KULTURA

Ro

0

Wszytko przed Tobą było tylko próbą generalną czytaną na głos w najzwyklejszych kraciastych koszulach. Wszystko przed Tobą tylko naszkicowane niedbale przypadkowym ołówkiem w brulionie na spirali. Wszystko przed Tobą tylko zamachiwało się do skoku jak łyżwiarze figurowi oszczędnie, oszczędnie markujący obrót. I kiedy teraz jesteś, całuję każdy mój błąd. I każdy błąd każdego z moich przodków. I kiedy teraz jesteś, całuję każdy mój błąd. Wszystkie one doprowadziły nas tu. Wszystkie one doprowadziły nas tu, tu. Wszystko przed Tobą było jak konspekt filmu czytany poważnie na zebraniu zanim padnie pierwszy klaps. Wszystko przed Tobą to jak próbny egzamin, którego wynik istnieje, lecz nie ma żadnego znaczenia. Wszystko przed Tobą jak symulacja trzęsienia ziemi, jak fałszywy alarm, to tylko, to tylko ćwiczenia, ćwiczenia. I kiedy teraz jesteś, całuję każdy mój błąd. I każdy błąd każdego z moich przodków. I kiedy teraz jesteś, całuję każdy mój błąd. Wszystkie one doprowadziły nas tu. Wszystkie one doprowadziły nas tu, tu. To tylko ćwiczenia. To tylko ćwiczenia. I kiedy teraz jesteś, całuję każdy mój błąd. I każdy błąd każdego z moich przodków. I kiedy teraz jesteś, całuję każdy mój błąd. Wszystkie one doprowadziły nas tu. Nas tu. Nas tu.

Pod koniec marca premierę miał mieć debiutancki album Igora Herbuta „Chrust”. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa zdecydowano, że krążek ukaże się w terminie majowym. „Ro” to drugi utwór zwiastujący mój solowy album ,,Chrust”.  Nie będę o nim długo pisał. Wystarczy, że posłuchacie. Tak myślę… Najlepiej: kilka razy. Aż do momentu, gdy tekst i melodia zapiszą się w Waszych głowach i sercach i będziecie go śpiewać razem ze mną – mówi o nowym singlu Igor Herbut. Jestem przekonany, że wtedy każdy z Was odnajdzie w nim swój własny klucz interpretacji. Wydaje mi się, że ,,Ro” to jeden z tych utworów, które dla każdego są o czymś nieco innym. Teledysk, w trybie wyjątkowym, bo przecież wszystko obecnie działa w trybie wyjątkowym stworzyliśmy z Magdą Górską, artystką i kolażystką. Igor Herbut – lider grupy LemON, kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia – to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości artysty. Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju. Dzięki swojej niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa, Igorowi udało się osiągnąć komercyjny sukces – swoją niekomercyjną muzyką. Jego warsztat wokalny (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz