0

Dolny Śląsk jako pierwszy w Polsce wprowadził program stypendialny dla przyszłych pielęgniarek. Najlepsi studenci trzeciego roku co miesiąc będą otrzymywać 1000 zł brutto. Wicemarszałek Grzegorz Macko oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski podpisali umowy ze stypendystkami z subregionu wałbrzyskiego.

Samorząd województwa przeznaczy w sumie w tym roku 69 tys. zł., a w przyszłym roku niemal 140 tys. zł. Podczas wczorajszego spotkania w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu zostały wręczone listy gratulacyjne dla 17 studentek.

Obecnie pielęgniarstwo to zawód wymagający nie tylko ogromnej, specjalistycznej wiedzy, ale także empatii, odpowiednich relacji z pacjentem, cierpliwości, zrozumienia. Misją tego zawodu jest pomoc osobom chorym, a naszą – wsparcie tych najzdolniejszych studentów, stworzenie im komfortowych warunków do dalszej nauki – stwierdza wicemarszałek Grzegorz Macko.

Program stypendialny konsultowany był z Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu. Wspieramy zawód pielęgniarza i pielęgniarki, ponieważ jest to kluczowe dla opieki nad pacjentem. Zależy nam również, żeby zatrzymać absolwentów dolnośląskich uczelni w marszałkowskich szpitalach w naszym regionie. Chcemy też zachęcać do nauki w tym zawodzie, stąd ta inicjatywa – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Pilotażowy projekt dotyczy studentów trzeciego roku, kierunek: pielęgniarstwo. Stypendysta musi mieć odpowiednią średnią ocen, co najmniej 4,2 i zobowiązuje się po zakończeniu studiów do pracy przez okres dwóch lat w podmiocie leczniczym, dla którego organem prowadzącym jest samorząd województwa.

Komentarze

Zostaw swój komentarz