Informacja o aktywności gospodarczej oraz sprawozdanie z działalności ochotniczych straży pożarnych – to były główne tematy posiedzenia Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki, które odbyło się w ubiegły czwartek.
Alina Tabor, odpowiedzialna w kamienieckim urzędzie za sferę przedsiębiorczości, omówiła dane statystyczne dotyczące zarejestrowanych na terenie gminy podmiotów gospodarczych. Według stanu na 28 września br. ponad 330 osób prowadzi aktywną działalność. Na ogół zarejestrowanych przedsiębiorców 65% to mężczyźni, a najliczniejszą grupą wiekową to kategoria 31 – 40 lat stanowiąca 33,5% wszystkich prowadzących biznes. Najpopularniejszymi profilami przedsiębiorczości są: handel (96 podmiotów), budownictwo (94 podmioty) i rolnictwo (52 podmioty). Na tle tej informacji nie było dyskusji, a jedynie wójt Marcin Czerniec zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie lokalnej przedsiębiorczości dla rozwoju całej gminy. Akcentował przy tym odwagę osób podejmujących wielorakie ryzyko osób pracujących na własny rachunek i potrzebę realnego wspierania tej aktywności. Odnosząc się do pytania, postawionego przez wiceprzewodniczącą Rady radną Elżbietę Cwek, o kontakty z firmami prowadzonymi przez mieszkańców, włodarz podkreślił, że priorytet w tym względzie mają rozstrzygnięcia ustawowe, do których samorząd musi się dostosowywać, a rolą urzędników gminnych jest służyć rzetelną informacją i sprawną obsługą.
Grzegorz Urbaś – prezes Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej poinformował radnych, że w ubiegłym roku drużyny OSP uczestniczyły w ponad 200 różnych akcjach ratowniczych. Stwierdził, że obecne wyposażenie remiz, w tym OSP Kamieniec Ząbkowicki I, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ocenia jako optymalne i zdecydowanie lepsze, niż jeszcze kilka lat temu. Aktualnie ponad 80 druhów dysponuje uprawnieniami do udziału w akcjach, co wynika z odbytych szkoleń i zdobytych lub aktualizowanych certyfikatów. Po likwidacji kamienieckiej „Pszczółki” – zdaniem szefa OSP – narastać będzie problem z pozyskiwaniem młodzieży do drużyn OSP i obsługą akcji ratownicznych. Wyraził też wdzięczność za dobrą współpracę OSP z władzami gminnymi i zapewnił o stałym dążeniu wszystkich strażaków ochotniczych do doskonalenia umiejętności i sprawności działań dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców.
Podziękowanie za służbę pełnioną przez Ochotnicze Straże Pożarne wygłosił radny Mateusz Gnaczy mówiąc m.in., iż „utożsamia się ze srodowiskiem strażaków” i deklarując, że „czy to się komuś podoba czy nie, będzie popierał OSP”. Do relacji o dzialalności OSP ustosunkował się wójt. Marcin Czerniec akcentował poświęcenie druhów, którzy stawiają ponad osobistą wygodę bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Wyraził przekonanie, że w kolejnych latach samorząd nadal będzie walnie wspierał druhów. Krytycznie ocenił stanowisko tych radnych, którzy nie poparli kilka miesięcy temu uchwały budżetowej na rok 2016, w której zawarte były zapisy gwarantujące środki na utrzymanie ochotniczych straży pożarnych. Uznał za dwuznaczne zachowanie radnych opozycji, którzy werbalnie deklarują poparcie dla OSP, a w konkretnym głosowaniu nad budżetem tego gestu nie wykazali. Oponując wobec tej opinii radny Mateusz Gnaczy zarzucił wójtowi wykorzystywanie „tak podniosłej chwili” do ocen politycznych. Nie zaprzeczył przy tym, że w głosowaniu nad budżetem, wstrzymał się od głosu, podobnie jak kilkoro innych radnych.
Radni przyjęli następnie uchwały zmieniające wieloletnią prognozę finansową i budżet na rok 2016. Jednogłośnie zatwierdzono także uchwały o udzieleniu dotacji na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestrze zabytków, w sprawie zmian kategorii dróg oraz zaakceptowano Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Po sprawozdaniu wójta z bieżącej działalności, w którym pojawiły się m.in. informacje o pomyślnych wynikach kompleksowej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej i kontroli prowadzonej przez inspektorów Najwyższej Izby Kontroli, był czas na zadawanie pytań. Jedno z nich postawiła wiceprzewodnicząca Rady Gminy radna Elżbieta Cwek, prosząc wójta, by określił swoje stanowisko wobec „plotek o tym, że radni blokują wójtowi wzięcie kredytu na inwestycję wodociągową w Ożarach”. Marcin Czerniec powiedział, że nie zamierza odnosić się do plotek i wyraził konsternację wobec tego, iż radna zajmuje się plotkami mimo posiadanej wiedzy o pracach samorządu. Po wymianie zdań wójt Marcin Czerniec autorytatywnie przypomniał, iż nie wnioskował do Rady Gminy w sprawie rzekomego kredytu, więc radna pytając o tę kwestię, znała odpowiedź od początku i mogła na interesujące ją plotki udzielać niezwłocznej odpowiedzi. Sołtys Suszki Wanda Fedan zwróciła się z podziękowaniem wobec wójta i tych radnych, którzy przybyli na niedawne obchody 700-lecia tej wsi (zobacz relację naszego portalu z tego wydarzenia). Na tym sesja wrześniowa w Kamieńcu Ząbkowickim zakończyła się.