Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zlikwidowanie 10 lokali z nielegalnymi maszynami do gier o niskich wygranych, zabezpieczenie łącznie 43 takich maszyn oraz co najważniejsze – zatrzymanie 7 osób, to bilans śledztwa prowadzonego przez dolnośląskich policjantów pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
Dolnośląscy policjanci już jakiś czas temu wpadli na trop grupy działającej wbrew przepisom Ustawy o grach hazardowych. Rozpoczęli wówczas gromadzenie materiału dowodowego w sprawie szeroko zakrojonego nielegalnego hazardu, który miał miejsce między innymi na terenie Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego. Kilkumiesięczne, wytężone działania operacyjne funkcjonariuszy pionów kryminalnych doprowadziły do zgromadzenia obszernego materiału, pokazującego jednocześnie skalę przestępczego procederu. Wówczas najważniejsze dla policjantów stało się ustalenie, kto kieruje zorganizowaną grupą przestępczą oraz jakie osoby zaangażowane są w jej prowadzenie.
Kiedy ustalenia były już wystarczające, jeleniogórscy policjanci na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, skrupulatnie i z dbałością o najmniejsze szczegóły, przygotowali wspólną akcję. Działania zostały realizowane na terenie Jeleniej Góry, Warszawy i powiatu karkonoskiego. W skład grupy weszli funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego komendy miejskiej w Jeleniej Górze, policjanci z Kowar, Karpacza, Szklarskiej Poręby, a także Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu i wielu funkcjonariuszy z: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. To ponad 200 wyspecjalizowanych funkcjonariuszy, którzy w tym samym czasie mogli jednocześnie wejść do 10 wytypowanych wcześniej lokali usługowych i mieszkalnych.
W czasie tej realizacji zatrzymanych i doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zostało łącznie 7 osób, wśród nich znajdowało się dwóch mężczyzn w wieku 44 i 52 lat, którzy odgrywali najważniejszą rolę w tej grupie przestępczej. Pozostali podejrzani to mężczyźni i kobieta w wieku od 29 do 56 lat z powiatu karkonoskiego. Zlikwidowano łącznie 10 lokali z nielegalnymi maszynami do gier o niskich wygranych. W wyniku przeszukań mieszkań zajmowanych przez podejrzanych oraz lokali z automatami do gier zabezpieczono materiały dowodowe, a także 43 maszyny do gier i ponad 100 tysięcy złotych w gotówce. W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału, w okresie od 2023 roku do 8 sierpnia 2024 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwach skarbowych, polegających na nielegalnym urządzaniu gier hazardowych na automatach do gier, poprzez niezgodne z prawem udostępnianie tych urządzeń nieokreślonej grupie osób. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego, w kwotach od 10.000 zł do 20.000 zł, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Czujnością i szybką reakcją wykazał się będący w czasie wolnym od służby policjant z powiatu ząbkowickiego, który zatrzymał złodzieja.
O tym, że policjantem jest się przez 24 godziny na dobę, kolejny dowód dał ząbkowicki funkcjonariusz. Policjant podczas urlopu spędzanego w Świeradowie-Zdroju zauważył jak z garażu hotelu, nieznany mężczyzna wynosi schowane pod odzieżą elektronarzędzia. Podejrzewając, że mogło dojść do kradzieży, funkcjonariusz ujął mężczyznę, a następnie zaprowadził do hotelu. Przedstawiciel obiektu rozpoznał skradzione mienie i na miejsce wezwał patrol leśniańskiej policji.
70-letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania został przewieziony do jednostki Policji, gdzie przedstawiono mu zarzut kradzieży mienia wartości 1 tysiąca złotych. Łup w postaci dwóch szlifierek oraz pilnik zostały zwrócone właścicielowi. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Kamiennogórscy kryminalni zatrzymali złodzieja i odzyskali skradziony telefon.
Policjanci apelują – nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy bez nadzoru. To w wielu przypadkach okazja, czyni złodzieja. To niestety w wielu przypadkach okazja czyni złodzieja, o czym przekonała się kobieta, która na ladzie w sklepie w Kamiennej Górze pozostawiła na chwilę swój telefon komórkowy o wartości ponad 5 tysięcy złotych. Ten moment wykorzystał 27-latek i dokonał jego kradzieży.
Sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze i wykonali szereg czynności, które pozwoliły na ustalenie podejrzewanego o ten czyn mężczyzny. Jego odnalezienie było kwestią czasu, nastąpiło już w ciągu kilku godzin od zdarzenia. Kryminalni rozpoznali 27-latka na jednej z ulic miasta i dokonali jego zatrzymania. Dzięki profesjonalnym działaniom funkcjonariusze, nie tylko ustalili sprawcę, ale także odzyskali utracony telefon, który powrócił do właścicielki. Mężczyzna trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych i usłyszał zarzut kradzieży, za który grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zatrzymali dwoje osób odpowiedzialnych za uszczuplenie Skarbu Państwa za akcyzę VAT o kwotę ponad 80 tysięcy złotych.
Jaworscy kryminalni, prowadząc działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości gospodarczej, zatrzymali 52-letniego mężczyznę oraz jego 35-lenia partnerkę. Para mieszkająca w Jaworze podejrzana jest o czyn z kodeksu karno-skarbowego. Funkcjonariusze wydziału kryminalnego jaworskiej Policji, mając podejrzenia co do przestępczej działalności, która odbywać się miała na terenie miasta, pojawili się z samego rana przed pomieszczeniem gospodarczym należącym do 52-letniego jaworzanina. Ich podejrzenia okazały się słuszne. W trakcie prowadzonych czynności, w sklepie, mieszkaniu i pomieszczeniu gospodarczym należącym do mężczyzny ujawniono worki oraz kartonowe pudełka wypełnione po brzegi tytoniem niewiadomego pochodzenia, a także ogromną ilość papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zaskoczony wizytą mundurowych mężczyzna oraz jego 35-letnia partnerka posiadali między innymi: blisko 60 kg krajanki tytoniowej, blisko 20 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, wagę do oraz pieniądze w gotówce.
Skrupulatna praca operacyjna jaworskich policjantów spowodowała, że 52-latkowi oraz jego partnerce udowodniono uszczuplenie Skarbu Państwa za akcyzę VAT na kwotę ponad 80 tysięcy złotych. Zatrzymani usłyszeli już w tej sprawie zarzuty. Śledczy, na poczet przyszłych kar, dokonali zabezpieczenia majątkowego od podejrzanych w kwocie blisko 12 tysięcy złotych. Prokurator Rejonowy w Jaworze zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju. Przestępczy duet stanie teraz przed sądem. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Policyjna intuicja nie zawiodła i tym razem – funkcjonariusz Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, będąc na urlopie na terenie Dolnego Śląska, zatrzymał mężczyznę podejrzanego o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej w Warszawie będąc na urlopie, zwrócił uwagę na nietrzeźwego mężczyznę, który zaopatrywał się w sklepie w napoje alkoholowe. Mężczyzna wraz z zakupionym towarem wsiadł do pojazdu i przekręcił kluczyk w stacyjce. Funkcjonariusz z uwagi na swoje doświadczenie oraz profesjonalną wiedzę postanowił zareagować i nie dopuścić do ewentualnej tragedii. Policjant podbiegł do pojazdu i wyciągnął kluczyk ze stacyjki uniemożliwiając tym samym dalszą jazdę.
Woń alkoholu i sposób poruszania się mężczyzny wskazywały, że mógł być on pod wpływem alkoholu. O swoich podejrzeniach policjant powiadomił dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, a sam na ul. Wolności w Jeleniej Górze zatrzymał kierującego. Przeprowadzone badanie wykazało 2 promile alkoholu w organizmie 47-latka. Podczas kontroli był on agresywny wobec funkcjonariuszy, którzy pojawili się na miejscu, chciał oddalić się z pojazdu i odmawiał również podania swoich danych. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie, a pojazd odholowany na parking. Teraz za przestępstwo, o które jest podejrzany, odpowie przed sądem, a grozić mu może wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami na kilka lat.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl