W subiektywnej prasówce – na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów regionalnych lub ogólnopolskich.
Ziębice Info (16.08.2018) informuje o kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w gminie Ziębice.
11 z 12 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Ziębic weźmie niebawem udział w głosowaniu. Trzy, które uzyskają największe poparcie, zostaną w przyszłym roku zrealizowane. W tegorocznej edycji Budżetu, podobnie jak w ubiegłym roku, można było zgłaszać projekty w ramach trzech kategorii. Mieszkańcy podali następujące propozycje: W kategorii projektów ogólnogminnych: wykonanie klimatyzacji w sali widowiskowej ZCK stworzenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Ziębicach, budowa toalety wolnostojącej na parkingu przy klasztorze Cystersów w Henrykowie „Ponad dachami Ziębic” – udostępnienie zwiedzającym punktu widokowego na wieży Ratusza w Ziębicach. W kategorii projektów lokalnych miejskich: Ziębickie Centrum Aktywizacji, Hej! Ho! Na Osińską by się szło! Doposażenie placu zabaw przy ulicy Osińskiej, „Kieszonka malucha” – zagospodarowanie terenu przy ul. Kolejowej w Ziębicach – budowa placu zabaw. W kategorii projektów lokalnych wiejskich: Fitness w cieniu kaliny w Kalinowicach, które kaliną zasłyną, Rozbudowa infrastruktury boiska sportowego w Dębowcu, Budowa placu zabaw dla dzieci przy ulicy Kąpielowej w Henrykowie, Zagospodarowanie terenu rekreacyjno-sportowego w Starczówku. Do 9 września mieszkańcy mają czas na zapoznanie się z projektami, a od 10 września ruszy internetowe głosowanie, które potrwa 10 dni. Każdy mieszkaniec gminy Ziębice będzie mógł oddać łącznie trzy głosy – po jednym na projekt z każdej kategorii. Głosowanie wiąże się z podaniem imienia, nazwiska i nr pesel, a także nr telefonu, dzięki któremu będzie możliwa weryfikacja głosującego. Ze szczegółowymi informacjami o projektach można zapoznać się na stronie: www.ziebice.budzet-obywatelski.org/projekty Do końca 2018 r. Gmina Ziębice powinna zrealizować projekty zgłoszone w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym roku mieszkańcy opowiedzieli się za budową miejsca spotkań w Parku Miejskim w Ziębicach (projekt ogólnogminny), budową trybun na ziębickim Orliku (projekt lokalny miejski) oraz budową szatni przy boisku w Starczówku (projekt lokalny wiejski). Gmina za zgodą radnych zdecydowała również o realizacji projektów, które w głosowaniu zajęły drugie miejsca, a były to: utworzenie escape roomu w Bramie Paczkowskiej w Ziębicach, Utworzenie Parku Sportów Miejskich w Ziębicach oraz budowa placu zabaw w Niedźwiedziu. Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że: mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji propozycje projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie w efekcie, najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu.
Express Miejski (17.08.2018) opisuje ważny problem mieszkańców gminy Ząbkowice Śląskie.
W gminie Ząbkowice Śląskie rozbudowa sieci gazowej o kolejne miejscowości nie wchodzi w grę. Przynajmniej na razie. Gazownia tłumaczy decyzję względami ekonomicznymi. Otrzymaliśmy pytanie od Czytelnika ze Zwróconej, czy jest szansa, że w najbliższym czasie w miejscowości zostanie utworzony gazociąg. Odpowiedzi szukaliśmy w ząbkowickim magistracie. Jak poinformował nas Krystian Nowakowski z ząbkowickiego urzędu miejskiego, w chwili obecnej nie ma szans na utworzenie sieci gazowej w Zwróconej, czy też innej miejscowości w gminie. Ząbkowicki samorząd wielokrotnie występował do Polskiej Spółki Gazownictwa o podjęcie działań mających na celu budowę sieci gazowej w miejscowościach, które jej nie posiadają, lecz odpowiedź spółki za każdym razem była jednak odmowna. – Swoje decyzje Polska Spółka Gazownictwa sp. z.o.o tłumaczyła względami ekonomicznymi. Przeprowadziła bowiem wstępną analizę porównania szacunkowych kosztów realizacji rozbudowy sieci gazowej z planowanymi zyskami związanymi ze sprzedażą gazu, z której jednoznacznie wynika, że realizacja tych zadań jest nieekonomiczna z punktu widzenia finansów spółki – wyjaśnia Nowakowski. W gminie Ząbkowice Śląskie sieć gazowa występuje w czterech miejscowościach. Oprócz Ząbkowic Śląskich są to: Brodziszów, Jaworek oraz Olbrachcice Wielkie.
Doba (17.08.2018) ujawnia statystyki dotyczące zamożności mieszkańców powiatu ząbkowickiego.
Od kilku lat w powiecie ząbkowickim przybywa milionerów, czyli osób wykazujących w zeznaniu podatkowym dochód przekraczający 1 000 000 zł. Mowa tu o podatnikach rozliczających się w Urzędzie Skarbowym w Ząbkowicach Śląskich. – 23 podatników osiągnęło w 2017 roku dochód przekraczający milion złotych. Najwięcej było takich podatników z gmin Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki – informuje naczelnik US w Ząbkowicach. W 2016 roku taki dochód osiągnęło 21 podatników, a na przykład w 2014 – 15 podatników.
Nieustanne Wędrowanie (15.08.2018) zachęca do poznawania historii i piękna Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ CAŁY ARTYKUŁ.
W roku 1838 kamieniecki majątek stał się własnością niderlandzkiej królewny, Marianny Orańskiej. Postanowiła ona wybudować w Kamieńcu wspaniały pałac, zlecając wykonanie projektu architektowi najlepszemu z najlepszych w tamtych czasach. Prace szły nad wyraz dobrze. Wspaniała rezydencja zaczynała rosnąć w swoją legendę, jednak dziesięć lat po rozpoczęciu budowy nadszedł poważny kryzys i przedsięwzięcie to zawieszono na kilka lat. W tym czasie królewna Marianna zdążyła wywrócić ówczesny świat dworski do góry nogami. Nie dość, że romansowała z koniuszym, to jeszcze jakby tego było mało, zaszła w tym skandalicznym związku w pozamałżeńską ciążę. Następnie rozwiodła się ze swoim pruskim, od początku niewiernym małżonkiem, który był królewskim synem i bratem cesarza Wilhelma. Stworzyła nowy, dziewiętnastowieczny model życia kobiety silnej, mądrej, niezależnej, walczącej o swoje szczęście, nie poddającej się władzy i interesom rodzinnym. Niesamowicie pracowitej, dobrej, uczuciowej, pełnej empatii. Wyliczać można by tu bez końca, dlatego też poświęcę Mariannie osobny wpis, a teraz powróćmy do pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. W 1853 roku ponownie ruszono z budową. Projektowano tarasy i ogrody. Rozmach grał tu „pierwsze skrzypce”. Obiekt był wspaniały. Powalał gabarytem, majestatem i ceną, za którą został postawiony. Wznoszono go z cegieł i kamieni, w stylu neogotyckim, pod bardzo czujnym okiem Marianny.