Losami Polaków, którzy po II wojnie światowej wrócili z Francji do Polski i trafili do Wałbrzycha, zajmują się uczestnicy projektu „Powroty do ojczyzny. Reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim”.
Na finał projektu, w tym miesiącu, zaplanowano serię wydarzeń. Będą dyskusje, wernisaż i spotkanie ze świadkami historii. Listopadowy finał projektu to seria bezpłatnych wydarzeń. Na to Muzeum Przemysłu i Techniki zaprasza 14 i 20 listopada 2024. W czwartek 14 listopada o godz. 18:15 rozpocznie się wernisaż czasowej wystawy przygotowanej przez młodzież, uczestniczącą w projekcie.
Na wystawie zobaczymy plansze ze zdjęciami, dokumentami i osobistymi pamiątkami reemigrantów, a także eksponaty przywiezione bezpośrednio z Francji lub związane z okresem powojennym. Wernisaż poprzedzi o godz. 17:00 debata historyczna z udziałem dr. Piotra Reteckiego oraz dr Anety Nisiobędzkiej, którzy omówią historię i znaczenie reemigrantów w powojennym Wałbrzychu. Jednak nie koniec propozycji dla pasjonatów historii Wałbrzycha. 20 listopada o godz. 17:00 zaplanowano spotkanie ze świadkami historii, osobami, które przyjechały po wojnie z Francji do Wałbrzycha i pamiętają ten okres.
Będzie to niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać wspomnień osób, które pamiętają życie zarówno we Francji, jak i w Polsce w tamtym okresie. Spotkanie zamknie uroczyste podsumowanie projektu i prezentacja wystawy online, na której znajdą się fragmenty wywiadów, biogramy uczestników oraz interaktywna mapa ważnych dla wałbrzyszan miejsc – podkreśla Wioletta Wrona-Gaj z Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni.
- Projekt realizuje działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki.
- Na jego realizację muzeum zdobyło 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Finansowo projekt wspiera także Gmina Wałbrzych.