaprezentowany w barokowym wnętrzu Kościoła Pokoju w Świdnicy. Naturalna scenografia obiektu sakralnego o niezwykłej historii i symbolice dodatkowo wzmocni przekaz przedstawienia, w którym zabrzmią śpiewy i muzyka na żywo, zaś kostiumy i rekwizytów aktorów wyczarują niezwykłą galerię wyrazistych bohaterów. W ten jeden wieczór przemówią do nas własnym głosem jako świadkowie najnowszej historii „Sami obcy”, więc warto wsłuchać się uważnie w ich niezwykłe historie. Zapraszamy Widzów na pełną wzruszeń, ale i suspensów, teatralną opowieść o powojennej Świdnicy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Gminy Miasta Świdnica

Spektakl „Sami obcy” – wtorek – 22 września 2020 – godz. 19:00 – Świdnicki Ośrodek Kultury – Świdnica – transmisja fanpage’ach Świdnickiego Ośrodka Kultury i Alchemii teatralnej na portalu Facebook – wejściówki bezpłatne w kasie i on-line na stronie https://bilety.sok.com.pl/

Komentarze

Zostaw swój komentarz