Dwudniową wizytę roboczą w Berlinie i Kraju Związkowym Brandenburgia w mijającym tygodniu złożył wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

W Berlinie miało miejsce spotkanie z prof. dr hab. Andrzejem Przyłębskim – ambasadorem RP w Republice Federalnej Niemiec. Wtorkowa rozmowa dotyczyła projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”. Inicjatywa zmierza do organizacji wizyt i misji gospodarczych o charakterze informacyjno-promocyjnym. Głównym celem jest wzrost poziomu handlu zagranicznego dolnośląskiego sektora mikro, małej i średniej przedsiębiorczości z branż: chemicznej i farmaceutycznej; mobilności przestrzennej; żywności wysokiej jakości oraz technologii informacyjno-komunikacyjnej. Była też mowa o funkcjonowaniu Ambasady RP w czasie epidemii, a także możliwości organizacji w Ambasadzie wspólnego wydarzenia Bożonarodzeniowego w roku 2020.

W Agencji Wspierania Gospodarki Berlin-Brandenburgia wicemarszałek Grzegorz Macko spotkał się z pełnomocnikiem ds. stosunków polsko-brandenburskich w Ministerstwie Finansów i Europy a także z Ministrem Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii Axelem Vogelem. Tym razem przedmiotem dyskusji były m.in.: struktura rolnictwa i jego rozwój, promocja produktów rolnych na rynku rolniczym oraz możliwościach współpracy. Miało ponadto miejsce wspólne zwiedzanie odtworzonego krajobrazu kulturowego poświęconego obszarom wiejskim w Poczdamie. Cały obszar zajmuje powierzchnię 2000 hektarów i tworzy charakterystyczny krajobraz gminy wyróżniający się niezwykłymi walorami kulturowymi i historycznymi.

W Poczdamie wicemarszałek Grzegorz Macko spotkał się również z prof. dr Urlike Liedke – przewodniczącą Landtagu Brandenburgii. Ta debata obejmowała kwestie współpracy trilateralnej Dolny Śląsk – Brandenburgia – Adżaria oraz możliwościach organizacji wspólnej wizyty szefów izb gospodarczych i handlowych z Dolnego Śląska i Brandenburgii w Adżarii w roku 2021.

Komentarze

Zostaw swój komentarz