Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
10 °c
Wałbrzych
12 ° czw.
13 ° pt.
7 ° sob.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie Kamieniec Ząbkowicki

Prace pochłonęły kwotę o wartości blisko 3 ton złota

KK przez KK
6 sierpnia 2018
w Kamieniec Ząbkowicki, Aktualności
0
Prace pochłonęły kwotę o wartości blisko 3 ton złota

W subiektywnej prasówce – na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów regionalnych lub ogólnopolskich.

Polskie Radio Wrocław (30.07.2018) udostępnia interesujący materiał dotyczący historii najcenniejszego zabytku na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Poszukiwacze historycznych skarbów i tropiciele dolnośląskich tajemnic prędzej, czy później muszą trafić do Kamieńca Ząbkowickiego. To właśnie tu, w pierwszej połowie XIX wieku, rozpoczęła się budowa jednej z najpiękniejszych arystokratycznych rezydencji w ówczesnej Europie. Zlecone przez Mariannę Orańską – córkę Wilhelma I, króla Niderlandów, prace pochłonęły kwotę miliona talarów, co wówczas odpowiadało blisko 3 tonom złota. Równie astronomiczną sumę wydano na wyposażenie tej niezwykłej książęcej rezydencji. Co stało się z tak kosztownym wyposażeniem?

Express Miejski (02.08.2018) odnotował niecodzienne zjawisko, do jakiego doszło na najbardziej charakterystycznym zabytku Ząbkowic Śląskich (FOT: Aleksander Marzec).



1 sierpnia 2018 roku, godziny wieczorne, centrum Ząbkowic Śląskich. Szczyt Krzywej Wieży, a na nim osiem (niewykluczone, że bocianów jest więcej niż osiem – nam jednorazowo udało się dostrzec ich osiem, stąd też do naszego materiału, użyliśmy takowej liczby) bocianów. Widok tak niecodzienny, że musieliśmy go uwiecznić. Z racji, że cyfra osiem była dawniej uważana za symbol doskonałości i nieskończoności, a i z udziałem bocianów istnieje sporo mitów, legend czy przesłanek, nieco z przymrużeniem oka postanowiliśmy sprawdzić, co może oznaczać osiem bocianów na szczycie najbardziej rozpoznawalnego zabytku miasta. Ósemka ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Osiem osób liczyła chociażby załoga Arki Noego (Noe, jego żona i trzej synowie Noego z żonami). Cyfra 8 również ma określone znaczenie. Są to dwa splecione węże kaduceusza. Kaduceusz to laska herolda uważana za czarodziejską, na której wiją się dwa węże i patrzą sobie w oczy. W matematyce posługujemy się znakiem nieskończoności, a jest to cyfra 8 w pozycji leżącej. Powiedzenie „ósmy cud świata” to także rzecz budząca powszechny podziw. W przypadku bocianów istnieje przekonanie, że osiedlają się w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi. Oddaje to przysłowie „szczęśliwy dom, gdzie boćki są”. Dodatkowo ptaki te ponoć zakładają gniazda tylko w tych miejscach, gdzie nigdy nie biją pioruny, tak więc byłby to dowód bezpieczeństwa. Bociany kojarzone są również z przynoszeniem dzieci, co może oznaczać, że ich obecność w Ząbkowicach Śląskich spowoduje nagły przyrost naturalny. Od lat w mieście Krzywej Wieży i Frankensteina umiera więcej osób aniżeli się rodzi, a więc niewątpliwie zmiana tego trendu, byłaby zaskakująca. Na tym więc moglibyśmy poprzestać i podsumować, że: Ząbkowice Śląskie zawsze będą bezpieczne, czeka nas nieskończenie wiele dobrodziejstw, wydarzeń budzących podziw, dużo nowych ząbkowiczan, a i gospodarz miasta oraz honorowi właściciele Krzywej Wieży, czyli członkowie rodziny państwa Zub, to porządni, uczciwi i gospodarni ludzie.  Żeby jednak nie było tak kolorowo, inne przesłanki mówią o tym, że stojący bocian wróży nienajlepszy rok tym ludziom, którzy go wypatrywali. Tym więc, którzy wierzą w przesądy radzimy, aby przechodząc koło Krzywej Wieży nie zadzierali głowy do góry przynajmniej do momentu, aż niespodziewani goście z niej nie odlecą. Jeszcze dziś o wczesnych godzinach porannych były tam bowiem widziane. Sprawdziliśmy to dla Was, nie wiedząc, co ryzykujemy… 😉

Doba (18.07.2018) informuje o planach przebudowy jednej z ząbkowickich ulic, która jest drogą wojewódzką.


Ulica Cukrownicza w Ząbkowicach Śląskich, która od stycznia 2017 r. jest drogą wojewódzką, zostanie przebudowana i rozbudowana. Nie stanie się to jednak prędko. Na razie  będzie powstawać dokumentacja inwestycji. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu na początku czerwca wyłoniła wykonawcę dokumentacji zadania „Przebudowa z rozbudową ul. Cukrowniczej w Ząbkowicach Śląskich w ciągu drogi wojewódzkiej nr 385”. Za prawie 290 000 zł wykona ją Biuro Projektów A-PROPOL z Gliwic. Przygotowywane opracowane będzie dotyczyć ponad 1,5 kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 385 od ul. Cukrowniczej (od skrzyżowania z ul. Ziębicką), do ronda na ul. Kamienieckiej. Planuje się przebudowę jezdni z poboczami, w tym ewentualną korektę istniejących skrzyżowań z ul. Ziębicką i ul. Kamieniecką. Powstać mają chodniki, przystanki autobusowe, miejsca postojowe. Zmodernizowane zostanie oświetlenie drogi i kanalizacja deszczowa.

DKL 24 (30.07.2018) zamieszcza sprawozdanie z imprezy rekreacyjnej zorganizowanej w Złotym Stoku.


Po raz drugi zorganizowano tutaj piknik strażacki. Druhów-ochotników w jego przygotowaniu wsparli m.in. członkowie Koła Łowieckiego „Jawornik”.  Jedną z większych atrakcji – głównie dla dzieci – była możliwość popluskania się w chłodnej pianie wytworzonej przez strażacki agregat. Zajmujące też było oglądanie działań ratowniczych przy palącym się samochodzie; tu współdziałano z SDH w czeskiej Białej Wodzie. Podczas imprezy nie zabrakło mobilnego stanowiska straży granicznej, konkursów i zabaw, pałaszowania pyszności, w ogóle sielskiej atmosfery. Strażacy ze złotostockiej OSP już myślą o takiej kolejnej imprezie.

Ziębice Info (01.08.2018) relacjonuje udane wydarzenie krajoznawcze z udziałem mieszkańców gminy Ziębice.


W sobotnie przedpołudnie, 28 lipca, kilkunastoosobowa grupa wyruszyła spod Ratusza do Źródła Cyryla – w ramach w ramach Rekreacyjnego Rajdu Pieszego. To już trzeci rajd zorganizowany przez Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach. Rajd był imprezą rekreacyjno-turystyczną, która miała zachęcić do wyjścia z domu, wspólnego spędzenia wolnego czasu oraz lepszego poznania regionu. Trasa wynosiła 8 km, a rajd miał charakter międzypokoleniowy – uczestniczyli w nim zarówno rodzice z dziećmi, jak i osoby starsze. Wysoka temperatura i zmęczenie, nie przeszkodziło uczestnikom dotrzeć na miejsce. Po drodze w lesie wielu z nich zbierało grzyby. Rajdowcy przy Źródle Cyryla odpoczęli, napili się wody i z wielką uwagą wysłuchali mini wykładu o historii tego miejsca, który wygłosił Leopold Jowczyk – przewodnik sudecki, emerytowany nauczyciel geografii, mieszkaniec Ząbkowic Śl. Wędrówka zakończyła się ogniskiem przy Ziębickim Centrum Kultury.


Gazeta Ząbkowicka (01.08.2018) w cyklu historycznym zamieszcza artykuł poświęcony jednemu z zabytków w Ciepłowodach.

Właśnie w tym roku obchodzimy 700. rocznicę pierwszej, pisemnej wzmianki o kościele w Ciepłowodach. Jego historię w ramach cyklu kościoły i kaplice powiatu ząbkowickiego przedstawia historyk Kamil Pawłowski. Pierwsza pisemna wzmianka, informująca o istnieniu kościoła w Ciepłowodach, pojawia się w wykazie z 4 października 1318 r. Potwierdzono tam wpłatę 4 grzywien od Piotra – proboszcza świątyni (łac. rector ecclesiae in Tepliwoyde). Co ciekawe, ówczesnym patronem ciepłowodzkiego kościoła był św. Michał Archanioł. Przyjąć oczywiście należy, że kościół istniał w Ciepłowodach już dużo wcześniej. Wiązało się to z faktem przeniesienia wsi na prawo niemieckie w 1242 r. Nastąpiła wówczas nowa parcelacja gruntów dla nowych osadników, a co za tym idzie wykształciła się nowa siatka zabudowy, w której ważne miejsce mógł zajmować kościół włącznie z działką do niego przynależącą. Pierwotny kościół zamykał się w murach dzisiejszego prezbiterium, nakrytego sklepieniem krzyżowym, z wyłączeniem trójbocznego zamknięcia powstałego już w XVI wieku. Liczne dokumenty pochodzące z XIV i początków XV wieku, wymieniają kolejnych duchownych związanych z kościołem w Ciepłowodach. Występują oni najczęściej jako świadkowie lub strony w sprawach spornych. Byli to kolejno: Konrad, Kilian, Michał, Henryk i Kaspar Koch. Są to jedynie pojedyncze informacje, dające słabe wyobrażenie o ówczesnym stanie świątyni. Skazani tu jesteśmy na innego rodzaju źródła informacji, którymi są z pewnością epitafia. We wnętrzu kościoła możemy do dziś podziwiać epitafium, zmarłego w 1436 r. członka rodziny von Seydlitz. Obiega je następująca inskrypcja: W roku Pańskim 1436 zmarł czcigodny pan […] w poniedziałek po dniu Matki Boskiej Zielnej [poniedziałek po dniu Matki Boskiej Zielnej w 1436 roku wypadł 20 sierpnia] niechaj Bóg będzie mu łaskawy. Prawie 100 lat później, w 1512 r. rodzina von Seydlitz funduje rozbudowę kościoła w Ciepłowodach. Powiększone prezbiterium zostaje zamknięte trójbocznie. Świadectwem tych działań, jest zachowana do dziś tablica z herbem rodu von Seydlitz, wmurowana w przyporę prezbiterium. Wykształciła się wówczas bryła świątyni z umieszczoną od zachodu wieżą i wydłużonym prezbiterium, wzbogacona w późniejszym czasie o barokową dobudówkę. Rok 1517 przyjmuje się za symboliczny początek ruchu społeczno-religijnego określanego mianem reformacji. Martin Luter wystąpił przede wszystkim przeciwko sprzedaży przez Kościół Katolicki odpustów. Sprzeciwiał się on również licznym nadużyciom katolickiego duchowieństwa. W czasie szerzenia się na Śląsku myśli reformacyjnej, właścicielami wsi Ciepłowody byli w dalszym ciągu przedstawiciele rodziny von Seydlitz. Przyjęli oni poglądy Lutra, wprowadzając je na obszarze swoich dóbr. Jak przekazują źródła, w 1534 r. w Ciepłowodach kazania głosił kaznodzieja ewangelicki.

TVP Info (10.04.2018) zamieszcza wiadomość o planach innowacyjnej inwestycji infrastrukturalnej, której ogniwo znajdzie się w stolicy naszego regionu.


Pierwsza w Polsce linia kolei próżniowej prowadzi śladem planowanej, ale nigdy niewybudowanej linii kolei dużych prędkości. Zdaniem ekspertów to może oznaczać rezygnację z budowy KDP na rzecz znacznie tańszego i szybszego hyperloopa. LOT dostarczył do Kalifornii kapsułę przeznaczoną do międzynarodowych testów Dreamliner LOT-u dostarczył z Warszawy do stolicy Kalifornii elementy dla innowacyjnego transportu przyszłości. Plany budowy tego nowoczesnego środka transportu pierwszy raz pojawiły się w zeszłym roku, po przyjęciu planu koncepcyjnego dla Centralnego Portu Lotniczego.  Plan zawierał załącznik, w którym rozpisano możliwy scenariusz budowy sieci kolei próżniowej, łączącej Warszawę, Centralny Port Lotniczy, Łódź i Wrocław. Dokładnie tak samo przebiegać miała planowana od kilkunastu lat linia Y kolei dużych prędkości. – Obawiam się, że może to oznaczać porzucenie planów budowy KDP na rzecz eksperymentalnego środka transportu – mówi prof. Remigiusz Kozłowski, kierownik Zakładu Zastosowania Nowoczesnych Technologii w Logistyce na Uniwersytecie Łódzkim. Z informacji, do których dotarł portal tvp.info, wynika, że w najbliższym czasie będą prowadzone badania na Politechnice Warszawskiej, a ciągu najbliższego roku będzie wybudowany tor testowy. Na chwilę obecną wszystko uwarunkowane jest funduszami. Wstępne wyliczenia odnośnie budowy i eksploatacji wskazują, że kolej próżniowa może być nawet 60 proc. tańsza niż szybka kolej. – Koszt budowy kilometra hyperloopa jest o 10-30 proc. mniejszy niż torowiska KDP – mówi Paweł Radziszewski z Hyper Poland. – Większe oszczędności widać w kosztach eksploatacji. Wewnątrz tunelu panują kontrolowane warunki, na które nie ma wpływu np. pogoda. Koszty spadają do ok. 40-60 proc. – wylicza.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt  z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA. Zajmiemy się sprawą, o której do nas napiszesz.

Tagi: media
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Bez żadnego powodu

Następny wpis

Ząbkowice Śląskie w pierwszej trójce Dolnego Śląska w zakresie opieki nad najmłodszymi

Następny wpis

Ząbkowice Śląskie w pierwszej trójce Dolnego Śląska w zakresie opieki nad najmłodszymi

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

21 marca 2023
Bramy czasu w Pałacu Marianny Orańskiej

„Bramy czasu” w Pałacu Marianny Orańskiej – to już jest metalowy hit! [VIDEO]

20 marca 2023
Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

19 marca 2023
Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek

Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek – kontrowersje wokół sprzedaży obiektu przy miejskiej trasie turystycznej

16 marca 2023
Najpiękniejszym momentem życia

„Najpiękniejszym momentem życia jest ujrzeć nagle ten błysk” – trzeba jednak zaryzykować…

2
Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek

Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek – kontrowersje wokół sprzedaży obiektu przy miejskiej trasie turystycznej

1
Hulaj nogą w Bielawie

Hulaj nogą w Bielawie – miasto udostępniło drogi dla e-hulajnog

1
Już w tym roku będzie nowa przestrzeń rekreacji – strzegomski Fort Gaj w odnowie

Już w tym roku będzie nowa przestrzeń rekreacji – strzegomski Fort Gaj w odnowie

1
EtnoZiębice

#EtnoZiębice – kolejna edycja

22 marca 2023
Kolejne środki na czytelnictwo

Kolejne środki na czytelnictwo w placówkach oświatowych gminy Ząbkowice Śląskie

22 marca 2023
Gotówka prawem nie przywilejem

Gotówka prawem, nie przywilejem – mocny przekaz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego podczas Forum Suwerenności Monetarnej

22 marca 2023
Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023

Ostatnie aktualności

EtnoZiębice
INFORMACJE GMINY ZIĘBICE

#EtnoZiębice – kolejna edycja

22 marca 2023
Kolejne środki na czytelnictwo
GMINA ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Kolejne środki na czytelnictwo w placówkach oświatowych gminy Ząbkowice Śląskie

22 marca 2023
Gotówka prawem nie przywilejem
Aktualności

Gotówka prawem, nie przywilejem – mocny przekaz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego podczas Forum Suwerenności Monetarnej

22 marca 2023
Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]
Aktualności

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję
Wałbrzych

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany
Jelenia Góra

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyber W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak. Więcej dowiesz się z wywiadu @janusz_cieszynski w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/janusz-cieszynski-w-polityce-gra-sie-druzynowo-w-kwestii-cyberbezpieczenstwa-trzeba-byc-przygotowanym-na-atak-studio-fakty/ 
#polityka #wybory #cyberbezpieczeństwo #rząd #prawoisprawiedliwość #dolnyśląsk #januszcieszyński
W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokaliz W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokalizowana jest perełka architektury nawiązująca swoją formą do słynnych francuskich zamków. Otoczony ogromnym parkiem, gdzie znajdują się ruiny XIX-wiecznego cmentarza dla koni, Zamek Kliczków to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-kliczkow/ 
#zabytki #zabytkiarchitektury #zamek #zamekkliczków #gminaosieczna #powiatbolesławiecki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #czaswolny
Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Bu Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Burmistrz Ząbkowic Śląskich zdecydował o sprzedaży wyjątkowego pod względem konstrukcji obiektu architektonicznego w tym mieście. Do budżetu gminy, którego planowane dochody w 2023 r. mają wynieść ogółem ponad 120 mln zł z tej sprzedaży ma wpłynąć nieco ponad 300 tys. zł. 
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowicki-zabytek-pod-gminny-mlotek-kontrowersje-wokol-sprzedazy-obiektu-przy-miejskiej-trasie-turystycznej/
#zabytki #zabytkinasprzedaż #kontrowersje #kaplicaewangelicka #ruina #ząbkowiceśląskie #konserwatorzabytków #dolnośląskiwojewódzkikonserwatorzabytków #gminaząbkowiceśląskie
NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na której zgromadzone są ogromne ilości materiałów naukowych – informują pomysłodawcy i twórcy aplikacji. Są w większości uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich i postanowili doskonalić wiedzę poprzez bliskie im środowisko sieci internetowej. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mozna-sie-uczyc-lepiej-i-ciekawiej-osmoklasisci-juz-moga-korzystac-z-aplikacji-notespace/
#edukacja #cyfryzacja #digitalizacja #innowacyjność #kreatywność #uczeniesię #uczeniesięprzezinternet #licealiści #liceumogólnokształcące #liceumogólnokształcąceząbkowiceśląskie #aplikacja
W koncercie „Open heart” przygotowanym za spra W koncercie „Open heart” przygotowanym za sprawą @art_agatabilinska i Roho Konara, wykonanym przez solistki i formacje Open Vocal Art School w Kłodzku, mieliśmy przegląd muzycznych stylistyk w klimacie wyżej przedwiośnia. Nie było zatem jakiejś dominanty, lecz paleta brzmień. 
🎥📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/za-oknami-przedwiosnie-a-milosc-i-wolnosc-pulsuja-w-otwartych-sercach-foto-video/
#przedwiośnie #śpiewanie #muzyka #openvocalartschool #kłodzkiośrodekkultury #kłodzko #vvena #vvenapl
To największe opactwo cysterskie w na świecie! N To największe opactwo cysterskie w na świecie! Nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Znajduje się w malowniczo położonej w zakolu Odry wsi. Opactwo Cystersów w Lubiążu to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-opactwo-cystersow-w-lubiazu/
#opactwo #opactwocystersów #opactwocystersówwlubiążu #lubiąż #powiatwołowski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #zabytek #zabytekarchitektury
EtnoZiębice

#EtnoZiębice – kolejna edycja

22 marca 2023
Kolejne środki na czytelnictwo

Kolejne środki na czytelnictwo w placówkach oświatowych gminy Ząbkowice Śląskie

22 marca 2023
Gotówka prawem nie przywilejem

Gotówka prawem, nie przywilejem – mocny przekaz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego podczas Forum Suwerenności Monetarnej

22 marca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT